• BIST 94.831
  • Altın 261,266
  • Dolar 5,7675
  • Euro 6,5664
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 25 °C

YEREL TARIM MECLİSLERİ

Levent BENLİ

   “Milli Ekonominin Temeli Tarımdır.” Sözü ile Atatürk Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda Ekonomi için tarımın önemini vurgulayarak, tarımda kalkınmaya önem verilmesi gerektiğini belirtmiştir.

   Gıda insan yaşamında, geleceğinde ve refahında olmazsa olmazıdır. Gıda Tarımın son ürünü olduğuna göre Tarımı sürdürülebilir yapabilirsek, yaşamımız ve geleceğimiz için en önemli yatırımı yapmış olacağız.

   Devletimizin 2023 hedefleri doğrultusunda, Ülkemizi gelişmekte olan ülkeler liginden, gelişmiş ülkeler ligine çıkartmamız da Milli gelirde payı az olan tarım kesimini kalkındırmakla olacaktır.

       Kayseri, 1 milyon 376 bin nüfusu ile çevre illerden göç alan, ticaret ve sağlık olarak öne çıkan cazibesi ile ticari merkez olan, kendi ilçe ve köylerinden de yoğun göç olan kadim bir şehrimizdir. Kayseri Mobilya ve mobilya yan sektörü ile öne çıkmış bir kent durumunda Üç organize sanayi var ama artık ekonomisi patinaj yapmakta. Hammadde ve Lojistik olarak konum çok iyi değil, turizmle öne çıkmak istiyoruz ama yeterli değil. Dikkatimizi Tarıma verecek olursak Kayseri için önemli bir potansiyel olduğunu görebiliriz. İlçe ve köylerden gelen nüfus da tarımı terk eden nüfus olarak görülmelidir.

     Kayseri ve çevresinin tarım potansiyeli, Yahyalı, Yeşilhisar olmak üzere meyvecilik, Tomarza kabak çekirdeği, Şeker pancarı, Hububat, yem bitkileri, su ürünleri ve hayvancılık  öne çıkan tarımsal faaliyetlerdir.

     Bahçecik barajı, Yamula barajı, Develi gıcık tüneli önümüzdeki yıllarda bölgenin tarımsal gücünü arttıracak önemli projeler olarak gözüküyor.

     Kayseri'nin 11.500.000 dekar mevcut tarım alanı (mevcut arazinin % 67‘si dikkate değer bir alandır. Tarım için oldukça elverişli bir potansiyel olmasına rağmen, bölge insanı niçin köyleri boşaltıyor, kendi patronu olmak yerine asgari ücretle çalışabilmek umudu ile niçin kentlere göçler oluyor. Bu durumu doğru analiz etmeliyiz.

    Köyler niçin boşalıyor?

    Arazi mi yok, Su mu yok, Sermaye mi yok, Bilgi-beceri mi yok, İnsan kaynağı mı yok?

Bu yokların hepsi doğru olabilir. Ama hepsi çözümü olan eksiklikler. Bu eksiklikleri kim tespit edecek, doğru reçeteleri kim yazacak, kime yazacak yani bu işler doğru organizasyona muhtaç.

    Bölge tarımının içine düştüğü dar boğaz; tarımdan sorumlu Tarım ve Orman bakanlığı teşkilatlarınca çözülebilecek gibi görünmüyor. Çözülmüş olsaydı duruma düşülmezdi. Çünkü yeterli ne alt yapı var ne de yetki var.

 Bölgesel tarım kalkınması için, Tüm paydaşların bir araya geleceği yerel ve bölgesel bir TARIM MECLİSİ oluşturup, sorunların tartışılacağı top yekün bir hareket başlatmak ortak akıl ile sorunların tespit edilerek çözümlerin ortaya konacağı yeni bir tarımsal kalkınma modeli oluşturulabilir.

Tarım Meclisinde kimler mi olmalı; Valilik, Belediyeler, Bölge Milletvekilleri, Tarımla ilgili devlet kurumları, Ziraat odaları, Tarım ve Sanayisi ile ilgili tüm kurum ve STK lar, yatırımcı ve girişimciler ile tabi ki bölge çiftçileri meclisin üyeleri olmalıdır.

Bir araya gelmek an büyük adımdır. Sorumluluk almak en büyük meziyettir. Samimi olmak en büyük erdemdir. Yani taraflar samimi olacak, sorumluluk alacak siyasetten arındırılmış olacak ve çözüm odaklı olacak.

Çiftçiler ve yetiştiriciler tarımsal üretim zincirinin en etkili halkasıdır. Teknik bilgi ve beceri (Know-how) sürdürülebilir tarımın en önemli anahtarı, tarla hazırlığından tüm yetiştirme tekniklerine oradan pazarlamaya kadar tüm süreçler doğru ve zamanında yapılmalı ki başarı sağlanılabilsin.

Türk tarımı; planlama eksikliği, üretici birliklerinin eksikliği, girdi maliyetlerinin yüksekliği, küçük arazi varlığı, havza planlamalarında ürün deseni uyumsuzluğu, Tohum, Mekanizasyon, pazarlama gibi birçok sorunu var.

Tarımın sorunları, tarafların bir araya gelerek tartışabileceği Yerel Tarım Meclisleri ile tespit edilip ilgili mercilere raporlanabilirse ve bu meclisler yurt genelinde yaygınlaşırsa Çiftçilerimiz, üreticiler dolayısıyla Ekonomimiz için yeni bir çıkış noktası olabilir kanaatindeyim.

Bu yazı toplam 2810 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim