• BIST 85.232
  • Altın 247,989
  • Dolar 6,0534
  • Euro 6,7520
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 28 °C

Sevgililer Günü Tuzağı

Abdulaziz ÖZTÜRK

Kapitalist sistemin sömürgeci günlerinden biri olan “Sevgililer Günü” Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanan, pagan ve Hıristiyan adetlerine göre “kutsal” sayılan bir gündür. Aynı zamanda da yavrularımızın, gençlerimizin kısacası insanımızın ahlakını, milli ve mânevi değerlerini kapitalist sisteme göre toplum yapımızı parçalamak isteyenlerin teşvik ettiği bir gündür.

Her sene Şubat ayı girdiğinde kapitalist sistem devreye girer özel kampanyalar, işyerlerinin ve kurumsal firmaların ticari rant ve gelirleri doğrultusunda  Sevgililer günü kampanyaları  ve kültürümüze  flört kültürünü empoze etmek isteyenlerin sinsi tuzakları saat gibi çalışır.

Biz sevgilerimizin istismar edilmesine, tüketilmesine, bir güne sıkıştırılmasına ve bir Hıristiyan adetini kutlamaya karşı çıkarız .  İslam sevgi üzerine kurulmuştur. İslam’daki sevgi, adalete dayanır ve gelip geçici değildir. Müslümanın sevgisi, nefsin arzularının tatmin edileceği türden bir sevgi değildir. Bunlar birbirine karışmıştır, ayırmak lazım.

Bugünkü manada Sevgililer Günü, İslam’da asla yoktur. Bir insanın hayatının bütün aşamasını İslam ve sevgi kaplamıştır. Geçiciliği İslam kabul etmez. Sevgi bütündür, devamlıdır, İslam  ahlakında geçici bir sevgi yoktur. Nefsi tatmine dayalı bir sevgi ve  Sevgililer Günü anlayışı kesinlikle İslam’da yoktur. Çünkü bir insan evlendiği insanı sever, geçici bir zaman için değil bir ömür boyu.

Yüce Rabbimiz gelip geçici bir sevgiyi değil¸ sevgi ve saygı temeline dayalı aileler kurulmasını öngörmüştür. Yüce Rabbimiz şöyle buyurmuştur: "İçinizden kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp¸ aranızda sevgi ve rahmet varetmesi¸ Allah'ın (varlığının ve kudretinin) delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için dersler vardır." (Rûm 30/21)

Peygamberimiz (s.a.v.)'in peygamberlik müddetinde insanlara tebliğde bulunurken öne çıkardığı en önemli husus sevgi olmuştur. Başta ailesi¸ çocukları¸ yakınları olmak üzere insanlara ve bütün yaratılmışlara sevgi sunmuş¸ merhamet ve tevazuda  örnek olmuştur. İnanmayanlar dahi kendisini zaman zaman örnek almışlardır. Hz. Peygamber (s.a.v.)’in  "Sizin en hayırlınız¸ ailesine en hayırlı olandır." buyurmuştur.  Hayırlı olmak sevgiye dayanan bir özelliktir. Sevgi olmayan yerde hayır yoktur.

Acısıyla¸ tatlısıyla bir ömür beraber hayat sürecek olan eşlerin anlık sevgi ve flört ile değil¸ karşılıklı sevgi¸ saygı ve anlayışa bir ömür boyu olmalıdır.

Rabbimiz bizlere aile saadeti versin. Ailelerimizi ve çocuklarımızı bizlere göz aydınlıkları kılsın. Dua ve selam ile…

Bu yazı toplam 1017 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim