• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

UNUTULAN SÜNNET İTİKAF

Abdulaziz ÖZTÜRK

Ramazan ayının ortalarına gelirken Peygamber Efendimiz (sav)'in ''Ramazan ayının başı rahmet,ortası mağfiret'' buyurmuş olduğu mağfiret günlerinden ''sonu cehennem azabından kurtulmadır'' günlerine doğru ilerliyoruz. Ve bu altın günleri en iyi şekilde geçeribilmek için günümüzde yeni yeni ihya edilmeye çalışılan Peygamber Efendimiz (sav)'in İtikaf Sünneti üzerinde duracağız.

 

Peygamber Efendimiz (sav)'in İtikaf Sünneti

Ramazan ayında idrak edilen ibadetlerden birisi de İtikaftır. İtikaf Peygamber Efendimiz (s.a.v.)'in terk etmediği bir ibadetti.

Özellikle Ramazan ayının son 10 günü Mescid-i Nebevi'de itikafa girerdi. Medine-i Münevvere'ye hicretin 2.yılından itibaren oruç ibadetinin farz kılınmasıyla birlikte ömrünün sonuna kadar her Ramazan ayının son on gününde itikafa girmiştir. Hz. Aişe annemiz (r.anha) 'dan rivayetle:“Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem Ramazan’ın son on gününde itikâf ederdi. Bunu vefat edinceye kadar böylece devam ettirdi.”(Buhari, İtikâf: 1; Müslim, İtikâf: 2)

 

İtikaf ne demektir?

Îtikâf, kelime anlamıyla bir yerde beklemek ve durmak demektir. İyi olsun, kötü olsun, nefsi bir şeye bağlamak manasına gelir.
Dinî anlamıyla da, bir Müslümanın dış dünya ile ilgisini keserek bir mescitte ibadet niyetiyle bir süre durması, vaktnini tamamını ibadetle geçirmesi demektir. Ramazan ayının son on günü  veya itikafta kaldığı süre boyunca vaktini  ibadet, zikir, Kur’ân, istiğfar, salavat, dua ve namazla meşgul olan bir insan nefis terbiyesine çalışır. Kadir Gecesine de hazırlıklı olur ve Ramazan ayının son on gününün tek gecelerinde Kadir gecelerini arayıp ulaşmayı murad eder. Allah cc bizleri Kadir gecesine ulaşanlardan eylesin.

 

İtikafa nasıl girilir?

Erkekler itikafa mescidlerde, hanımlar ise evlerinin odasında girerler. Kullar nefsani ve şehevi arzulardan uzak dururlar ve dünya kelamı etmezler. Sadece taharet ve yeme-içme dışında dış dünya ile tüm bağlarını kesmiştir. 

İtikaf geçmiş ümmetlerde de olan bir ibadettir.

Kur'an-ı Kerim'de Allah cc şöyle buyurmaktadır.  "Evimi ziyaret edenler, ibadet için(itikaf için)  kalanlar, rükû ve secde edenler için temiz tutun, diye İbrahim ve İsmail'e emir verdik" (Bakara: 125) 

Günümüzde Kutsal Topraklarda Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere'de Ramazan ayının son on gününde girilen itikaf artık ülkemizde de bazı camilerde yapılmakta ve Müslüman kardeşlerimiz de girmektedir. 

 

İtikaf bizlere neler kazandırır?

·       İtikaf bizleri tekrardan kendimize getirmeyi, düşünüp tefekkür etmeyi ve kulun ibadetler ile Rabbine yalvarıp yakarıp yardım isteyerek  dünyevi hayatımıza çeki düzen veren bir eğitim kampı gibidir.

·       İtikaf Rabbimizin kapısından başka bir kapı olmadığını ve ondan başka yardım istenilecek başka bir merci olmadığının Rabbimize kulluk ile teslimiyetidir.

·       İtikaf bizlere nefsimizin arzularına boyun eğdirmeyip Şeytanın çağrılarınma direnme gücü katacaktır. 

 

Ramazan ayı vesilesi ile içerisinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesinin idrak edileceği bu günlerde en azından 1 gün bile olsa itikafa girmeye çalışalım. Rabbimizin rızasını kazanıp Peygamber Efendimiz (sav) 'in sünneti seniyyesini ihya edelim ve ihya edelim ki Efendimiz (sav)'in buyurmuş olduğu ''Benim sünnetimi kim canlı tutarsa, beni seviyor demektir. Beni kim severse, cennette benimle beraber olur" (Tirmizî, İlim 16).   hadisi şerifine nail olalım. 

 

Ey Rabbimiz! Bizleri bugünleri en güzel şekilde ibadet edip günahları bağışlananlardan eyle. Amin…

 

                                                                               Abdülaziz ÖZTÜRK

Medine İslam Üniversitesi mezunu

                                                                                   abdulaziztr@gmail.com

 

Bu yazı toplam 482 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim