• BIST 110.022
 • Altın 366,939
 • Dolar 6,7790
 • Euro 7,6701
 • Kayseri 19 °C
 • Ankara 13 °C

ÜMMETLİKTEN BÜYÜK ŞEREF Mİ VAR!

Aşık Nur Cihan-Zekeriya Karadoğu

Kıymetli okuyucularım: Bugün için bize lazım olan en önemli hususlardan birisi Sünnet-i Rasülullah konusunu ele almak istedim. Malum, son zamanlarda “Kur’an bize yeter” diyen Mealci,Vahhabi,İbni Teymiye’ci ve Şianizm’in içimize sızmış ajanları SÜNNETSİZ bir ümmet oluşturmak maksadıyla fitne kazanını kaynatarak zihinleri bulandırıp; imanımızı,tereddüt,şüphe,vehim ve vesvese gibi şeytan tuzakları kurmak suretiyle sırat-ı mustakim ve ehl-i sünnet yolumuza mayın döşemekle meşguller.

Rasulullah Efendimiz’in sünnetleri malum; fiili,kavli,hali,ahlaki olarak dört kısımda ifade edilir. Efendimiz S.A.V. dünyaya geliş maksatlarını;  “güzel ahlakı tamamlamak” olarak ,hadislerinde zaten ifade etmişlerdir.Kur’an ayetleri ile Sünnetler, biz mü’minler için temel iki kaynaktır.Ayrıca,İcma-ı Ümmet ve Kıyas-ı Fukaha’da yine ana kaynaklarımızdan beslenir.Asırlar boyu bu temel manevi kaynaklar İslam Ümmeti’nin iman, amel, muamelat, hukuk, akaid, kelam, tefsir,fıkıh,hadis gibi Kur’an ve Sünnete göre yaşayış esaslarını kaynaklarımızdan alarak bize sunmuşlardır.

Hazreti Peygamberimizi bir postacı gibi düşünen zavallılar, son dönemde iyice şirazeden çıktılar. Kendi görüş ve zanları,akılları,düşüncelerine göre sünnetsiz bir Kur’an zırvası ile piyasada pazar yeri kapmanın derdindeler. Bağlı bulundukları Siyonizm ve Şianizim merkezlerinin maddi destekleri ile radyo, tv, dergi, gazete, kitaplar bastırıp amaçları için gece gündüz fitne üretim merkezi gibi çalışmalar yapmaktadır.

Küfür cephesi sahnede iken; susmak, neme lazım, bana ne demek aklı başında hiçbir ümmetin tutum ve davranışı olamaz. Hep birlikte milli ve manevi değerlerimize dört elle sarılıp; mukaddesatımıza el uzatanın elini,dil uzatanın dilini kesmek(ilmi olarak) hepimizin vazifesi olmalıdır.

Ayet-i kerimeler ve Hadis-i Şerif’ler ışığında mevzuumuza açıklık getirmek  için şu hususları dikkatinize sunarım.

Cenab-ı Hakk buyuruyor ki: “Rasulüm de ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız,bana uyun ki Allah da sizi sevsin.” Rasulullah (s.a.v) de: “Kim benim sünnetimi işlerse, beni sevmiş olur; kim de beni severse,cennette benimle beraberdir.”

İki Cihan Serveri Efendimiz Muhammed (s.a.v) e, Sünnetinin tarifi sorulduğunda:

“Akıl Dinimin Aslı,Marifet Sermayemdir.Sevgi Esasım,Şevk Bineğimdir.Zikrullah Enisim,Allah Korkusu Hazinem,Hüzün Refikim,İlim Silahım,Sabır Elbisem,Rıza Ganimetim,Acz Medarı İftiharımdır.Züht Sanatım,Yakin Kuvvetim,Sıdk Şefatçim,İbadet ve Taat Azığım,CİHAD Ahlakım ve Namaz Göz Nurumdur.Gönlümün Meyvesi Şanı Yüce Allah-I Zikretmemdir. Kederim ve Üzüntüm Ümmetim İçindir.Şevkim Rabbimedir” buyurmuşlardır.

 

Allahu Teala Haşr Suresi’nde: “Rasulüm, size neyi vermişse alın; hangi şeyi yasaklamışsa ondan vazgeçiniz.Allah’tan korkunuz çünkü Allah(c.c) azabı şiddetli olandır” buyurmuştur.

Allahu Teala Ahzab Suresi’nde: “Allah ve Rasulü bir işe hüküm verdiği zaman, inanmış bir erkek ve kadına o işi kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur.Her kim ki Allah’a ve Rasulüne karşı gelirse apaçık bir sapıklık içine düşmüş olur.”

Şehitler Serdarı Hz. Hüseyin r.a.: “Bir gün babama ,Rasulullah’ın hali nasıldır diye sordum?

Hz. Ali Efendimizde başlıyor anlatmaya: “Rasulullah s.a.v. ancak Hakkı söylerdi.İnsanları daima bir birlerine ısındırırdı.Her toplumun şereflisine ikram eder,aziz tutar ve onu o topluluğa başkan yapardı.Hiç kimseden tebessümünü esirgemezdi.İnsanlara karşı daima merhametli davranırdı.Herkese karşı güzel ahlaklı idi.Ashabını daima görüp gözetir,insanların arasında dönüp dolaşan hadiseleri takip ederdi.Güzel hareket ve davranışları takviye eder, teşvik ederdi.Lüzumsuz bir hareket görürse de tasvip etmez sakındırırdı.Her işi mutedil idi, birbiri ile çelişen hareketleri yoktu.İnsanları,gaflete düşüp de Haktan uzaklaşmasınlar diye ikaz ve irşad ederlerdi.Hakk ve hukuka riayet eder asla taviz vermezlerdi.Ona tabi olanlar, insanların en hayırlı olanlarıydı.Efendimiz nazarında en üstün derecede olan, Allah’ın dinine en çok hizmet eden ve din kardeşlerine en çok yardım edendi.”

Hz. Ali Efendimiz; “Rasulullahın sükutunun dört esası vardı;ilim,dikkat,takdir ve tefekkür. Takdirleri şöyle idi: önce bir şeyi bütün yönleri ile inceler,insanlardan duyduklarını değerlendirir sonra kararını beyan ederdi.Tefekkür kalıcı ve geçici şeyler üzerine olup,Hilm ve Sabır efendimizde daima beraber görünürdü.Hiç bir şey onu öfkelendirmez,korkuya düşürmezdi. Dikkat ve rikkati kuvvetli olup her neyi seçerse dünya ve ahiret için en hayırlısını seçmeye özen gösterir,ashabını da bu hususta teşvik ederlerdi.”

Biz Ümmetleri için, her hal ve davranışı örnek teşkil eden Örneğimiz ve Rehberimiz olan Efendimiz s.av., ömründe hiç kimse için kötülük düşünmemiş,herkesin iyiliğini isteyen pak bir kalbe malik idi.Devri saadetlerinde herkes bir vesile ile onunla beraber olmaya can atardı.Doğruluktan ve eminlikten hiç şaşmayan Efendimiz s.a.v. tevhid ehli olan herkese en yüksek AHLAK ile örnektir.

Hülasa, Cenab-ı Hakk cümle Ümmet-i Muhammedi, Efendimiz s.a.v.’in,Sıdk,Emanet,Fetanet, İsmet ve Tebliğ gibi mübarek sıfatlarına bağlı yaşamayı ;O’nun söz,fiil,hal ve güzel ahlakı ile ahlaklanmayı cümlemize nasib eylesin.

Yüce Mevlamız,dünya ve ahiret bizi,ailemizi, Milletimizi,Ümmet-i Muhammedi Sevgili Peygamberimiz’in nurlu yolundan bir an bile ayırmadan yürüyüp, cennet ve cemaliyle ikram ve ihsanda bulunsun inşallah.

Hamdolsun Âlemlerin Rabbi olan Allah’a. Selam ve muhabbetlerimle...

Bu yazı toplam 1111 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim