• BIST 86.771
  • Altın 247,052
  • Dolar 6,0108
  • Euro 6,7137
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 15 °C

TARİHTEN ESER YOK

Ebubekir Bağcı

Günümüzün en önemli silahı ekonomidir. Ülkeler ekonomileri ölçüsünde kendilerini savunacak araçları üretirler. Bugün Birleşmiş Milletlerin beş büyük daimi abileri içinde olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD),  Rusya savunma teknolojilerine önemli yatırımlar yapan ülkeler. Aynı zamanda G20’ye göre dünyanın en büyük on ekonomisi içerisindeki ülkeler. Bu açıdan paranız yoksa kendinizi savunacak silahta alamazsınız.

Ekonomiyi besleyen diğer önemli unsur turizmdir. Dünya Turizm Örgütü’nün son açıkladığı turizm verilerine göre Rusya, Meksika, İngiltere, Almanya, Türkiye, İtalya, Çin, İspanya, ABD, Fransa gibi ülkeler 2016 yılında en çok turist çeken ilk on ülke. Avrupalılar sadece ülkelerin doğal kaynaklarını, paralarını, insan gücünü sömürmekle kalmamış tarihini de sömürmüş. İngiltere de bulunan British Müzesinde dünyanın tüm ülkelerinden en değerli eserler var. Truva Dergisi İngilizlerin British Müzesi için “British Museum, Dünyanın En Büyük Hırsızlık Müzesi” başlığını kullanarak bazı eserleri okuyucularına anlatmış. Müzede yedi milyondan fazla eserin olduğunu yazmış.

Osmanlı Devletinin son zamanlarında, başka ülkelerden gelen insanlar  Milet Güney Agora Kuzey Kapısı,  Pergamon'daki Zeus Sunağı, Nereidler ANITI (Ksanthos), gibi daha bir çok değerli tarihi varlığı kendi ülkelerine götürmüş. Yeşilçam oyuncusu Kemal İnci anılarını anlattığı kitabında çocukluğunun geçtiği Mersin Tarsus’ta unutamadığını söylediği bir çocukluk anısını anlatır. Gözlükule harabelerinde arkadaşlarıyla toplanıp oyun oynadıklarını, harabelerin derinliklerine inen çukurda iki bin yıl önce yapılmış olan bir sarayın kubbesinin yıkılmış ya da destek olmadan öylece durduğunu söyleyerek çukurun dehlizlerinde Tarsus Amerikan Koleji’ne giden bir tüneldenbahseder. Arkadaşlarıyla oyundan sonra evine dönerken Cleopatra Sarayının kalıntılarının olduğu yerde,  duyduğu ayak sesleri dikkatini çekiyor. Ellerinde tabut gibi bir şeyi taşıyan dört zenciyi görüp yanlarına gidiyor. Daha sonra merakla onları bir süre takip ediyor. Zencilerin ellerindeki ağırlığı bırakmayıp ona tekme atarak uzaklaştırmaya çalıştığını söylüyor. Çocukluğuna dair hatırladığı anısının sonunda Adana ya da Mersin dururken neden Tarsus’ta Amerikan Koleji olduğunu o yaşlarda anlamasam da şimdi anlıyorum diyor. Allah hayırlı uzun ömürler versin.  Benzeri bir durum Kayseri’de de var. Talas Amerikan Koleji. Talas’ta halen bir çok tarihi yapı mevcut durumdadır. Anlayana. Neyse devam edelim.

Kraliçe Elizabeth’in tacını süsleyen 105 karatlık Koh-i-Noor yani 'Dağın Işığı' adını taşıyan elmas milyonlarca dolar değerinde önemli bir elmas. Hindistanlılar esir oldukları İngilizlerden kaptırdığı o elması almak için mücadele ediyor.  Kültürel ve tarihi varlıkların değerini önceden bilen batılılar şimdi tarihi değerlerden inanılmaz paralar kazanıyor. Son zamanlarda Kültür ve Turizm Bakanlığı eski müzedeki eserleri yeni yapılan modern müzelere taşıyarak daha modern yapılar içinde sergiliyor. Eskiden atıl vaziyette sergilenen eserler modern binalarda ziyaretçileri bekliyor. Bakanlık ülkenin turizm gelirlerinin artmasına önemli katkılar sağlıyor. Turizm birçok sektörü de besliyor. Birçok eve ekmek gidiyor. Ülke parası değer kazanıyor. Dış borçları ödeyecek kaynak sağlıyor. Uluslararası barışa hizmet eden önemli bir araç. Saymakla bitmeyen birçok sosyal, ekonomik siyasal, finansal faydaları var.

 

Bu yazı toplam 680 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim