• BIST 94.831
  • Altın 261,420
  • Dolar 5,7675
  • Euro 6,5664
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

ŞÜKÜR

Ebubekir Bağcı

İnsan inanılmaz hayaller kuran evrenin en değerli varlığı. Yapmak istediklerini önce hayal eder, nasıl olacağını düşünür, zihninde tasarlar, daha sonra gerçekleştirmek için gerekli çalışmalara başlar. Bugün yapmak isteyip sahip olduğum her şeyi önceden hayal etmiş ve istemiştim. İnsan içinde yine sınırsız istekleri, ihtiyaçları olan, bu doğrultuda üretmeye muktedir bir varlık. Çevresini istediği gibi değiştiren, doğayla mücadele edebilen bir varlık. 

Tanıdığım, öğretmen, avukat, doktor… kimler varsa hepsine sorarım. Bu mesleği, bu işi daha önce istemiş miydiniz diye. Verdikleri yanıtın büyük çoğunluğu hep evet olur. Allah kimsenin kalbini kırmaz, kimseyi üzmez ama istediğinin neden kabul olmadığının hikmetini bilmeyen kul isyan eder, üzülür. Bir insan düşünün politikacı olmak istiyor. Fakat politikacı olunca büyük günahlar işleyecek, günahları artacak cehennemlik olacak ama bunu bilmediği için sürekli istiyor. Allah bunu bildiği için politikacı olamıyor. Diretmeye devam ediyor. Allah bu insanı sevdiği için ona istediğini vermiyor. Öğretmen oluyor. Bu insan onun için Allaha isyan ediyor. Öğretmen olursa geleceğin önemli insanlarını yetiştirecek biri olacak. Bu işle belki Allah onu daha çok sevecek ama bilmeyen insanoğlu istediği olmadığı için hakkına razı gelmeyip kızıyor, isyan ediyor, üzülüyor. Halbuki başına razı gelse mutlu olmasını da bilecek. Etrafımızda anlatmaya çalıştığım durumu yaşayan çok insan var. Tüm istekler önemsenir, Allah kimsenin kalbini, hiçbir kulunun isteğini geri çevirmez. 

Her zaman isteyip, hayal edeceğiz. Hakkımıza, başımıza geleni de kabullenmesini bileceğiz. Bu dünya imtihan dünyası. Bu imtihanın diğer sınavlardan bir farkı var. Kopya çekmek serbest. Sınav bitene kadar serbest. (Ölene kadar) O kopya önemli insanları örnek alarak Allaha yaklaşmak. En büyük örnek ise Hz. Muhammed S. A. V’dir. Sonra diğer Allah dostları, bilimde, ilimde insanlığa faydası dokunmuş insanları örnek almak serbest. İnsan bu sınavın asıl sonucunu ahirette alacak. Kimi kazanacak, kimi kaybedecek. Allah hepimizi kazananlardan eylesin. 

Bu yazı toplam 1131 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim