• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

'KUDÜS SENİ ÇAĞIRIYOR'.

Tugçe Merve Elmacı
Hz. Adem (as) den peygamber efendimize (sav) kadar nice peygamberlerin yaşadığı, ayak bastığı; Romalılar, Emeviler, Eyyübiler, Osmanlılar ve daha nice medeniyetlerin izini barındıran; melikler, sultanlar, alimlerin taşına toprağına adlarının kazındığı yerdir Kudüs.
Peygamber efendimizin(sav); 'Yeryüzüne sadece 3 yere Allah rızası için gidilir. Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa' hadisi ile şereflendirdiği yerdir Kudüs.
Alllahu Teala'nın yeryüzünü yaratmaya başladığı bölge olan Beytü'l-Makdis'i içinde barındıran; Nuh tufanı sonrası  ilk ortaya çıkan kara parçasının olduğu yerdir Kudüs.
Kutsal kelimesi hiçbir mekana bukadar tesir etmemiştir belkide.
 Mescid-i Aksa ziyaretimiz 'El Halil' kapısından başlıyor. Bu kapı ismini 'Allah'ın dostu' anlamına gelen Halilullah lakaplı Hz. İbrahim(as) dan alıyor. Kapıda, ecdatlarimizdan kalan bir yazı bizi karşılıyor. 'LA İLAHE İLLALLAH iBRAHİM HALİLULLAH'
Bunun anlamını sanki biri kulağıma fısıldıyor, 'Ey Yahudiler, Ey Müslümanlar, Ey Hristiyanlar; hepimiz Hz. Adem(as) çocukları; Hz. İbrahim (as) torunlarıyız. Gelin tek Allah'da birleşelim.'
Ne yazık ki girdiğimiz kapıdan gelen bu dostluk ve kardeşlik bildirisini İsrailliler hiç umursamıyor. Burası Filistin; kardeşlerimiz esaret altında. Kendi ülkelerinde İsrail bayrakları dalgalanıyor. Batı Şeria BM kararlarına rağmen İsraillilerin elinde, göz göre göre işgal ediyorlar, kimse sesini çıkaramıyor.
 Mescidi Aksa'dan 25 dakikalık mesafe olan El Halil bölgesine geçiyoruz. Burada bulunan Halil Camii'ye yaklaştıkça harebe evler,sıkı sıkıya kapatılmış pencereler, kepenkli boş dükkanlar gözüme çarpıyor. Açık olan tek bir küçük marketten son ses çalan arap müziği bomboş sokaklarda yankılanırken ağır silahlı İsrail askerleri arasında birkaç çocuk oynuyor.
Filistin boğuluyor, Filistin nefes almıyor. 
 Hz. Sare, Hz İshak, Hz. İbrahim, Hz. Yusuf, Hz Yakup peygamberlerimizin kabrinin bulunduğu Halil Camii 1994'de İsrailli bir suikastçının sabah namazında müslümanlara ateş açmasından sonra cami kapatılıyor. 9 ay sonra açıldığında ise karşılaşılan manzara içler acısı; caminin yarısı sinagoga çevrilmiş.  Ne kadar büyük bir yara... Ellerimi açtım, ne isteyeceğim Yaradan dan? Utanıyorum burda yatanlardan. Allahım biz koruyamadık senin himayende bu topraklar Yarabbi...
Filistinli kardeşlerimizin tek umutları biz Türkler, 'Ne olur sessizliğimize ses olun, başka kimsemiz kalmadı' diye haykırıyorlar.
Biz Hz. ibrahimin torunlarıyız, Yahudiler için bunun hiçbir önemi yok, onların davası bambaşka.
Biz müslümanları güvensiz bölge diye korkutarak buraları unutturmaya çalışıyorlar, nitekim başarıyorlar da. Geçen sene verilerine göre Kudüs'ü ziyaret eden müslüman sayısı içler acısı... Eskiden Mescidi Aksa'dan sonra hac ve umreye gidilirdi. Şimdi ise halk dilinde buralar güvensiz bölge oldu. Bu yaptırımlara kanmayalım. Tarihimizi, ecdadlarımızı, peygamberlerimizi unutturmalarına fırsat vermeyelim. Hz Ömer'in fethi, Hz Sülayman'ın mabedi, Hz Muhammed'in (sav) miraca yükseldiği yer burası. Bu kutsal mekanın feyzinden mahrum kalmamak için 'KUDÜS SENİ ÇAĞIRIYOR'. 
 
instagram: t.mervelmaci
facebook: tuğçe merve elmacı
www.tugcemerveelmaci.com
Bu yazı toplam 1925 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim