• BIST 85.485
 • Altın 247,908
 • Dolar 6,0472
 • Euro 6,7594
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 28 °C

RAMAZAN AYININ FAZİLETİ

Abdulaziz ÖZTÜRK

Alemlerin Rabbi olan yüce Allaha sonsuz hamdü senalar olsun ki bizleri yine ayların sultanı ve ibadetin hasat mevsimi olan bir Ramazan ayına daha ulaştırdı. Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu ateşten  berat  olan  bu  mübarek ayın öyle faziletli bir ay ki, kulların geçericeği her saniye sevap ile mükafatlandırılır. Bu ayın faziletlerini kısa kısa bahsedelim sizlere…

Ramazan ayı;

 • Kuran-ı Kerimin indiği aydır...    

 Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de bizlere şöyle buyuruyor: Ramazân ayı; öyle bir aydır ki, insanlara doğ­ru yolu gösteren ,hak ile bâtılı ayıran Kur'ân, o ayda in­dirilmiştir. Sizden her kim ayı görürse oruç tutsun. Kim de hasta olur veya seferde bulunursa, diğer günlerde o ka­dar oruç tutsun. Allah, sizin için kolaylık ister, güçlük is­temez. Bu sayıyı tamamlamanız; size hidâyet ihsan etmiş olduğundan Allah'ı tekbîr ile yüceltmeniz içindir ve umu­lur ki, şükredesiniz .( Bakara suresi:185)                                            Yüce Rabbimiz hidayet rehberi ve Hak ile Batılı ayırt eden yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’i ayların sultanı olan Ramazan ayında indimiş olması bu ayı övmesi ve özellikler seçmesidir. Ramazan ayının diğer bir özelliği ise diğer inen kitapların ve sahifelerin bu mübarek ayda inmiş olmasıdır.

 • İslamın beş şartından biri olan Oruç bu ayda tutulur...       

Yüce Rabbimiz bizlere -Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için Oruç,sizden öncekilere farz kılındığı gibi,size de farz kılındı. (Bakara Suresi 183) 
Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem, şöyle buyurmuştur: İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: Allah"tan başka ilah olmadığına ve Muhammed"in O"nun kulu ve elçisi olduğuna, şehadet etmek, namaz kılmak, Kabe"ye haccetmek, Ramazan orucu tutmak. (Tirmizi, İman 3, (2612)) 

 • Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi bu aydadır...                                                

Allah Teâlâ Kur'ân-ı Kerim’i  Kadir gecesinde indirdiğini haber veriyor. Kur'ân'da: «Gerçekten Biz onu, mübarek bir gecede indirdik.» (Duhân, 3) diye zikrettiği mübarek gecedir. Bu gece Kadir gecesidir ve Ramazân ayı içerisinde bulunur. Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: «Ramazân ayı; öyle bir aydır ki, Kur'ân, o ayda indirilmiştir.» (Bakara, 185) bu­yurmaktadır..

Daha sonra Allah Teâlâ Kadir gecesinin değerini yücelterek,  Kur'ân-ı Kerîm'i indirmeyi tahsis ettiği bu gece hakkında şöyle buyu­ruyor:  «Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin sen?  Kadir gecesi; bin aydan daha hayırlıdır.»(Kadr:2-3)

 

 • Bu  ayda  yapılan  umre  ibadeti  Hac  sevabına  denktir...

 İbni Abbas Radiyallâhu Anhümâ rivayet ediyor: Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem, Ensardan bir kadına şöyle buyurdu: “Ramazan ayı geldiği zaman umreye git. Çünkü bu ayda yapılan umrenin sevabı hacca denk gelir.”(Nesai, Sıyam: 6)

 

 • Bu ayda itikafa girilir...                                                                                                             

Bu ayın sonunda itikâfa girmek sünnettir. Resûl-i Ekrem’in ramazanın son on gününde itikâfa girdiğini ve bu âdetini vefatına kadar devam ettirdiğini, onun ardından hanımlarının da itikâfa girdiğini (Buhârî, “İtikâf”, 1; Müslim, “İtikâf”, 5) haber vermektedir.                                                                                                                       

 • Bu ayda fıtır sadakası verilir...

Malî bir ibadet olan fitrenin toplumun sosyal dayanışma yönünden dikkat çekilmesi gereken hususlardan diğeridir. Fıtır sadakası bu ayın sonunda ve bayramdan önce ödenmesi gerekir. Bu ayda yapılan diğer yardımların da öteki aylara göre daha sevap ve faziletlidir..                                                                                                               İbn Abbas (r. anhümâ)’nın naklettiği bir hadiste şöyle buyurulur: “Rasûlullah (s.a.v.) oruçluları gereksiz ve çirkin sözlerden arındırmak ve yoksullara yiyecek  sağlamak için fitreyi farz kılmıştır. Fitreyi kim namazdan önce öderse, bu makbul bir zekât, kim de namazdan sonra öderse, herhangi bir sadaka olur.” (Buhârî, Zekât, 70; Müslim, Zekât, 12)                                                                                                                                           

 • Bu ayda Cebrail  (a.s.)  Resulullah (s.a.v.)  ile Kuran-ı Kerim’i tekrarlayıp mukabele etmiştir.

İbn Abbas (r.a.) bu konuda şöyle demiştir:  “Rasûlüllah (s.a.v.)’insanların en fazla cömert olanı idi. Onun bu cömertliği Ramazan ayı girip de kendisiyle Cebrâil (a.s.) karşılaşınca daha da artardı. Cebrâil (a.s.) Ramazan ayı çıkıncaya kadar her gece Resûlullah (s.a.v.) ile buluşur, Resûlullah (s.a.v.) ona Kur’ân’ı arzeder, okurdu.” (Buhârî, Savm, 7; Müslim, Fedâil, 50;)

Bu ay tam anlamaıyla  ibadetin hasat  mevsimidir. Bu ayda cennetin kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar zincire vurulur ve günahlar bağışlanır. Müslümanlar, bu ayın her dakikasını sevabını çoğaltıp günahını azaltmak için gününü oruç, namaza ve istiğfar ile geçirir. Resul-i Ekrem Efendimiz Sallallâhu Aleyhi Vesellem, şöyle buyurmuştur: 

-"Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur" (Müslim, Sıyam 2, (1079)) 

-"Ramazan orucu farz, teravih namazı ise sünnettir. Bu ayda oruç tutup, gecelerini de ibadetle geçirenin günahları affolur." (Nesai)                                                                                                      

Ramazan ayının önemini ve faziletini siz değerli okuyucularımıza bu şekilde aktarmaya çalıştık. Ramazan ayını en güzel şekilde idrak eder ve hayatımızı Ramazan ayına dönüştürebilirsek ahiretimizi de Bayrama çeviririz.

Onbir ayın sultanı olan Ramazan-ı Şerif’i en güzel şekilde idrak edelim.                        

Elimizden Kur’an-ı Kerim’i düşürmeyelim, onu okuyalım ve anlayalım. Anlayalım  ki Yüce Rabbimiz bizlere ne emretti? 

Gündüzlerini oruç  gecelerini ibadet ile geçirenlerden olalım.                                                          

Davet ve ikramlar ile kardeşlik, birlik ve beraberliğimizi daha da sağlamlaştıralım.  Zekat ve fıtr sadakalarımız ile ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin elinden tutalım.                                                                                                             

Rabbimizin razı olduğu kullardan olmak duası ile…

Ramazan ayımız mübarek olsun, Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

 

Abdülaziz  ÖZTÜRK             

 Medineİslam Üniversitesi Mezunu

 

Bu yazı toplam 649 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim