• BIST 1.407,460
 • Altın 491,45
 • Dolar 8,6350
 • Euro 10,1255
 • Kayseri 12 °C
 • Ankara 15 °C

Şenol Güneş'ten istifa açıklaması!

Şenol Güneş'ten istifa açıklaması!

A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş, EURO 2020'nin ardından ilk kez basın toplantısı düzenledi.
 

A Milli Takım teknik direktörü Şenol Güneş EURO 2020'deki başarısızlık sonrası ilk kez basın mensuplarıyla bir araya geldi ve değerlendirmelerde bulundu.

Şenol Güneş'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Bu bir teslimiyet değildir. Oyuncularımın da hala üzüntüsünün var olduğunu görüyorum. Bütün oyuncularla tek tek konuştum. Onların da görüşlerini ve analizlerini almış oldum.

Bu turnuvada asıl karakterimizi gösteremedik. Ama herkes şunu bilsin ki sıradan bir takım değiliz. Eleştirilerin dozunun bu yüzden yüksek olduğunu da görüyoruz, biliyoruz.

Sert eleştirileriniz oldu ama bunları anlıyorum. Biz de içimize sindiremiyoruz. Haklısınız ama sorunu bir kenara atmak yerine nasıl bir yol çizeceğimizi konuşmamız gerekiyordu.

Zaman zaman afyon yutmuş gibi oynadık ama öyle bir takım değiliz aslında. Nereden nereye geldiğimizi iyi biliyorum..

Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası'nda yer almak hedefimizdi. İlk hedefimizi gerçekleştirdik. Fakat gruplardan çıkamadık.

"Turnuvanın başında hiçbir sorunumuz yoktu"

Turnuvanın başlangıcına kadar hiçbir sorunumuz yoktu. Belki rehavet denebilir belki de öz güven fazlalığı olabilir.

Oyuncular İtalya maçına iştahlı çıktılar, oyunumuz mahkumiyete döndü. Gol sonrasında oyunda kopmalar fazla oldu. Biz orada ezildik. Bu ezikliği özgüven kaybı olarak düşündük.

Marttaki maçlar bittikten sonra tüm maçların analizlerini ve bireysel analizlerin sonuçlarını oyunculara gönderdik. Bu kadar istediğin sahaya yansımaması oyuncuları da düşürdü. Onlar da kendilerini göstermek istiyordu.

"Yıkılmadık, yıkılmayacağız"

Şartlar ne olursa olsun yıkılmadık, yıkılmayacağız. Dünya Kupası elemeleri var buraya odaklanacağız.

Tekrar sahiplenilen, sevilen bir milli takım olmak için çalışmaya devam etmek zorundayız. Biz bunu sağladık. Bu çocuklar kaybettiği zaman da çocuklarımız. Sorumluluğu ben paylaşırım.

Dünya Kupası'nda 3. olduğumuzda da Dünya futbolunda üçüncü değildik, burada 24 takım arasında 24. denince de 24. takım olmuyoruz.. Biz yerimizi arayan bir takımız.

"Bu turnuvaya travma olarak bakmayacağız"

Konuşup tartışalım ama bunu yaparken yaralamayalım. Kimsenin eleştiri hakkını elinden alamayız. Ortak düşünce ve çalışmayla yola devam etmeliyiz. Oyunumuzu ileriye taşıyacak seviyemiz var. Yaralamak yerine, yaraları sarmak ve zirveye çıkmak istiyorum.

Yetkimizi, sınırlarımızı ve sorumluluklarımızı hep bildik. Ancak hatalarımızdan ders alıp sıçrayacak gideceğiz. Bu turnuvayı bir yol gösterici olarak göreceğiz, travma olarak bakmayacağız.

Başarı için daha çok konuşulması ve tartışılması gereken bir dönem. Finalde olmayan Fransa, Portekiz, Belçika, Hollanda gibi takımlara baktığımızda bizim de olmamamız normal. Bunu başarabilmek için ne yapılması gerektiğini konuşmamız gerekiyor.

"Kulüp takımı düşünmüyorum"

Bana yapılan hiçbir eleştiri veya saldırı aldığımız sonuçların yarattığı üzüntüden fazla değil. Daha kötü günler gördüm. Beni de yıpratabilirsiniz ama oyuncuların yıpranmasını istemiyorum.

Bu tabloyu yarım bırakmayacağız ve fırça darbelerimize dikkat ederek bu tabloyu tamamlayacağız. İkinci hedefimiz olan Dünya Kupası'na ulaşacağız.

Başarısızlığımızın analizini yapıyoruz, yaptık, yapacağız. Beni istemeyenler, eleştirenler de var ama yalnız hissettirmeyen çok büyük bir kesim de var.

Ben her bıraktığım oyuncuya üzülüyorum, kendilerine de söylüyorum. Sevmek, saymak başka bir şey ama iş başka bir şey.

Kulüp takımı düşünmüyorum. Bulunduğum yer benim için rahatsız edici değil. Elimizde iyi bir oyuncu grubu var. Onlarla birlikte Dünya Kupası'na katılacağımızı düşünüyorum.

"Takım prim almadı"

Şunu söyleyeyim; EURO 2020'den dolayı bu takım hiçbir prim almadı. Çünkü sonuç gelmedi. Oyuncu maaş almıyor, maaş alan benim. Benim maaşımla da ilgili konuşuluyor ve yalan yazılıyor. İsterlerse hiç para almayayım, önemli değil.

"Keşke kavga olsaydı"

Benim kampta problem olarak gördüğüm tek şey; yönetim ve oynamayan oyuncuların olduğu idmanda Enes Ünal ile Halil Dervişoğlu'nun yaşadığı olay. Halil Dervişoğlu pas atılmadığı için söylenirken Enes de kendisini o an ağabey olarak gördü ve cevap verdi. Olay bu, kavgalar ve yumruklar yazıldı. Keşke olsaydı, belki hırslanırlardı.'

"Şu çocukların yakasını bırakın"

Şu çocukların yakasını bırakın. Yönetime de, çocuklara prim vermeyin dedim. Bu takım en çok desteklenen takımdı. Beklentiler o kadar yüksekti ki oyuncular da ona göre davranmaya başladı. Benim çalıştırmalarımın haricinde oyuncular da ekstra çalıştı. Belki de bu yanlıştı.

Isınmada oyunculara hiçbir şey demem. O da hata olabilir. Ben hayatımda İtalya'nın ısınması gibi bir ısınma görmedim. Senin maçta atacağın deparı onlar ısınma sırasında atıyor. Hızlı başlayabilirler dedim takımıma.

"Daha önce de kötü sonuçlar aldık"

Daha önce de kötü sonuçlar aldık. Bu oyunculara bu durumu daha iyi anlatmamız gerek. Benim de kafamda şu an olan oyuncular belli ama gelecek oyuncular için de kapımız açık. Varsa daha iyileri onları da alırım. Kaleye, savunmaya... İki bekimiz belli, bunlara kimi katabiliriz diye bakıyoruz. Mert Müldür geldi ve iyiydi. Ben bunları oyuncularla da konuşuyorum. Kafamdaki oyuncularla bunu paylaşıyorum. Bu bir dibe vuruştu ama bir daha dibe vurmayız.

"Salih ve Berat düşündüğüm oyuncular"

Mahmut Tekdemir sakatlandı, bel sakatlığı vardı. Efecan ve Halil Akbunar ile ilgili de o bölgede Cengiz Ünder vardı. Kadroya alınmayan Salih, Berat gibi oyuncular düşündüğüm oyuncular. Taylan da oynayamadı. Onu izlediğim maçlara göre daha durağandı. O bölgede Kaan'ı kullandım.

"Taylan için olumsuz bir durum"

Taylan Antalyalı sakatlığım yok dedi, o zaman niye ameliyat oldun? Sakatlığım var deseydin, başka oyuncular bunu söyledi; Hasan Ali gibi. Taylan Antalyalı için olumsuz bir durum.

Şenol Güneş'ten Emre Belözoğlu sözleri! 'Doğru görüştüm'Şenol Güneş Emre Belözoğlu'nu açıkladı

"Oyuncularla ilişkilerimizde bir sıcaklık var"

Oyuncularla aramda bir kuşak çatışması yok, ilişkilerimizde bir sıcaklık var. Ama farklı bir dünyamız olduğu doğrudur. Oyuncu ilişkilerimizde adaletli ve özgür bir ortam aşılamaya çalışıyorum. Sıkıldıklarını, hemen bir şeyler yapmak istediklerini görebiliyorum.

"Hamit Altıntop iyi bir futbol adamı"

Hamit Altıntop ile çok sık görüşürüm. 2-3 gün önce görüştük. 'Hamit Bey' diyeyim, yöneticimiz. Takdir hakları var. O yazı çıktıktan sonra konuşuldu, bana öyle bir şey söylemedi. Hamit Altıntop; çok sevdiğimiz, iyi bir futbol adamı. Ama bu konuşmaları sokaktaki birinin ağzıyla konuşursa yanlış yapar ve bunu ona da söylerim. Bana saygı gösteriyor, onunla konuşuyoruz.

"Rıdvan Yılmaz antrenman haricinde eksikti"

Rıdvan Yılmaz'ı 16 yaşından beri tanıyorum. Büyümüş de küçülmüş gibi. Oyun görüşü, çabukluğu... Caner'i almama sebebimi anlatmıştım. Rıdvan'ı da alternatif olarak aldım. Bir tek idmanda çok rahattı ve mükemmel oynadı ama onun haricinde eksikti.

Bizim bile sindiremediğimiz bir sonucu Van'daki bir vatandaş da Bodrum'daki biri de sindiremeyebilir. Ağzından küfür çıkabilir. Ama yalan başka bir şey.

"Merih sakatlıktan çıktı"

Merih sakatlıktan çıktı, Ozan mart ayında oynamıştı. Onun da sıkıntısı oldu. Merih'i ikinci maçta oynatmayıp Kaan'ı aldık. Bunlar hep bir arayışla ilgili. Belki 3'lü savunma da yapabilirdim. Ama ne defansta ne ofansta iyi değildik. Bunun da tek bir sebebi yok.

Hızlı oynamak için güçlü ve teknik olmak gerekiyor. Taktik bilincinin çok yüksek olması gerekiyor. Ama takımda bunlar olmasına rağmen bazen yetmeyebiliyor. Galler maçındaki tartışma, itişme bizi tamamen dağıttı. Onlar da bunu koz olarak kullandı. Adamlar kornerde zaman geçirirken oyuncularımız geri geldiler. Bu tür yanlışların olduğu yerde teknik, taktik konuşulmaz. Önce zihnimizin yeterli olması lazım.

"İtalya'da oyuncular sürekli yere yatıyor"

İtalya'da oyuncular sakat değil ama yere yatıyor. Biz bunları yapamayız, biz ayıplarız. Biz Fransa'yı yenerken bir reaksiyon göstermedik, oyun oynadık. Turnuvada çok şey yaptık da kaybettik diyemeyiz, bu konuya katılıyorum.

"İtalya maçının gölgesinde kalan bir takımdık. Öz güven kırılması sahaya yansıdı. İyi başlayıp oyundan düşsek yorgunduk derim ama sonradan toparlandık. Bu maçlar için oyun eleştirilerine katılıyorum. Ama mart ayı öncesi yaptıklarımız ortada.''

İstifa açıklaması

''İstifa etmek, etmemek bir seçim. Bunu düşündüm, konuştum ama sonra kalmamın doğru olduğuna karar verdim.''

Bu haber toplam 651 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim