• BIST 1.391,640
 • Altın 497,99
 • Dolar 8,4880
 • Euro 10,0550
 • Kayseri 13 °C
 • Ankara 17 °C

KÖRLER SAĞIRLAR BİRBİRİNİ AĞIRLAR

KÖRLER SAĞIRLAR BİRBİRİNİ AĞIRLAR

7 Haziran 2015 Milletvekili seçimlerine yaklaşık beş ay gibi kısa bir süre kaldı. Yapılacak seçimlerimizin şimdiden ülkemize ve şehrimize hayırlara vesile olmasını dilerim.

Bu seçim dönüm noktası olur da inşallah, seçim sonrası ülkemiz ‘’Başkanlık Sistemine’’ doğru yelken açmış olur. 2023 Türkiye’si için, mecliste anayasayı değiştirecek bir çoğunluğun sağlanması benim çok özel temennim ve duamdır. Umarım 7 Haziran’da bütün partiler için hayırlı olacak siyasetin en doğal ve meşru seçimlerinden birini daha hep birlikte yaşarız.

Kayseri’de de aday adayları ısınma turlarına başlar iken, bazı isimler kulaktan kulağa dolaşmaya ve sosyal medyada dillendirilmeye başlandı. Heyecan şimdiden doruk noktasında rekabet yoğun geçeceğe benziyor.

Peki millet vekili ne iş yapar yeniden kısaca bir hatırlayalım mı?

 Milletvekilleri TBMM'nin üyesi olarak mecliste görev yaparlar. Peki TBMM'nin başlıca görev ve yetkileri nelerdir diye bakacak olur isek;  kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak; Bakanlar Kurulunu ve bakanları denetlemek; Bakanlar Kuruluna belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermek; bütçe ve kesin hesap kanun tasarılarını görüşmek ve kabul etmek; para basılmasına ve savaş ilânına karar vermek; milletlerarası antlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilânına karar vermek ve anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmektir. Özetle, anayasa ve yasalarda belirtilen diğer görevleri yapmaktır.

Milletvekilleri, seçildikleri bölgeyi veya kendilerini seçenleri değil, bütün Milleti temsil etmelidirler. Aslında hakkıyla bu görevi yapanlar - yapacaklar için  ağır veballi ve külfetli  bir iştir  vesselam… Bedava değil öyle! Zor ve meşakkatli bir yoldan geçip  seçildiğinizde kazanıyorsunuz o meşhur ‘’yakınimdir’’ kartvizitini..

İnşallah bu görevi hakkıyla yerine getirebilecekler, İşinin ehli, liyakat sahibi herkesin sevdiği saydığı, dürüstlüğünden emin olduğu, temsil kabiliyeti yüksek, atak cesur, herkesi kucaklayan, güven veren, verdiği sözün arkasında duran emanete ihanet etmeyen, vefalı, küçük hesapların adamı olmayan ‘’Birilerin değil Milletin Vekili’’ olanları göreve getiririz.

Ankara’ya gidecek vekillerimizi bizler de bu kriterlere hassasiyetle dikkat ederek seçer göndeririz inşallah. Lakin sizinle paylaşmak istediğim, benim hep kafama takılan bir konu var! Bu konuda siz nasıl düşünüyorsunuz  bilmiyorum ama, şahsımın uzun süredir düşündüğü ve bir yere oturtamadığı  bir durum bu dostlar! 1.250.000 civarında nüfusa sahip şehrimizde hangi konuda olursa olsun sanki yönetmeye talip olanların oluşturduğu, şehrimizde  görünmeyen, homojen 70-80  kişilik bizim bilmediğimiz görmediğimiz kendisi küçük ama etkisi çok büyük bir kankalar havuzu mu var? Yoksa bana mı öyle geliyor. Resmi, özel, tüzel, sivil toplum kuruluşu, dernek vb. hiç  fark etmiyor… Bileğinin hakkıyla, alnının teriyle ve emeğiyle belirli makamları, koltukları tam olarak dolduranları tenzih ediyorum ancak, nereye nasıl bir adam lazımsa bu isimler sanki hep buradan seçiliyor, buradan karar veriliyor gibi… İnanın üç aşağı beş yukarı her konuda,hiç farketmez ama her konuda, yönetimdekilerin hep aynı bu imtiyazlı havuzdan beslenmesi ve hep aynı isimler etrafında dönüyor dolaşıyor olması çok enteresan değil mi?

Evet seçilmişleri seçiyoruz amenna! Ama isimler hep aynı fakat sadece roller ve unvanlar değişiyor değil mi? İlgili kurumun yönetim toplantılarına dahi katılmayan, sağda solda oranın yönetiminde de ben varım ama çok uğramam diye caka satıp hava atarak gezenlerin mi faydası olacak bu memlekete… Ya da çok yoğumum uğraşamam istemem (mış gibi yapıp da can atan) yan cebime koy mantığı mı? Şimdilerde yeni trend yönetime gir, toplantılara katılma havan olsun öyle mi? Maalesef bu gruplar  bırakın temsil ettiği kuruluşa en ufak  katkı sağlamasını, yeni bir fikri yada söyleyecek sözü olmayan bu kalabalıkların aslında kendilerine de bir faydaları bulunmamaktadır.

Bu şehirde bu işleri yapabilecek başka liyakat sahibi hiç mi başka babayiğitler  yok? Şehrimize vizyon ve misyon katacak X,Y,Z kuşakları Gençler, Fikir adamları, Akademisyenler, Akil insanlar, Girişimciler, Gazeteciler, Liderler, Bilim Adamları nerede yetişmiyor mu? Onlara sıra mı gelmiyor yoksa  fırsat mı verilmiyor? Ya da müstakbel adayların o havuza girmeye ‘’KRİTERLERİMİ’’ uymuyor? Sözüm ona, bu kriterler;  Kayseri’nin "Yillisi olmak, iyi kötü sermayeve  dükkan sahibi olmak, Cemaatle dirsek temasında olmak, Arkasında güçlü bir referansı Abisi olmak mı?Yoksa Hisarcık’ta  Bağı, Alparslan'da ya da Köşk'te evi olmak mı?"

Bu mevzuu hep sümen altı ettiğimiz çok fazla dillendirmediğimiz bir konu belki ama, Şehrimizde iliklerimize kadar da yaşadığımız bir gerçek değil mi? Allah indinde herkes, insan olarak, bir tarağın dişleri gibi birbirine eşittir. Hiç kimse ana babasını seçemediği için, ırkını, milliyetini de seçemez.Üstad Nuri Pakdil’in de ifade ettiği  gibi batılılara göre  aslında hepimiz köylü değil miyiz? Neyin hesabını yapıyoruz? Yine Alemlere Rahmet olan peygamber efendimizin Hadis-i Şerifte buyurduğu gibi; Rabbiniz bir olduğu gibi, babalarınız, dininiz ve Peygamberiniz de birdir. Arap’ın Aceme, [Arap olmayana] Acemin Araba üstünlüğü olmadığı gibi, kırmızının karaya, karanın kırmızıya üstünlüğü yoktur. Hiçbir milletin diğerine üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takva iledir. [İbniNeccar]

Evet dostlar içerimize kapandık.. Kayseri’yi sadece içerden değerlendirmeye başladık. Yenilere alan açmalıyız fırsatlar ve fırsat eşitlikleri tanımalıyız hatta  ve hatta destek olmalıyız. Yeni Türkiye yolunda Demokratik, Müreffeh, Öncü ülke ve şehirler olmak adına; Mevcut Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin 2023 vizyonu ile Cumhuriyetimizin 100. yılında, dünyanın sayılı ve güçlü ülkesi olma hedefi doğrultusunda bilim ve teknolojiye hakim, teknolojiyi bilinçli kullanan ve yeni teknolojiler üretebilen teknolojik gelişmeleri toplumsal ve ekonomik faydaya dönüştürme yeteneği kazanmış bir "refah toplumu" oluşturmak adına açtıkları bu yolda bizlerde üzerimize düşeni fazlasıyla yapmak durumundayız.

Ben karamsar değilim siz de olmayın! Eski Türkiye devletinin  etrafında kümelenmiş seçkinlerin, imtiyazlıların, elitlerin, çetelerin dışında, herkes için zor ve karanlık eski Türkiye artık eskide kalmıştır. Vesayetçi anlayışa mahkum edilen, kasvetli, yorgun , ezik Eski Türkiye’nin kapıları artık kapanmıştır! Nihayet tarihine ve geçmişine sahip çıkan, halkın değişim arzusu ve talebi tabanda karşılık bulmuştur. Kaçınılmaz değişim, artık güçlü bir şekilde Allah’ın izni ile bundan sonra da devam edecektir.

Allaha emanet olun kalın sağlıcakla...

Bu haber toplam 560 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim