• BIST 1.408
  • Altın 462,608
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Kayseri 12 °C
  • Ankara 14 °C

UMRE DOLANDIRICILARINA DİKKAT!!!

Abdulaziz ÖZTÜRK

Umre; hac günleri diye bildiğimiz Arefe Günü ve Kurban bayramı günleri dışında Müslümanların Mekke-i Mükerreme’de ihramlı olarak tavaf, say ve tıraş olarak ihramdan çıktıkları ve Medine-i Münevvere ziyaretleri ile tamamladıkları nafile bir ibadettir.

 

Suudi Arabistan yönetiminin  koronavirüs tedbirleri kapsamında bir yıldan fazla ara verdiği umre ziyaretleriyle ilgili süreç devam etmekte olup bu sene ki umre ziyaretleri ve Hac ziyareti ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Suudi makamları tarafından yapılan tek açıklama umre ve hacca gelecek ziyaretçiler için Korona virüs aşısının zorunlu olacağı beyanıdır. Bunun dışında herhangi bir resmi ve gayri-resmi açıklama yapılmamıştır.

 

Umre Ve Hac Dolandırıcılığı Nasıl Yapılıyor?

Son zamanlarda bazı firmalar ve umreci toplayan simsarlar piyasa da umre vaatleri ile insanlarımızın kutsal duygularını istismar ederek umre ve Hac kayıtları yapmaya başladılar. Umre tarihleri vererek Ramazan ayında umrenin açılacağını açılmazsa özel bir vize götüreceklerini vaat etmeleri, Hac için özel vize alacakları vaadiyle insanlarımızı umutlandırmaları yeni bir dolandırıcılığın kapısını açmaktadır. Umre ve Hac özlemiyle gitmek isteyen vatandaşlarımızı ikna eden fırsatçılar insanların gönlünde büyük bir hayal kırıklığı oluşturmaktadır. 
 

Umre ve Hacca Nasıl Gidilir?

Umre ve Hacca gitmek isteyen vatandaşlarımız belirli kurallar çerçevesinde gidip gelmektedir. Suudi Arabistan Hac Bakanlığı’nın belirlediği kurallar çerçevesinde organizasyonlar Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın ve Türsab üyesi şirketlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Vize rejimine tabi tutulan Umre ve Hac ziyaretlerinde diplomatik pasaport dahil tüm pasaportlar tabidir. 
 

Bu sene herhangi bir takvimin açıklanmadığı Umre ve Hac organizasyonunda normal dönemlerdeki sistem belirli kurallar ve izinler çerçevesinde organize edilmektedir.


Diyanet İşleri Başkanlığı’mızın bünyesinde Hac ve Umre Daire Başkanlığımız umre ve Hac organizasyonu yapacak olan firmaların başvurularını değerlendirerek bu organizasyonu yapmaya uygun mu değil mi? diye değerlendirerek onay verilmektedir. Aynı zaman da her sene sonunda organizasyon yapan firmalar müfettişler tarafından kontrol edilerek umre yapabilir veya Umreden men gibi cezalarla faaliyetleri denetlenmektedir. Özet olarak umre ve hac organizasyonları tamamiyle yetkili firmalar ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından düzenlenmektedir.

 

Firmaların Yetkili Oldukları Nasıl Anlaşılır?

Umre ve Hac ile ilgili yetkili firmalar Türsab acente numarası ile  gerçek firma olup olmadığı https://www.tursab.org.tr/acenta-arama linki ile öğrenilir. Umre ve Hac yapmaya yetkili firmalar ise https://hacumre.diyanet.gov.tr/ linki ile öğrenilir. Ayrıca il ve ilçe müftülüklerimizTürsab BTK’lar ile gerekli bilgiler öğrenebilirler. Yapacağımız 5 dk lık bir ön araştırma bizleri büyük bir mağduriyetten koruyacaktır.

 

Değerli okuyucularımız! 

Umre ve Hac ile ilgili kutsal duygularımızı suiistimal ettirmemek, olası bir dolandırıcılığa maruz kalmamak için dikkatli olalım. Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Türsab Yetkili Acenteler ile doğru bilgiler alarak planlarımızı o şekilde tamamlayalım. Umre ve Hac ziyaretlerimizi de en kısa zamanda yapmak istiyorsak temizlik, hijyen ve sosyal mesafeye uyarak korona virüs tehlikesini birlikte atlatırız. 

Rabbimiz en kısa zaman da bu virüsten tüm insanlığımızı kurtarsın. Amin

Bu yazı toplam 7740 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim