• BIST 97.324
  • Altın 279,566
  • Dolar 5,8459
  • Euro 6,5153
  • Kayseri 9 °C
  • Ankara 12 °C

Ramazan Ayına Girerken…

Abdulaziz ÖZTÜRK

Bizleri tekrardan Ramazan ayına ulaştıran Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun.  Artık sayılı günler kaldı ve gün geçtikçe heyecanımız artıyor.Ramazan ayı fazilet bakımından nice güzelliklerin bahşedildiği mübarek bir zaman dilimidir. Ramazan orucu İslam’ın beş temel rükünlerinden birisidir.  Ramazan ayı, ibadetin hasat  mevsimidir. İçerisinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi  vardır.  İnfak ibadetinin en çok yapıldığı ay bu aydır.

 

Yüce Rabbimiz  bu ayda bizlere oruç tutmamızı emretmiştir. Oruç tıpkı bize farz olduğu gibi bizden öncekilere de farz kılınmıştır. Nitekim Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Sizden öncekilere yazıldığı gibi sizin de üzerinize oruç (farz olarak) yazıldı. Umulur ki korunup sakınırsınız.” (1)

Yüce Rabbimiz bu âyette orucun farz kılınmasının hikmetini  beyân ederek: “Umulur ki korunup sakınırsınız” buyurmaktadır. Oruç kişiyi, dünya hayatında kötülüklere karşı ahirette de cehenneme karşı koruyup muhafaza eder. Nitekim Rasûlullah (s.a.v.): “Oruç cehenneme karşı bir kalkandır” (2) buyurmuştur.

Değerli kardeşlerim!

Ramazan ayı bizler için bir fırsat ayıdır. Bu  ayda her anımızı sevapları çoğaltıp günahlarımızı  azaltmak için gayret göstermeliyiz. Gündüzümüzü oruçla  geçirirken  vakit namazlarımızı da  camilerde cemaatle kılmaya çalışmalıyız. Teravih namazını ve sahura kalktığımızda teheccüd namazını devamlı kılmaya itina gösterelim. Bol bol Kuran-ı Kerim tilaveti ile Kur'an-ı Kerim’i  hatmetmeye çalışalım. 

Orucu bozan veya sevabını azaltan her tür sözden ve davranıştan  kaçınmalıyız. Yalan söylemeyi, onun-bunun aleyhinde konuşmayı, insanlarla dalga geçmeyi bırakmalıyız. Annemize-babamıza iyilik yapalım ve haklarını vermek için çalışalım. Hısım akrabalarımızı ziyaret edelim, az da olsa hediyeleşmeyi ihmal etmeyelim ve iftara davet edelim.

Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Ramazan öyle bir aydır ki, Allah gündüzleri oruç tutmayı farz ve gece ibadet etmeyi de nafile kılmıştır. Ramazan, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. Ramazan ihsan ve yardımlaşma ayıdır. Mü’minin rızkı bu ayda artar, bereketlenir… Ramazan ayı öyle bir aydır ki, evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden azad oluştur.”(3)buyurmaktadır.

Ramazan ayında tutulan oruçlarla ve yapılan ibadetlerle Müslümanlar, Allah (c.c.)’a karşı tam bir teslimiyet içinde, iyi bir kul, örnek bir insan olma fırsatını elde eder. Bu ay da ‘Allah’ım Sen affedicisin Affetmeyi seversin, Günahlarımı bağışla!(4) Duası ile  samimi tövbe ile tüm kötülüklerden, günahlardan ve hatalı davranışlardan temizlenip, güzellikler ve iyiliklerle dolu yeni bir hayat sayfası açabilirler.

Bütün bu güzellikleri bizlere veren Ramazan ayının kıymetini iyi bilip, ondan en iyi şekilde istifade ederek çok iyi değerlendirmeye gayret edelim. Kur’an ayında Kur’an’a sımsıkı sarılalım. O’nu hayatımıza rehber edelim.

Dünyanın çeşitli yerlerinde sıkıntıda olan Müslüman kardeşlerimizi, yardımlarımızda ve dualarımızda unutmayalım. Onların da huzur içinde bir Ramazan ayı geçirmeleri için elimizden gelen gayreti gösterelim.

İftar sofralarımızı israf sofraları yapmayalım. Lüks ve gösterişten uzak bir şekilde mütevazi sofralarla misafirlerimizi ağırlayalım.

Yüce Allah’tan bereket, rahmet ve mağfiret ayı olan Mübarek Ramazan ayını ; bizlere, milletimize ve tüm İslam âlemine hayırlara vesile olmasını diler,  Kadir gecesini ulaşanlardan olmak duası ile Mübarek Ramazan ayınızı tebrik ederim.

Abdülaziz ÖZTÜRK

Medine İslam Üniversitesi Mezunu

abdulaziztr@gmail.com

 

(1)  Bakara suresi 183

(2) Buharî, Savm 9; Müslim, Sıyam 163

(3)  Terğib, II, 94-95.

(4)Tirmizi, Da’avât 89

Bu yazı toplam 7131 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim