• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 20 °C

KUDÜS'ÜN İŞGALİNİN 100. YILINI UNUTMA

Tugçe Merve Elmacı

Nureddin Mahmut Zengi'nin simsiyah sakallarına ak düşmüştü bir gecede. Gördüğü rüya çok sarstı cüsseli bedenini; acaba bulabilecek miydi Peygamber Efendimizi rahatsız eden o iki kişiyi? 
    Herzaman ki gibi teheccüd namazını kılıp sabah namazına kadar tesbihatına başlamıştı seccadesinin üzerinde. O esnada Hazreti Peygamber şereflendirdi rüyasını. Alimlerin efendisinin kederli bir hali vardı. Zengi'ye tuhaf görünümlü iki kişiyi gösterip, 'Sıkıntıdayım Nureddin, bunlardan kurtar beni' diyordu.
Emir Nureddin Zengi uyandı. Abdest tazeleyerek gözyaşları içinde şükür secdesine kapandı. Hazreti Peygamber'i rüyada tüm şemailiyle görmek rüyasının sıhhatine delildi. O üzgün hali yüreğini dağlamıştı, düşünürken tekrar uyuya kaldı. Peygamber Efendimiz tekrar teşrif etti rüyasına,'Nureddin sıkıntıdayım beni bunlardan kurtar' diyerek tekrar aynı iki kişiyi gösterdi. Bu defa bir feryatla uyandı. Yeniden abdest alarak Yasin-i Şerif okumaya başladı. Bitiremeden tekrar içi geçti. 3.defa peygamberimizin teşrifi ve aynı kişilerden şikayeti olunca sabaha kadar has odada deli divane gibi yürüdü durdu.
Derdi tasası çözülme dönemine girmiş İslam birliğini toparlamaktı Zengi'nin.
Büyük Selçuklu Devleti, 1. haçlı seferinden doğrultamamıştı belini. Babası İmarettin Zengi; 1. Haçlı seferinin belini kırdı Urfa'da. Bu sefer haçlılar tekrar hazırlandı. Nureddin Zengi kardeşiyle birleşerek 2. haçlı seferinin de önünü kesti. 
Amacı İslam birliği ve Kudüs'ü fethetmekti. O'na nasip olmadı Kudüsün fethi ama O'nun yetiştirdiği yeğenine nasip oldu. Adını tarihe yazdıracak Selehattin Eyyübinin yetişmesini sağlayan en büyük etkendir amcası Nureddin Mahmut Zengi.

"Derhal Medine'ye hareket ediyoruz. En seçkin adamlarımızı toplayın. Haçlılar bizim bölgemizi terk ettiğimizi anlamadan Medine'ye gidip geleceğiz" Bu birliğin içinde Yusuf bin Eyyub (Selahaddin Eyyubi) de vardı. Sabahın sessizliğinde yola çıktılar. Son 3 gün aralıksız yağmura tutulmalarına rağmen 16 gün sonra Medinedelerdi. Medineli yöneticilerle görüşülerek tüm çıkışlar tutuldu. Tüm şehir ahalisinin ikindi namazı sonrası Mescidi Nebevi'nin avlusunda toplanması bildirildi. Herkese, alemlerin efendisini ziyarete gelen atabey Nureddin Zengi'nin Medine halkına hediyeler dağıtacağı yayıldı. Namazın ardından tüm Medine halkı katiplere isimlerini yazdırarak hediyelerini aldılar. Amacı, rüyasında Peygamber Efendimizin rüyasında gösterdiği iki kişiyi Allah'ın izniyle tanıyacaktı ama yoklardı.
Subaşıya döndü 'Hediyeleri almayan kaldı mı?' 
'Kimse kalmadı emirim. Lakin birkaç ay evvel Endülüs'ten gelen iki derviş var ki onlar hiçbirşey kabul etmez. Her daim zikir ve ibadet içindedirler. Çoğunlukla oruçludurlar. Gece namaz kılmaktan uyumazlar, Kuran-ı Kerim okurlar'
'Dervişlerin bilhassa kendim görmek isterim. nerededirler?'
'Ravzaya en yakın şu evde'
Dervişler sıradan görünümlü iki adamdı. Arapça Farsça ve Türkçeleri mükemmeldi. Evleri gayet mütevazi idi. Ortada Kuran rahleleri, iki döşek, kandiller ve birkaç minder vardı. Fakat Zengi birşeylerden rahatsız olmuştu. Yanındaki subaşıya;
'Şu yerdeki kilimi kaldırın bakalım'
Kilimin altında bir kapak göründü. Kapağı açtılar. Derin bir kuyu. Adamlarından birinin kuyuya girmesini emretti. Orası ne bir kuyu ne bir çukurdu. Doğrudan Hazreti Peygamber'in kabri şerefine çıkan bir tüneldi. Yoldayken yağan yağmurun hikmetide şimdi anlaşılıyordu. Eğer 3 gün üst üste o yağmur yağmasaydı tünel çökmeyecekti ve amaçlarına ulaşacaklardı.
Bu iki derviş kılıklı adam direkt Vatikan istihbaratına bağlı savaşçı rahiplerdi. Bizzat papa tarafından görevlendirilmişlerdi. Maksatları peygamberimizin cenazesini alıp Vatikan'a götürmekti. Tam 1 yıl eğitilmişlerdi bu görev için. Dini tüm vecibeleri öğrenmişler Kur'an-ı Kerim'i ezberlemişlerdi. Hatta halka nasihat veriyorlardı. Bir dervişten farksızdılar.Derhal idam edilmelerini emretti.
Ehli sünnet müdafiisi, ümmet sevdalısı, Allah dostu Nurettin Zenginin hayatta 3 amacı vardı;
1. Konstantinopolis'i fethetmek
2. Küdüs'ü fethetmek
3. İslam birliğini sağlamak
Konstantinopolis'i fethetmek Fatih Sultan Mehmet'e nasip olacaktı. Kudüs'ü de fethedemedi ama sapkın Fatimileri yok edip haçlıların önünü keserek islam birliğini sağladı. O'nun yoluna devam eden, yeğeni vardı sırada. 'Selahaddin Eyyubi'.
Kudüs fethedilince oraya konacak bir minber hazırlattı Nureddin Zengi ve vasiyet etti yeğenine;
"Oğlum Selahaddin, eğer ben Kudüs'ü haçlılardan kurtarabilirsem Mescidi Aksayı yeniden camiye çevirip bu minberi içine koyacağım fakat kurtaramadan ölürsem bu vasiyet sana aittir" 
1187 yılında Kudüs fethi ile Mescidi Aksa camiye çevrildi ve minber yerine kondu. Tam 782 yıl burda kaldı. Eyyübiden Memlüklüsüne, Osmanlısına kadar nice devlet gördü, üstünde hutbeler okundu. Yıl 1917, Osmanlı buraları terk etmek zorunda kaldı. Yıl 1967, Kudüs İsrail yönetimine geçti. 
Yıl 21 ağustos 1969; 'Denis Rohan' adında bir yahudi, Mescidi Aksa'ya gelerek çantasındaki benzin bidonunu boşalttı her yere. Ne Selahattin Eyyubi dönemindeki mozaik süslemeler nede Nureddin Zengi'nin ahşap minberi ortada kalmıştı. 
O dönemde İsrail devlet başkanı GOLDA MEİR, bu olayı anlatırken 'Sabaha kadar gözüme uyku girmedi. İsrail, Kudüs'ü ele geçireli daha 1.5 sene olmuştu. Müslüman gerginliği zaten had safhadaydı. Tüm İslam alemi dünyayı başıma yıkacak ve Kudüs tekrar müslüman yönetimine verilecek kaygısındaydım. Ertesi sabah gördüm ki İslam dünyasında hiçbir devletin hiçbir gazetesi bu olaya yer bile vermemişti'
Peki orayı yakan Yahudi kimdi? Nasıl olurda içeri girebildi? 2 sene boyunca her vakitte cemaatle namaz kılan camiiden çıkmayan Kuran'ı Kerim okuyan bir adamdı. Bu olaydan sonra akli dengesi yok dediler salıverdiler. 

Bu olay size birşey hatırlattı mı? Zengi döneminde de aynı olay yaşanmadı mı? Bizden İSLAMI daha iyi bilen Yahudiler... Hala tarihten ders almaz mıyız? Hala okumaz mıyız?
Nureddi Zengi demedi mi "Mazisini bilmediğin insanlara itimat etme" diye!
Geçmişimizi öğenmezsek geleceğimizi göremeyiz. Batı kültürüne özenerek yok olup gideceğiz. Zaten amaçlarıda bu değil mi?
O yüzden kendini unutma! Tarihini unutma! Bugün 9 Aralık 2017 Kudüs'ün işgalinin 100. yılını unutma!

 

 

instagram: t.mervelmaci

facebook: tuğçe merve elmacı

www.tugcemerveelmaci.com

Bu yazı toplam 1197 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim