• BIST 92.071
  • Altın 359,815
  • Dolar 6,7645
  • Euro 7,3101
  • Kayseri 15 °C
  • Ankara 11 °C

ŞEFKAT TOKADI

Ebubekir Bağcı

Dünyayı hizaya sokan virüs.  Bu virüs dünyanın düzenini değiştirdi. Karbon salınımında düşüş yaşanıyor. Trump, Merkel, Erdoğan, Macron, Putin vb…  Küresel ısınma gibi konularda toplanıp da yapamadığını yaptı. (Bu vatandaşlar toplanıp çare bulacaklar ama birileri buna izin verirse) Toplandılar sonuç çıkmadı. Türkiye’de filtre takmayan, takmak istemeyen termik santraller için halk baskı yapınca biraz işin üstüne gittiler. Yoksa ulusal ve küresel çapta sermaye sahiplerinin tekerine çomak sokmaya cesaret edemeyince bu liderler halkın baskısı sonucu veya halkın gazını almak için küçük girişimlerde bulundular. Öylede görünmüş olabilirler. Orasını Allah bilir. Birbirinden farklı hususlara temas ederek  devam edeceğim.

Bildiğim bir gerçek var. Birlikten güç doğar. Eğer tüm insanlar bir araya gelirler ve aralarında aynı doğrular üzerine bir konsensüs kurarsa bir güç olur. Yine Fransız  İhtilalı görünüşte bir halk ayaklanmasıdır. Tarihi değiştiren büyük bir toplumsal olaydır. İç yüzünde kim bunu ne için planlayarak halkı sokağa dökmüştür bunu tarih kitapları yazmaz.

Devam edelim. İnsanlar bu şekilde devleti yönetenlere dur diyebilseler savaşlar biter. Hiçbir ülkenin halkı bir diğerine düşmanlık etmiyor. Ne alıp veremediğimiz var. Masaya oturanlar, savaşanlar, barışta yapanlar o devletin halkını temsilen idareciler. Savaşlar bir endüstri, pazar oluşturuyor. Birileri savaşıyor, biri savaşanlara silah satıyor. Devletlerin abisi Birleşik Devletlerin ekonomisi savaşa bağlı. Savaş olsun, silah satacak,  savaşılan toprakların doğal enerji kaynaklarına, kültürel bakiyelerine çökecek. Suriye’de Rusya ile ABD paslaşıp dünyayı uyutuyorlar. Görünen hedef Suriye ama namlular Türkiye’ye dönük.

  Yahu! Hangi ülkenin halkı yöneticilerine sokaklara çıkıp artık savaşmayın yeter artık diyor. Kaç Amerikalı,  kaç  Rus, kaç İranlı idarecilerine dur diyor. Suriye’de savaşı artık bitirin demiyor. Sokaklara inmiyorlar. Halk devleti yönetenlerce bir sürü olarak görülüyor. Sadece onlara seçimden seçime söz hakkı tanınıyor. Onun dışında neler döndüğünden halkın içindeki bireyin haberi yok. Aybaşı maaşını alıp giyinsin, karnını doyursun, evinde ailesiyle olsun yeter. Seçimde de oy kullansın.  Oy verme  dışında halktan kimse hiçbir şeye karışmasın. Korona Virüsü hakkında çeşitli söylentiler var. Laboratuarda  üretildiği yönünde sosyal medyada dolaşan bir video izledim. Videoda SARS ve Kızamık virüslerinin mutasyonu ile üretilip patentinin alındığı yönünde. Yarasa yiyen birinden bulaşmış, Çin’de yabani hayvan pazarında bulaştı vs…  Bunlar işin hikayesi iç yüzü olduğundan çok farklı unsurları içeriyor. Biz sadece salgın, dünyaya diz çöktüren bir salgın olarak biliyoruz, öyle istiyorlar.

Farklı bir açıdan ailelerimizle, aile üyelerinin arasındaki sosyal bağ koptu. Okul, iş derken evde bir araya gelemiyoruz. Bu vesile ile evde yeniden bir araya geliyoruz. Faydalı olabiliyor.

  Elbette ibret alan düşünen insanlar  için yaşadıklarında hikmetler vardır. Birazda tefekkür edin. Küçücük bir canlı gökdelenler, dev makineler üreten insanı hasta ediyor. İnsanlar ve tıp çaresiz.  Birine bir şeyler söylerken eğer duymadığına kanaat ederseniz sesinizi yükseltirsiniz daha da duymazsa hafif dürtersiniz. Ne dersiniz Allah kendinden uzaklaşan günümüz insanına bir şeyler demek istiyor olmasın. Ülkemizde depremler oldu, olamaya devam ediyor. Havalar soğuk geçiyor. Şimdi salgın hastalık var. Evlerimize kapandık. Ne dersiniz yaratacağını ilahi sebepler dairesinde yoktan var eden ezeli merhamet sahibi olan Allah bu vesileyle kulların evlere kapanıp onun düşünebilmesini engelleyen medeni meşguliyetlerden, günlük hayatın rutinlerinden uzaklaştırıp tefekkür etmemiz gerektiğini, günahlarımızı düşünmemiz gerektiğini, bağışlanma dilememizi istiyor olmasın. Belki de bunlar uçuruma yaklaşan koyunu çobanın sopayla uzaklaştırması gibi şefkat tokadıdır.

İnsan başıboş bırakılacağını mı sanır? 

Kıyâme Suresi 36                 

" Onlar, her yıl bir veya iki kez (çeşitli belâlarla) imtihan edildiklerini görmüyorlar mı? Sonra da ne tövbe ediyorlar ne de ibret alıyorlar. "

Tevbe Suresi 126

Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 1138 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim