• BIST 96.032
  • Altın 276,963
  • Dolar 5,7348
  • Euro 6,3654
  • Kayseri 15 °C
  • Ankara 19 °C

Nefes alan yargıda, işleyiş hızlandı

Seyit Halil YÜZGEÇ

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’cü kadroların temizlenmesiyle Adalet Bakanlığı yeni kadrolarıyla hızlı bir gelişim sağladı. Böylece rahat bir nefes alan yargıda işleyiş daha hızlı ve daha güvenilir bir hal aldı.

Dünyada 17’nci ve 18’nci yüzyıldan buyana benim de hep dile getirdiğim iki temel eksende sürekli kayma ve kavgalar olmuştur.

Bunlardan birincisi eğitim, diğeri de hukuk sistemidir.  Her iki sistem de iktidarın ve gücün sahipleri tarafından sürekli manipüle edilmiş, birer ideolojik silah olarak kullanılmıştır. Gücü elinde tutmak isteyenler hem eğitimi hem de hukuku kullanmışlardır.

FETÖ’CÜLER ALLAK BULLAK ETTİ

Osmanlı Devletinin son dönemi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tamamına baktığımızda mütemadiyen darbelerle demokrasisi kesintilere maruz bırakılmış bir toplum olarak maalesef hukuk sistemimizin de ağır darbeler aldığını görmekteyiz.  O sebepledir ki,  Türkiye’nin son 30 yılı, ama özellikle de son 15 yılı bir hukuk ve eğitim mücadelesi şeklinde geçmiştir. Bugün FETÖ dediğimiz organizasyonu değerlendirdiğimizde, altını çizmeye çalıştığımız eğitim ve hukuk sistemi üzerinde oynanan oyunların etkilerini daha somut bir biçimde görmekteyiz. Bu sebepledir ki, eğitim sistemi ve hukuk sistemimizde bir standart yakalayamamış olmamızın, bu iki önemli sistemin toplum nezdinde açmış olduğu yaraların ne denli derin olduğu gerçeğinin ve de hukuk sisteminin insanımız üzerinde oluşturmuş olduğu güvensizliğin, bu sebep sonuç ilişkisinden ortaya çıktığını görürüz. Diyeceğimiz şudur ki, hukuku hiçbir zaman kendi evrensel kurallar çerçevesinde yürümesine müsaade edilmemiştir, rahat bırakılmamıştır.

Kurdukları organizasyonla eğitimle devleti yönetmeyi ve ele geçirmeyi hedefleyen illegal güçler, hukuk sistemini de ele geçirmek suretiyle devleti yönetme silahını elde etmişlerdir.

Oysaki devlet yönetimlerinde eğitim ve hukuk sistemi bir grubun ya da zümrenin elinde tutukları değil, o toplumun tamamını kapsayan ve tarafsız yöntemlerle oluşturulması gereken evrensel kuralların geçerli olduğu özellikle hukuk sisteminin tarafsızca yürütülmesi gereken bir sistemdir.

Hukukçular olarak biz şunu biliyoruz ki, hukuk sistemini sağlıklı ve düz bir zemine oturtabilirseniz ülkeyi de adalet zeminine oturtmuş ve sonuç almış oluruz. Son dönemde yaşamış olduğumuz FETÖ yapılanması ağırlıklı olarak bu iki sistemi muntazaman kullanmış ve de bu iki yapıyı allak bullak ettiğini görüyoruz. 17-25 Aralık ve devamında yaşamış olduğumuz 15 Temmuz darbe kalkışması sonrası bu yapının tasfiyesinde yaşadığımız süreçte bu yapının hukuk sistemi içerisine nasıl yerleştiklerine şahit oluyoruz. Bugün gelinen noktada hukuk sistemi içerisinde yaklaşık yüzde 50’lik bir oranda tasfiyeler olmuş, hakim ve savcılarımızın dolayısıyla da adliye yapılanmasında yüzde 50 oranında bu terör örgütünün mensuplarının bugüne kadar karar verme pozisyonlarında oldukları tespit edilmiştir.  

Düşünün ki hukuk sistemi içerisinde kökü dış güçlere bağlı olan bir yapı adliye imamları atamış, bu yapıya mensup hakim ve savcılar talimatlarla kararlar vermiştir.  Görev başındaki hakim ve savcıların yarısı devlete ihanet içerisinde olduklarından görevlerinden el çektirilmiş ve bunların önemli bir kısmı da şuanda ceza evlerindedir.

Şimdi bu durumdaki bir hukuk sisteminden ne denli sağlıklı kararlar çıkmış olmasını beklersiniz. O sebepledir ki altını çizmeye çalıştığımız güven sorunu ve eleştirileri haklı görebiliriz. Toplumda huzuru ve güveni sağlayabilmek için de yeniden bir yapılanma hususu ivedilikle ortaya konulmalıdır.

SAĞLIKLI SİSTEM VE KADRO

Bu yeni süreçte hükümetimiz sağlıklı ve adaletli bir hukuk sistemi ve kadroları oluşturma çabası içerisinde olduğunu görüyoruz. Evet beklide genç ve tecrübesiz bir kadro oluşmaktadır ancak bu oluşan yeni kadrolar en azından hain olmayacaklardır.

FETÖ yapılanmasının olduğu geçmiş dönemde önleri kesilen bu hukukçularımız yeni oluşumda görev alacaklar ve yeniden adalette güven tesisinin mimarları olacaklardır. Yine daha önce mülakatlarda önleri kesilmiş olan bu genç kadrolar yeni hukuk sisteminde görevlerini başarı ile yürüteceklerdir. Bunun emarelerini görmeye başladık şimdiden. Bu yeni süreçte adliyelerde kararlar daha sağlıklı bir biçimde çıkmaya başladı, avukat camiası olarak bizler bu durumdan oldukça memnunuz.  Bu ülkemiz açısından da önemli bir kazanımdır.

Tecrübe zamanla oturur mutlaka ancak, ihanetler affedilir bir durum değildir. Aynı zamanda adalet sistemi bu ihanetlerin de hesabını mutlak manada sormalıdır ve sormaktadır. Bu yeni süreçte Bakanımız Abdülhamit Gül tarafından kayda değer bir alt yapı değişiklikleri oldu. UYAP çalışmaları bizler için gerçek manada sorun teşkil etmekte idi. Bu anlamda önemli değişiklikler oldu. Yeni düzenlemelerle birlikte burada işler hızlandı ve sistem daha verimli işlemeye başladı.

 Biz hukukçular olarak Kayseri’de bir dosyamız varsa gidip fiziki olarak görmek zorundaydık.  Şimdi UYAP dediğimiz sistem üzerinden dosyalarımızın takibi daha sağlıklı yürümektedir. Bu bizim için hayaldi doğrusu. Önceki süreçte dosyalar kaybolur, evraklara ulaşılmaz, tebligatlar yapılmazdı.  Şimdi her bir dosya her bir takip sistemin içerisinde taranıyor, UYAP’a girdiğiniz zaman UYAP ‘ta net biçimde tüm alt yapıyı görebiliyorsunuz. Tüm dosyaları görebiliyorsunuz. Segbis dediğimiz sistemle mesela  talimatla Maraş’tan ifadenizi alıyorlar. Eskiden Kayseri’den duruşmanız var ve siz Maraş’ta tutuklusunuz.  Tutukluyu şahsı oradan alıp Kayseri’ye ifadeye getirmek durumundaydınız. Bu sistemle şimdi getirmenize gerek kalmıyor. Segbis sistemi üzerinden ifadesini verebiliyor. Teknik altyapı sorunu olmuyor, kesinti olmuyor.

YARGI SÜRECİ HIZ KAZANDI

Yeni süreçte artık avukat bürosunda oturacak, diğer avukatta bürosunda oturup duruşmasını yapabilecek. Oraya doğru gidiyoruz.  Bugün altyapıda Adalet Bakanlığı çok hızlı gelişim sağlayan kurumların arasında. Diğer yeni bir uygulama da, bizlerin cep telefonlarına celse diye bir program uygulaması başlatıldı. Bu programda UYAP’ın tamamı entegre. Bu programla tüm dosyalarımızı sağlıklı bir biçimde takip edebiliyoruz.

Bunun yanında adliye binaları baştan sonra yenilendi. Adliyelerle ilgili serzenişler azaldı. Yargı gerçekten hızlandı. Yine  bu dönemde yargıda tüm duruşmalarda dosyalara süre konuldu. Tam olarak henüz istediğimiz seviyede bir hızlılık olmasa da önemli bir mesafe katedildi.

DARBECİLERDEN ADALET BEKLEDİLER

Ülkede hukuk düzenini yok eden zaten darbeler ve demokrasideki kesintilerdir. Darbeler sonrasında oluşturulan anayasalar hukuk sistemini bozmuştur.  Bugün hukukla ilgili temel eleştiri; her dönem olduğu gibi siyasi baskılardır.  Siyasi baskı dediğiniz şeyi eleştiriyorsunuz. Ama hukukun darbeler yoluyla katledilmesine dokunmuyorsunuz. Askeri göreve çağırıyorsunuz, Cumhurbaşkanı’nı bir vesileyle görevden nasıl derdest ettireceğinizin planını yürütüyorsunuz. Sizin işiniz hukukunuz bu.  Bunları konuşuyorsunuz ama bir yandan da diyorsunuz ki, Cumhurbaşkanı hukuka müdahele etmesin. Şaka mısınız?

 Yani sen Cumhurbaşkanı hukuka müdahele etmesin dediğiniz yerde asker hukuka müdahele etsin diyebiliyorsun. Askeri göreve çağırıyorsun.  Peki asker göreve gelince ne olmuş?   Ortalama her 13 yılda bir darbe olmuş, yine ortalama her 1,5 yılda hükümet değiştirmişiniz. Hükümetleri şamaroğlanına dönüştürmüşünüz. Ülke sürekli geriye gitmiş, üretim yapılamamış, sanayi gelişememiş.

FETÖ yargılamalarına gelince, bir kısım sorunlar olduğu bir gerçek. Şunu iyi anlamalıyız ki, ülke olarak biz 15 Temmuz darbe kalkışmasına ve de sonrası temizlik sürecine hazırlıksız yakalandık, diğer taraftan da yukarıda ifade ettiğim gibi, biz FETÖ mücadelesi sürecinde adalet teşkilatının yarısı FETÖ mensubu hakim ve savcılardan oluşmaktaydı.  Hükümetimiz ve halkımız darbeye maruz kalmıştı ve ani refleks gösterilmesi gerekiyordu. Dolayısıyla kapsamlı bir temizlik yapıldı. Böylesi bir süreç ve şartlarda tutuklama ve yargılama sürecinde hatalar eksiklikler olmadı diyemeyiz.

Bu yazı toplam 17843 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim