• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 20 °C

Ramazan Ayına Girerken

Abdulaziz ÖZTÜRK

Hamd  alemlerin  rabbi  Allah içindir. Peygamberimiz Muhammed’e,  ailesine ve ashabına salât ve selam olsun.

Allah (c.c.) şöyle buyurmaktadır: “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delili olarak kendisinde Kur’an indirilen aydır…” (1)

Yüce Allah insanların hidayeti için Kur’an’ın indirildiği ay olan Ramazan ayını bir mağfiret mevsimi yapmış, o aya şahit olan herkese oruç tutmasını emretmiştir. Oruç tıpkı bize farz olduğu gibi bizden öncekilere de farz kılınmıştır. Nitekim Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “Ey iman edenler! Sizden öncekilere yazıldığı gibi sizin de üzerinize oruç (farz olarak)yazıldı. Umulur ki korunup sakınırsınız.” (2)

Yüce Allah bu âyette orucun farz kılınmasının hikmetini  beyân ederek: “Umulur ki korunup sakınırsınız” buyurmaktadır. Oruç kişiyi, dünya hayatında kötülüklere karşı ahirette de cehenneme karşı koruyup muhafaza eder. Nitekim Rasûlullah (s.a.v.): “Oruç cehenneme karşı bir kalkandır” (3) buyurmuştur. Oruç, İslam’ın kendisi ile ayakta durduğu beş temel rükünden de birisidir. Ramazan ayı fazilet bakımından nice güzelliklerin bahşedildiği mübarek bir zaman dilimidir.

Ramazan ayı, ibadet mevsimidir.İçerisinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır.(4) Bu ayda cennetin kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır, şeytanlar zincire vurulur ve günahlar bağışlanır.(5)

 Müslümanlar, bu ayın her dakikasını sevabını çoğaltıp günahını azaltmak için sarfetmelidir. Beş vakit namazını camilerde cemaatle kılmayaçalışmalıdır. Sabah-akşam okunması gereken zikir ve duaları ihmal etmemelidir. Orucu bozan veya sevabını azaltan her tür sözden kaçınmalıyız. Yalan söylemeyi, onun-bunun aleyhinde konuşmayı, insanlarla dalga geçmeyi bırakmalıyız. Bol bol Kuran-ı Kerim tilaveti ile Biz Kur'an-ıKerim’i  hatmetmeye çalışalım. Annemize-babamıza iyilik yapalım ve haklarını vermek için çalışalım. Hısım akrabalarımızı ziyaret edelim, az da olsa hediyeleşmeyi ihmal etmeyelim ve iftara davet edelim. Ramazan geldiği zaman, gündüzleri uyuyarak, geceleri faydasız amellerle vakit geçiren kimselerden olmayalım. Elimizden geldiği kadarıyla zamanımızı Allah'ın evinde geçirmeye çalışalım.

Resulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Ramazan öyle bir aydır ki, Allah gündüzleri oruç tutmayı farz ve gece ibadet etmeyi de nafile kılmıştır. Ramazan, sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. Ramazan ihsan ve yardımlaşma ayıdır. Mü’minin rızkı bu ayda artar, bereketlenir… Ramazan ayı öyle bir aydır ki, evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden azad oluştur.”(6)buyurmaktadır.

Ramazan ayında tutulan oruçlarla ve yapılan ibadetlerle Müslümanlar, Allah (c.c.)’a karşı tam bir teslimiyet içinde, iyi bir kul, örnek bir insan olma fırsatını elde eder. Bu ay da ‘Allah’ım Sen affedicisin Affetmeyi seversin, Günahlarımı bağışla!(7) Duası ile  samimi tövbe ile tüm kötülüklerden, günahlardan ve hatalı davranışlardan temizlenip, güzellikler ve iyiliklerle dolu yeni bir hayat sayfası açabilirler.

Bütün bu güzellikleri bizlere veren Ramazan ayının kıymetini iyi bilip, ondan en iyi şekilde istifade ederek çok iyi değerlendirmeye gayret edelim. Kur’an ayında Kur’an’a sımsıkı sarılalım. O’nu hayatımıza rehber edelim.

Dünyanın çeşitli yerlerinde sıkıntıda olan Müslüman kardeşlerimizi, yardımlarımızda ve dualarımızda unutmayalım. Onların da huzur içinde bir Ramazan ayı geçirmeleri için elimizden gelen gayreti gösterelim.

İftar sofralarımızı israf sofraları yapmayalım. Lüks ve gösterişten uzak bir şekilde mütevazi sofralarla misafirlerimizi ağırlayalım.

Yüce Allah’tan bereket, rahmet ve mağfiret ayı olan Mübarek Ramazan ayını ; bizlere, milletimize ve tüm İslam âlemine hayırlara vesile olmasını diler,  Kadir gecesini ulaşanlardan olmak duası ile Mübarek Ramazan ayınızı tebrik ederim.

                                                                                            Abdülaziz ÖZTÜRK

                                                                                          Medine İslam Üniversitesi Mezunu


(1) Bakara suresi 185

(2) Bakara suresi 183

(3) Buharî, Savm 9; Müslim, Sıyam 163

(4) Kadir suresi 1-5

(5)Buhârî, “Savm”, 7.

(6)Terğib, II, 94-95.

(7)Tirmizi, Da’avât 89

Bu yazı toplam 467 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim