• BIST 1.408
  • Altın 462,440
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Kayseri 12 °C
  • Ankara 14 °C

YENİ BOYAMA ÇALIŞMAMIZ

Yavuz Dülek

Kaç zamandır okula gidemediğimiz için canımız çok sıkılmış ve biraz da boyama etkinliği yapalım diye düşünmüştük. Bu nedenle de Türkiye haritasını elimize alıp şöyle değişik renklere boyayalım dedik. Ama elimizde dört farklı boya kalemi vardı ve kırmızı ile boyadığımız illeri çok yüksek riskli iller, mavi ile boyadığımız illeri de düşük riskli iller diye sıralayıp vatandaşın aklıyla biraz oynayalım dedik.

Yukarıda ifade ettiğim düşünceye sahip, ülke yönetmeyi adeta evcilik oynuyor gibi algılayanlar hala var gibi. Nereden anladın derseniz; cumhurbaşkanı kabine toplantısı sonrası çıkıp açıklama yapıyor. Öğrencisinden esnafına herkes pür dikkat bu açıklamayı dinliyor. Sonrasında herkes kendi yaşadığı ilde hangi kısıtlamanın kalktığını anlamaya çalışıyor. Yani anladığınız buraya kadar her şey çok ciddi ilerliyor.

Fakat gelin görün ki bir kesim: “vatandaş anlayamadı, şimdi ne olacak, hangi renk neyi anlatıyor.” Türünden ifadelerle sözüm ona muhalafet yapmaya çalışıyor. Ama yapıcı, mantıklı ve fayda sağlayacak bir muhalefet değil maalesef. Hangi ilin hangi risk grubuna girdiği o ildeki hasta sayısına, bu sayının nüfusa oranına, hastane yatak doluluk oranına ve yoğun bakım servis doluluğuna bağlı. Kimse kafasına göre şu ildekiler biraz sıkıntı çeksin, biraz terbiye olsun diye yapmıyor.

Bu riski yönetmenin elimizde olduğunun ve daha dikkatli olmamız gerektiğinin sinyallerini veriyor. Şimdiye kadar hiç vaka görülmeyen köy de gördük, onlarca vaka nedeniyle karantinaya alınan köy de. Vaka sayısının bir süredir sıfır olduğu ilçeleri de gördük, mutasyonlu virüs nedeniyle üst düzey tedbirlerin alındığı ilçeleri de. Yani kişi ne kadar kendini bilir, tedbirlere ne kadar uyarsa o kadar çabuk gelecek normalleşme.

Aslında her şehrin veya her beldenin kendi vatandaşı kendine eziyet veriyor. Esnafın dükkan açamaması da öğrencinin okula gidememesi de bizim yüzümüzden değil mi aslında. Neden suçu sürekli yöneticilerde arıyor: “Verilen destek yetersiz. Hükümet ne yaptı ki? Bu böyle yapılmaz…” türünden ifadelerle karanlığa küfür ediyor; tam aksine: “Biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor. Tedbirlere uymamız gerekiyor.” Türünden ifadelerle motivasyonumuzu arttırıp birbirimize destek olmuyoruz.

Sürekli nakit destek alarak bir yere varılamayacağını bilmemiz gerekiyor. Çalışmak, üretmek, emek vermek gerekiyor. “Taşıma suyuyla değirmen dönmez. Hazıra dağ dayanmaz.” Cümleleriyle bugüne kadar neyi anlamaya ya da anlatmaya çalıştık? İlk önce atalarımızın sözüne kulak vermeli bence. Sağlıklı, huzurlu günlere ve 81 ilde mavi boyalarla boyanmaya ulaşma ümidi ve duasıyla…

Bu yazı toplam 1413 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim