• BIST 1.433,330
  • Altın 532,33
  • Dolar 9,3000
  • Euro 10,8300
  • Kayseri 16 °C
  • Ankara 16 °C

ÖFKELİ YAZI

Ebubekir Bağcı

Artık haber okumaya, izlemeye, dinlemeye korkuyorum. Ne zaman bir habere göz atsam acımazsızca birini öldüren, hayvanlara eziyet eden incir çekirdeğini doldurmayacak nedenlerden cana kıyan eğitimsiz, capacahil şerefsizlerin zulümlerini öğreniyoruz. Mübarekler gazetecilik, kamuyu aydınlatma işi yapmıyor,  adeta günah galerisinden seçmeler sunuyorlar. Kendi derdimiz yetmiyor birde böyle haberlerle daha çok üzülüyoruz. Medya şiddetten, cinsellikten besleniyor. Böyle ezikler medyaya malzeme veriyor. Toplumsal Psikoloji çökertiliyor.

Lumpen varoşun teki “kapımın önünü kirletiyorsun” bahanesiyle komşusu olan kadına sokak ortasında acımasızca yumruklarını savuruyor.( Allah’ın meleklerin, peygamberlerin laneti sizler gibilerin üzerine olsun) Araya kadının kızı girip polisi çağırırım diyor eline aldığı taşı bırakıyor. Bir başka olayda otelde kalan iki kişi yoldan geçenlerin “yan baktın” diye zulmüne maruz kalıyor.    Biri yaralanıyor, öbürü ölüyor. Birkaç şerefsizin yan baktın diye kalbine dolan vesveseyle basiretlerini bağladığı nefretin kurbanı oluyorlar. Daha geçen aylarda Ankara’da “ezan okunuyor. Müziğin sesini kısın” diyen gencecik bir evladımızın kalleşler tarafından canice katledilişini okuyunca kan beynime sıçramıştı. İçimi en çok acıtan bir başka haberdeyse manavda çalışan 15 yaşındaki bir veledin kaldırımdan giden yürüme engelli bir kardeşimizin ayağına, eline bağladığı lastiklerle süsünürken bu veledin tekme atmasıyla yere kapaklanması oldu. Ortada hiçbir neden yok. Ailesinden, eşinden, dostundan hiç mi terbiye, görgü görmemiş. Aklıma geldikçe hala sinirleniyorum. 

Ey şereften, ahlaktan, adaptan, terbiyeden biçare zavallılar; bir derdin varsa git kardeşim bir problem mi var? Neden öyle baktın? diye sor. Ayşe Hanım, Fatma hanım kapımın önünü neden kirletiyorsunuz? diyerek usulünce sor. Önce karşındakinin derdini dinle, onu anlamaya çalış. Popüler bir kavram ile  “empati kur”. Kimsenin kimseyle derdi olmaz. Maalesef güneşi hak etmeyenler olsa da güneş her sabah yine doğuyor. Bu dünyayı böyle küçük insancıklarla paylaşmak mecburiyetinde kalıyoruz. Bu tipler öyle yaygın ki. İşte bu tiplerle sabrederek çalışmak zorunda kalıyoruz. Parkları, sokakları, alışveriş merkezlerini böyle ahmaklarla beraber kullanmak zorunda kalıyoruz. İlkokul, ortaokul mezunu hatta üniversite okumuşundan bile böyle düşüncesiz idraki-i gurabelerin zulümlerini haber olarak izliyor, dinliyor, okuyoruz.  İnsanlar  en ufak meselede cana kıyabiliyorlar. Ne hale geldik ya rabbim.

Neyseki “Yerdekilere merhamet etmeyene göktekilerde merhamet etmez” desturuyla onlara buğz ediyorum.

Çoğunluğu İslami değerleri içselleştirememiş, Allah’ın kelamını ve Habibinin sünnetini anlayamamış dini  ancak ölümünde, nikahında  kullanan,  düğün diye kızlı, erkekli oynayıp Allah’ı unutan. “Bütün zevkleri kökünden yok eden ölümü çokça hatırlayınız!”  (Tirmizî, Kıyâmet, 26 ) hadisini hatırına getirmeyen bir toplumdan oluşan avam-ı beşerlerden ne beklenebilir ki.

Beraber ağlamazsın, sonra, kör dersin, sağır dersin.

Bu hissizlikten insanlık hem iğrensin, hem ürpersin!

Ne ibret, yok mu, bir bilsen kızarmak bilmeyen çehren?

Bırak tahsili, evladım, sen ilkin bir haya öğren!

 

Mehmet Akif Ersoy

 

Selam ve dua ile

Bu yazı toplam 1266 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim