• BIST 101.849
  • Altın 259,058
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 23 °C

TÜRK SANAT MÜZİĞİ

Serdar  Kayhan
Konumuza geçmeden önce size ilginç bir beste hikayesi anlatmak istiyorum. Bu hikayeyi okuduğunuzda belki bu yazıya ihtiyacınız bile olmayacak. 
 
Malumunuz sözleri Yahya Kemale ait Münir Nurettin Selçukun bir eseri var. "Sana dün bir tepeden baktım aziz istanbul”
 
Üstad bu şarkınin bestesini  tam 25 yılda tamamlar. Nedeni şu. Ünlü bestekar şarkıyı besteler ancak eser kendini tatmin.etmez. Eserde bir eksiklik olduğunu anlar ancak ne olduģunu bilemez. Arkadaşlarına sorar onlardan da tatmın edici bir cevap alamaz.
 
Eserlerini titizlikle icira eden üstad bu eseri bir kenara kor ve unutur. Tam 25 yıl sonra bir sabah istanbul minarelerinden birbirine karışan ezan sesini fark eder ve içinde deruni bir duygu oluşur. Aklı besteye gider ve o anda eser tamamlanmıştır. Zira şarkının sonundaki ah sesine istanbul semalarından yükselen ezan sesi karışır.
 
Bu hikaye bile Türk sanat müziğinin ne kadar ince bir işçilikle icra edildiğini ortaya koymaktadır
 
Çocuklugumuzdan beri öğrendiğumiz bir şey var. Müzik ruhun gıdasıdır. Evet hasretlerimizi, özlemlerimiz i, acilaırımızı ve sevinçlerimizi sığdıramadığımiz  yerde sarkilar  yetişir imdadımıza.
 
Göğsümüzden taşırararak müziğe katarız yanginlari
 
Her tür müziğin ayrı bir leziz yönü vardır ancak konumuz yaş ilerleyince neden sanat müziģine olan hayranlığımız artıyor özellikle eğitimli insanlar arasında.
 
İnsan çocukluk ve gençlik döneminden itibaren çok büyük fırtınaların arasında kalır kimini atlatir kimini atlatamaz. Kiminde vuslata erer kiminde içindeki  ukdeye mağlup olur.
 
Ruhu en çok dinlendiren ve ve yaşananları en güzel, en nadide bir üslupta anlatan müzik türüdür sanat müziği .
 
Ben şuna inanıyorum ki bir insan sanat müziğini dinlemiyor veya  sevmiyorsa sanat müziğinin vermek istediği mesajı anlamiyor demektir veya kalbindeki onu anlayacak frekansları  kapatmış demektir. Zira sanat müziğinin mesajını anlayan insanin bu müziğe sırt çevirmesi asla düşünülemez.
 
Siz 15 yaşındaki bir insanın yemek zevkinin oturduğunu düşünebilir misiniz? Ancak  kırkına merdiven dayamis insanın lezzet birikimi oluşmuş ve bir yemek kültürüne sahip olduğu anlaşılır .
 
Müzik de öyledir. İnsanın, fırtınalar sonunda ruhu durulmuş kalp artık olağan hale dönmüş tür.   Ruh ve gönül kendini dingin ve Serin sulara bırakacak bir ortam aramaya koyulmuştur ki bu dönemde sanat müziği yetişir insanın imdadına.  Öyle ki eseri icra edenler ile  eseri dinleyenler mükemmellikte buluşmanın tadına varırlar.  Arada tarifi imkansiz bir kozmik bağ oluşur sanatçı ve sanatseverler arasında...
 
Sanat, bir milletin yükseldiği yeri ve seviyeyi gösterir. 
 
Yaş ilerledikçe  ruhdaki fırtınalar durulur ve insan duygularının ruhda kalan izleriyle başbaşa kalır. Bu dinemde insan geçmişin duygu  salınımlarına özlem duyar ve hayatta kaçırdığı ve yaşadığı anları yeni bir tatla hatırlamak istemektedir
 
Bu şarkılar insana bu eşsiz pencereyi aćar..
 
Türk sanat musikisinde  anlam derinliği olan çok güçlü sözler o tarifsiz  besteler vardır .Sözler öyle alelade seçilmez ve her söz bu müzik türünün tahtına çıkamaz. .
 
Sanat müziği acıyı güzelleştirdiği gibi Neşeyi de yücelten bir özellik taşır. Acının tatlandîrılmış halidir desek yalan olmaz herhalde . Zira derinlerde acı vardır ancak şarkı bize o acinın  sadece lezzetini hatırlatır ayrıca  ruhumuzda biraktığı izlerin bir terennümü haline gelir.   Acı bibere alışmış bir insan nasıl ki biberin sadece lezzetini tadıyor, acisini hissetmiyorsa acıları yaşamış bir insan da şarkıdaki hüzünlü mesajlardaki sadece tat ve lezzeti bulmaktadır.
 Bu yüzden defalarca bir şarkıyı dinlemekten bıkmaz insan. .
 
Sanat müziği sadece bir müzik değildir bir kültür birikimi ve değerler manzumesidir Sanata ve emeğe olan değeri bilmemizi ve takdir etmemizi bizden ister.
 
Makamlar  ruhun tellerine öyle bir dokunur ki yaşadığınız duyguların fazlasına o anda sahip olabilirsiniz. 
 
Yazıya bir sanat müziğinin sözleri ile veda edelim 
 
Körfezdeki dalgın suya bir bak göreceksin
Geçmiş gecelerden biri durmakta derinde
Mehtâb iri güller ve senin en güzel aksin
Velhasıl o rûya duruyor yerli yerinde.
 
Günleriniz sanat tadında olsun.
Bu yazı toplam 1445 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim