• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

Kerkük Tarihi ve Oynanan oyunlar…

Abdulaziz ÖZTÜRK

Şehrin tarihi Asurlulardan Pers İmparatorluğuna, NesturiHristiyanlar’dan Müslümanlara kadar el değiştirmiş, Türklerin İslam’a girmesiyle birlikte kısmenEmevîler döneminde, özelliklede Abbâsîler döneminde önemli sayıda Türk nüfusu ‘İslam’ın Kılıcı’ bölgeye yerleştirilmiştir. Ve Kerkük o tarihten itibaren bir Türkmen şehri oldu. Tarihi süreç içerisinde sırayla Hamdânîler ve Ukaylîler idaresinde bulunduktan sonra Büyük Selçuklular’ın hâkimiyetine girdi. Begteginliler’in ardından Abbâsîler’in idaresine giren Kerkük Moğol istilâsını müteakip sırasıyla İlhanlı, Celâyirli, Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Safevîyönetimine geçti. Yavuz Sultan Selim’in İran’a karşı Çaldıran zaferini kazandıktan sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun fethi için görevlendirdiği Bıyıklı Mehmed Paşa, Mayıs 1516  Mardin Koçhisarı (günümüzde Kızıltepe) yakınlarında Safevîler’ikesin bir yenilgiye uğratıp Kerkük de dahil Mardin, Musul, Hasankeyf ve Rakka gibi yerleri alarak bölgede Osmanlı hâkimiyetini sağlamıştır.

Bu tarihten itibaren Kerkük Osmanlı Devleti’nin bir vilayeti olarak İran’lıların zaman zaman seferler düzenleyip Kerkük’ü  ele geçirmek için  savaştılarsa da hezimetle mağlup edildiler. Tam 402 yıl vatan toprağı olarak kalan Kerkük I. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru  28 Ekim 1918’de başlayan İngiliz hücumları üzerine Osmanlı birlikleri Kerkük şehrini burayı Altınköprü’ye çekildiler ve böylece Kerkük’te İngiliz idaresi kurulmuş oldu. 10 Ekim 1922’de İngiliz-Irak Antlaşması ile Irak İngiltere himayesi altına alındı. Kerkük, Mîsâk-ı Millî sınırlarına dahil olmasına rağmen 5 Haziran 1926’da Ankara’da İngiltere, Irak, Türkiye arasında imzalanan “sınır ve iyi komşuluk ilişkileri” antlaşmasıyla İngiliz mandasındaki Irak Devleti’ne bırakıldı.

Kuruluşundan günümüzü kadar sürekli savaşların, göçlerin ve acıların yaşandığı bölge yine tarihin tekerrürü ile karşı karşıya gelmiş durumda.  Bunda aktörler birden çok ve entrikalar had safhada.  Entrikalara dur diyen ülkemiz ise bölge ülkeleriyle hızlı koordinasyonu emperyalist devletlerin bölgedeki dengesini bozmuş durumda.

Etnik unsurlar üzerinden emperyalist güçlerin savaşı ve bölgedekibozulan  dengeleri  yeniden dizayn sürecine girmiş durumda. Amerika ve İsrail’in kobay olarak kullandığı Kürtler olağanüstü vaadler ile Bağımsızlık referandumu sürecinden sonra Bağımsız bir devlet  olaraktarihin ilk Kürt devleti olma hevesleri kursaklarında kaldı. ‘Kerkük Kürtlerin Kudüsüdür’ çıkışıyla Kerkük şehrini teslim etmeyeceğiz diyen Peşmergeler direniş gösteremeden Irak Merkezi yönetimine teslim etmek zorunda kaldılar.

Planları alt üst olan Amerika ise dün şehre bir birlik yollayarak Kerkük üzerindeki planlarını koruma derdinde. Amerikan unsurlarının şehre gelmesinden hemen sonra Kürt yönetimi tarafından ellerine silah verilen DAEŞ unsurlarının Kerkük’e doğru saldırıya geçmeleri ise düşünülmesi gereken oyunlardan birisi…

Amerikan’ın yeni planı ise DAEŞ kartı üzerinden Kürt Bölgesel Yönetiminin sözde DAEŞ’e karşı mücadele de destek verip uluslarası alanda meşruiyetinin önünü açmak. Bu şekilde de şehre gelen PKK unsurlarının bölge halkına değil de DAEŞ’e karşı savaşmaya geldi, terörle mücadele ediyorlar safsatasını tekrardan ön plana çıkarmak.

Şimdilik Kerkük üzerinden oynanan oyunların bölgenin geleceği açısından bir başlangıç olarak görülüyor. Bölgedeki petrol ve doğalgaz rezervleri  emperyalist güçlerin bölgedeki hedeflerinde herhangi bir değişiklik olmadığını gösteriyor. Ama bu hedefleri kendi lehlerine mi?  olacak yoksa bölge ülkelerinin lehine mi?  olacak bekleyip göreceğiz.   

Bu yazı toplam 440 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim