• BIST 86.796
  • Altın 248,760
  • Dolar 6,0406
  • Euro 6,7414
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 20 °C

Yeni Türkiye’nin Ortadoğu ve Kudüs Sorunu Üzerine…

Abdulaziz ÖZTÜRK

İslam Alemi İslam tarihinin en zor dönemlerinden birisini yaşarken Türkiye'de yeni bir dönem başladı. Bu yeni dönem Emperyalist  Batı için sonun başlangıcı İslam alemi için ise yeni bir dönemin müjdeleyicisi olacak.

Seçim öncesinde özellikle Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a aleyhte yapılan kampanyalar uluslararası boyutlara taşınmış ve muhalefet partilerinede ciddi anlamda destek verilmişti.

Bunun altında yatan birçok sebep vardır. Başta 15 Temmuz Darbe girişiminin başarısız bir şekilde sonuçlanması, Milli Savunma Teknolojisinde ve Milli ekonomide atılan cesur adımlar, Türkiye’nin Uluslararası arena da Afrika’dan Latin Amerika’ya, Rusya’dan Uzak Doğu Asya’ya kadar bir çok ülke ile sosyal, ekonomik ve siyasi alanlarda yaptığı anlaşmalar Emperyalist Batı’nın geleceği için tehlikenin miladı olmuştur. En büyük tehlike Türkiye’nin İslam Alemi için ‘Model Ülke’  rolünü üstlenmiş olmasıdır. Bu model İslam ülkelerinde yaşayan halk tarafından ciddi anlamda destek bulurken Krallıklar ve Dikta rejimleri için korkulubir rüya haline gelmiştir.

Krallıklar ve Dikta Rejimler için tehlike arz etmesinin altındaki sebep ise halkları ile olan kopuk bir sistemin olmuş olmasıdır. Gerek krallıların ve gerekse Dikta Rejimlerinin Emperyalist Batı ile yaptığı işbirlikleri özellikle internet teknolojinin gelişmesi ile efsane olmaktan çıkmış ve net bir şekilde ifşa olmuştur. Bu durum ise ülkeler içerisinde ciddi anlamda halk arasında rahatsızlık ve güvensizlik ortamı oluşturmuştur.

En son ifşa olan konulardan birisi de Filistin Meselesinde Mısır ve Bazı Körfez ülkelerin Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn ‘in İran Düşmanlığı ekseninde İsrail'le ortak paydada buluşturmuş olması Arap Krallarının kimin idaresinde ve hizmetinde olduğunu gözler önüne sermiştir.

Hatta iddia o ki; Suudi Arabistan'da ipleri eline alan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, BAE Veliaht Prensi Bin Zaid tarafından  yönlendirmesiyle İsrail'le anlaştı; Trump’ın Yahudi damadı Kushner'le görüşmesinden sonra Mahmud Abbas'ı Kudüs ve mültecilerin dönüş hakkını unutan, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerine dokunmayan, Doğu Kudüs yerine kentin dışındaki Abu Dis'i başkent yapan bir çözüm önerisini kabul etmesi için markaja almış olması hatta Mahmud. Abbas'a "Kabul etmen için iki vaktin var, yoksa yerini başkası alır" mesajı verilmesi Filistin’i nasıl bir tehlike beklediğini gözler önüne sermektedir.

Ayrıca Körfez Ülkelerin'de birçok etkili yazar ve gazetecinin son zamanlarda Filistinlileri 'baş belası' ve Filistin davasını 'yük' olarak gören, mültecileri ve ‘Kudüs'ü de Allah'a havale eden’ yorumlarının artması bu gizli anlaşmanın iddia değil gerçek olduğunu kuvvetlendiriyor. Çünkü Arap Medya’sı bağımsız değildir.

Bu en son ifşa olan plan ciddi anlamda tepki toplamış hatta Filistin Davasına ve İslam Alemine yapılan en büyük ihanet olduğu Arap halklar tarafından sosyal medya da ciddi anlamda yankı yapmıştır.  Hatta niçin Erdoğan gibi liderimiz yok şeklinde serzenişleri Model ülke olarak Türkiye’yi gördüklerini bir kez daha ön plana çıkarmıştır.

Türkiye için kırmızı çizgi olan ‘Filistin Meselesi’ üzerinde oynanan oyunlarda diplomasi kartını ivedilikle oynaması elzem olmuştur. Bu süreçte Türkiye ne yapacak;

·        Türkiye’yi bekleyen Filistin ve Kudüs Meselesinin çözümünde Türkiye nasıl bir yol takip edecek? 

·        İslam İşbirliği Teşkilatı ile ortak hareket edecek mi yoksa Türkiye’nin bölgesel güç olma noktasında radikal bir adım ile İsrail ve Arap ülkelerini köşeye sıkıştırabilir mi?

·        İslam Ülkeleri ile kurulacak olan Barış Gücü Ordusunu bu dönemde hayata geçirebilirler mi?

İşte bu soruların cevabını kısa bir zaman diliminde alabiliriz. Çünkü gerek Suriye sorunun çözümünde ve gerekse Filistin Sorunun çözümünde hızlı adım atılmaz ise Amerikan-Suudi işbirliğinde ki yeni çözüm planları ümmete sırtından vurulan zehirli bir hançer olacaktır.

 

Bu yazı toplam 12232 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim