• BIST 85.274
  • Altın 248,056
  • Dolar 6,0557
  • Euro 6,7552
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 28 °C

YENİ EKONOMİ PLANI

Harun KARTAL

Geçtiğimiz günlerde Yeni Ekonomi Programı açıklandı. Rakamsal bazda bakarsak, çizilen makroekonomik hedefler ve sunulan genel rakamsal çerçeve gerçekçi ve tutarlı. Bu anlamda piyasalar tatmin olmuşa benziyor. Fakat bu hedeflere ulaşmak için uygulanacak eylemlerin  bir kısmı dokümanda yer alsa da, aksiyon planlarına dair detaylar piyasayı tatmin edecek kadar net değil. Geçtiğimiz dönemlerde uygulanması planlanan çok sayıda eylem planları görmüştük, bu planlardan hiç biri şimdiye kadar gerçekleşemedi. Bu sebepten dolayı bizleri ilgilendiren en önemli konu uygulamanın ne şekilde ilerleyeceği ve denetimin ne sıklıkla yapılacağıdır. Piyasaların yakından takip ettiği bir diğer konu ise mali sektör, bankalar ve özel sektör bilanço tahribatına dair hâlihazırda süren çalışmalar. Bu konunun detayı ve kamu tarafından dizayn edilecek sistemin hem şekli, hem şeffaflığı hem de bu işlemlerin finansmanının nasıl sağlanacağı. Bu süreç henüz netleşmiş değil.
Yeni Ekonomi Programı kapsamında rakamları değerlendirecek olursak;
ENFLASYON Bu yıl yüzde 21’e yakın, 2019’da da yüzde 16 civarı bir beklenti var. Tek haneye 2020’de erişiyoruz. Fakat 2021 enflasyon beklentisi sanki biraz temenni rakamları gibi duruyor.
BÜYÜME programda sunulan tablo diğer rakamlarla beraber tutarlı. 2019’da yüzde 4 ile 5 arasında büyüme gibi gerçek dışı rakamlar görmüyor olmamız olumlu. 2019 yılında özellikle büyümenin alt kalemi olan yatırımlarda yıllık yüzde 3.2’lik daralma beklentisi de, bütçe tarafında yapılması planlanan tasarruflarla orantılı. Net ihracatın hem bu yıl hem de 2019’da 1.5 puan büyümeye katkı yapacağına dair hesap da yine gerçekçi.
60 milyar TL’lik bir tasarruf hedefi var ve bu hedef oldukça iddialı bir hedef. Gerçekleşirse eğer tabi ki çok olumlu. Hedefler var fakat hangi aksiyon ile hangi vadede ve ne miktarda? Bu soruların cevabı henüz net değil. Hangi yatırımlardan vazgeçilecek o da net değil.
Bana göre ilk sıraya konulması gereken çalışma; bankacılık sektörünün mali yapısını güçlendirerek ve böylece reel sektörün uygun maliyetlerle krediye erişimini ve mevcut kredilerinin yeniden yapılandırılmasını sağlayacak hamlelerin yapılmasıdır.
Çünkü Cumhurbaşkanımız ve Hazine ve Maliye Bakanımızın bankalara yapmış olduğu açık uyarılara rağmen, bankalar bu uyarıları çok ciddiye alıyor gibi görünmüyorlar. Haftaya yazacağım yazımda özellikle Kayseri’de bankalarının müşterilerine yaptığı Ali Cengiz oyunlarından bahsedeceğim.

Bu yazı toplam 3296 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim