• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

Ramazan ayında Sosyal yardımlaşma ve infak

Abdulaziz ÖZTÜRK

Rahmet ve bereket ayı olan bu mübarek Ramazan ayı ibadette hasat mevsimi olduğu gibi sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın da hasat mevsimidir. Ramazan ayında sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın ne kadar önemli olduğu inceleyeceğiz.

Sosyal dayanışma nedir?

Sosyal dayanışmanın temelinde insan vardır. İnsanın,canını,malını,dinini, namusunu ve soyunu muhafaza edebilmesi ancak toplumsal dayanışma ile mümkündür. Toplumsal dayanışma insan için yeme-içme gibi zaruri bir ihtiyaçtır. Toplumsal dayanışma olmadan, insanın bu dünya içerisindeki varlığını koruması oldukça zor hatta mümkün değildir.  Dayanışma, toplumsal hayatın en önemli unsurudur. Dayanışma sayesinde toplumdaki bireyler, aileler, akrabalar, komşular, dostlar ve insanlar birbirlerini sever ve sayarlar, parçalanması mümkün olmayan bir bağ oluşur.                                                                                                                       

Kişisel ve toplumsal problemlerin çözümleri, ancak sosyal dayanışmanın oluşturduğu güç ve destekle sağlanır. Bu güçle insanlar, moral kazanır, hayatın anlamını kavrar ve başkalarına değer verir.                                                     

İşte Ramazan ayı , bütün bunları sağlayan, hazırlayan ve olgunlaştıran bir aydır. Sosyal dayanışma ve yardımlaşma ruhunun zirveye ulaştığı bu ayda, insanlar daha fazla birbirini sevmekte ve saymaktadır. Ramazan ayının maddi ve manevî iklimi sayesinde insanlar daha fazla birbiriyle kaynaşmakta ve anlaşmaktadır.                                                                              

Çünkü sosyal dayanışma olmadan toplumların, milletlerin ve daha genel bir ifade ile insanların birbiri ile ünsiyet kurmaları mümkün değildir.

Kur-an’ı Kerim’deki sosyal yardımlaşma ‘infak’ kavramı nedir?

Kur-an’ı Kerim’de sosyal yardımlaşmanın temelini ‘infak’ kavramı anlatır. Yüce Rabbimiz infak ile ilgili olarak müminlerin şu özelliklerinden bahseder: “O takvâ sahipleri ki, bollukta da darlıkta da Allah için infak ederler (harcarlar), öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever.” (Ali İmran suresi :134)                                           

Yüce Kur’ân-ı Kerim, mü’minlere bollukta, darlıkta, varlıkta, yoklukta, zenginlikte, fakirlikte, sevinç ve keder halinde ve kısaca her durumda Allah yolunda harcamayı öğretir ve aşılar. Ramazanda vahyedilmeye başlanan Kur’ân-ı Kerim, indirilmeye başlandığı bu mübarek ayı, sosyal dayanışma ve yardımlaşma ile öyle canlı tutar ki, bu ayın rahmetden neredeyse istifade etmeyen kalmaz.

İnfak edenlerin övülmesi

Sosyal dayanışmanın ve yardımlaşmanın sürükleyici sebebini ise Bakara suresininin 261. ayeti kerimesi bizlere şu şekilde izah eder:  “Mallarını Allah yolunda harcayanların (infak edenlerin) durumu, yedi başak bitiren ve her başakta yüz tane bulunan bir tohum gibidir. Allah dilediğine kat kat fazlasını verir. Allah’ın lütfu geniştir. O, herşeyi bilir.” âyetinde,sosyal dayanışmanın ve yardımlaşmanın sürükleyici sebebini ortaya koymaktadır. Mü’minler, bu âyette belirtilen tebrik ve müjde karşısında, bütün şartlarını zorlayarak sosyal dayanışmanın birer  üyesi olmanın gayret ve çabası içerisinde bulunmaktadırlar. İşte Ramazan ayında zengin olsun fakir olsun herkes güçleri nisbette ikram ve ihsan etmek için çaba sarfederler.  Ramazan ayı herkesi hareketlendirir ve varlığı olsun veya olmasın her ferdi sosyal dayanışma alanına çeker. Herkes gücü yettiği nisbette Rabbimizin verdiği nimetleri yine Rabbimizin yolunda sarfederler.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmaktadır:“ …Kim, (mümin) kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bir ihtiyacını giderir” (Buharî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr) 
- “Kim Müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeple Allah da onu kıyamet günü sıkıntılarının birinden kurtarır Kim bir Müslümanı(n kusurunu) örterse, Allah da Kıyamet günü onu(n kusurunu) örter” (Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr)

Değerli okuyucularımız! İçerisinde bulunduğumuz bu mübarek ayda gücümüzün yettiği nisbette sarf etmekten kaçınmayalım. Bizler bir olmak istiyorsak, tek ümmet olmak istiyorsak en yakınlarımızdan başlayarak yardımlaşalım ve ikramlarda bulunalım. Gerek Rabbimiz katında infak sahibi müttakilerin yolunu izlemiş olalım ve gerekse İslam ümmetinin birlik ve beraberliğini muhafaza edebilelim. Birlik ve beraberliğimizin tesisi içinde birbirimizi sevelim ve saygı gösterelim. Rabbimiz bizleri kardeş olarak isimlendirmiştir ve bizlerde bu kardeşliğin onuruna yakışır bir şekilde birbirimizi Allah için severek tamamlayalım. Akrabalarımız olsun komşularımız olsun dünyanın neresinde olursa olsun bizler kardeşiz ve nereye ulaşabiliyorsak oraya ulaşmaya çalışalım inşallah. Bu yazımızı dua ile tamamlayalım.                                                                                                                                    

Ey Alemlerin Rabbi olan ve bizleri Rezzak ismin ile Rızıklandıran yüce Allahım! Sırf senin rızan için senin verdiğin nimetleri senin yolunda harcayan kardeşlerimizi müttaki kullarından eyle ve bizleri de infak yoluna tabi olanlardan eyle! Dünyanın dört bir tarafında sıkıntı içerisinde olan kardeşlerimizin sıkıntılarını gider ve bizleri de senin yolunda mallarıyla, canlarıyla sarf edenlerden eyle!

Allah’ın Rahmeti ve Bereketi üzerinize olsun…

 

 

 

                                                               Abdülaziz ÖZTÜRK

Medine İslam Üniversitesi Mezunu

                                                                abdulaziztr@gmail.com

Bu yazı toplam 750 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim