• BIST 94.831
  • Altın 261,420
  • Dolar 5,7675
  • Euro 6,5664
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C

Ramazan Bayramını Karşılarken….

Abdulaziz ÖZTÜRK

Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun ki, başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu azat ile müjdeli bir ay olan Ramazan ayını idrak ettirmeyi biz aciz kullarına ikram ve lütuf eyledi. İbadetlerin hasat mevsimi, hac dışında tüm ibadetlerin ifa edildiği ve tövbe kapılarının sonuna kadar açılıp günahlardan beraat alma fırsatını tanıyan bu ayı bitirmek üzereyiz.

İnşallah ramazan ayı tüm hayatımıza çeki-düzen verip dünya hayatımızı  Ramazan ayı gibi dolu dolu ibadetle geçirmeyi ve Ahiret hayatımızı da bayram etmeyi nasip eylesin. Bizler neşe ve sevinç içerisinde Ramazan bayramına girerken diğer İslam ülkelerindeki kardeşlerimiz ise kan ve göz yaşı içerisinde girecekler. Dualarımız onlarında en kısa zaman da bu günleri geri de bırakmaları, huzur ve barış içerisinde olmaları için olsun.

Ramazan ayının gidiş hüznü yaşanırken Ramazan  bayramının da sevinci hissedilmeye başlandı. Ramazan bayramına girerken belli başlı ibadet ve görevlerimiz vardır. Bunları kısaca hatırlatalım inşallah;

Fıtır (Fitre) sadakası nedir?                                                                                     

Ramazan ayının sonunda gücü yeten Müslümanın ödemekle yükümlü olduğu sadakadır.

Fıtır (Fitre) sadakası kimlere verilir?                                                                       

Zekât ve fitrenin kimlere verilebileceği Kur’an-ı Kerim’de Tevbe Sûresi’nin 60. ayeti kerimesinde  belirlenmiştir.  Bunlar; fakirler, düş- künler, esaretten kurtulacaklar, borçlu düşenler, Allah yolunda cihada koyulanlar (mukaddesatı korumak için mücadele verenler, ilim tahsil edenler), yolda kalmış olanlar, zekât toplamakla görevlendirilen memurlar ve müellefe-i kulûb adı verilen, kalpleri İslam’a ısındırılmak istenen kimselerdir.

Fıtır sadakası ne zaman verilir?                                                                                                     

Fitrenin verileceği vakit Resulullah (s.a.v.) zamanında  bayramın birinci günü sabah namazıyla bayram namazı arası olduğunu vakitteydi. Ancak günümüzde İslam alimleri, yoksulun lehine olacağını düşünerek fitrenin bayramdan birkaç gün öncesinden verilebileceğini ifade etmişlerdir.

Fıtır Sadakasının hikmeti  nedir?                                                                             

Bütün ibadetlerde olduğu gibi fitrede de ferdî-sosyal, maddî-mânevî hikmetler vardır. Bu konuda İbn Abbas (r.a.) şöyle der: “Resûlullah (s.a.v.) fitreyi, oruç tutanı anlamsız ve çirkin davranışlardan temizlesin, fakirlere de yiyecek bir lokma olsun diye farz kılmıştır” (Müsned, II, 277; V, 432).

Fıtır sadakası kimlere verilmez?                                                                            

Ana, baba, büyük ana ve büyük babalarına, oğul, kız, torunlar ve bunlardan doğan çocuklarına ve maddi imkanı yerinde olan insanlara fitre verilmez.

Miktarı nedir?                                                                                                                                                 Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı 2018 yılı Ramazan ayının başlangıcında en düşük sadaka-i fıtır miktarını 19 TL olarak belirledi.

Belirlenen bu miktar, “asgari miktar” olup, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmuyor. Bu konuda ideal olanın, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesi olarak belirtiliyor. Söz konusu yardım, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebilir.

Bayram hazırlığı                                                                                                          

Bunun için sünnette yer aldığı gibi bayrama önceden hazırlanmak, temiz ve güzel elbiseleri giymek, gusletmek, misvak kullanmak veya dişleri fırçalamak, güzel kokular sürünmek, güler yüzlü olmak, namazdan önce Ramazan Bayramında hurma vb. tatlı bir şey yemek bugünlerimize ayrı bir mana kazandırır.

Bayram namazı nedir?                                                                                                                          

 "Bu günümüzde yapacağımız ilk şey namaz kılmaktır" ve bayrama secde ile başlar, Rabbimize şükrederiz. Bu vesile ile ilk bayramlaşma camideki İslam kardeşlerimiz ile yapılır. Bayram namazı erkekler farzdır, hanımlara farz değildir ama bayram namazına iştirak edebilirler.

Teşrik tekbirleri                                                                                       

Bayramların asıl süsü ve ziyneti Teşrik Tekbirlerdir. Getirilen her tekbir ruh ve gönüllerde manevi coşkuyu ve heyecanı canlandırır. Kulu, Rabbinin azameti karşısında yüce duygulara taşır.

Ebû Hüreyre anlatıyor: ResulullahResulullahSallallahü Aleyhi Vesellem şöyle buyurmuştur: “Bayramınızı tekbir getirmek suretiyle süsleyiniz.” (et-Tergîbve't-TerhîbTrc. 2:332)

Sıla-i rahim ve kucaklaşma günleri                                                                     

Bu muhteşem manaların yaşandığı bayram günlerinde küçük meselelerden çıkan kırgınlıkların, dargınlıkların ne önemi olabilir? Onun için bayramda her Mü'minin kardeşleriyle kardeşlik sözleşmesini yenilemesi, kuvvetlendirmesi, fakirlerin yardımına koşması, çocuklarını sevindirmesi lazımdır ki, o manalar yaşanan hayatta bir mana bulsun.

Bayramlarda yapılan bazı hatalar                                                               

Maalesef günümüzde bu sevinç günleri evlere dağılmak yerine;  insanlarımızın bayramlarını şehrin dışında piknik ve tatil beldelerinde geçirerek, imanın bir yükümlülüğü olan sıla-i rahim ve sıla-i iman ziyaretlerini kesmektedirler. Bu da toplumdaki sosyal yardımlaşma ve dayanışmamızı azaltıp yok etmektedir. Ülkemizde maalesef son zamanlarda bayramlar tatil havasına geçmektedir.                        

Ayrıca Bayramlarda eğlenmek ve hattâ oyunlar oynamakta bir sakınca yoktur. Ancak, İslâmî kuralları, haramı-helali, utanma duygusunu, ağırbaşlılığı, israfı ve gayri Müslimlere özenip onlara benzememeyi akıldan çıkarmadan, Müslüman  şahsiyetine yakışır bir şekilde olmasına dikkat etmek gerekir.

Ramazan bayramımız şimdiden mübarek olsun ve Rabbimiz bizlere tekrar Ramazan ayları yaşamayı nasip eylesin. Ramazan bayramınızı tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’dan  niyaz ederiz.

Bu yazı toplam 16673 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim