• BIST 85.310
  • Altın 247,843
  • Dolar 6,0469
  • Euro 6,7599
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 28 °C

KAYSERİ'DE MEVLANA'NIN HOCASI BİR SEYYİD YATIYOR

Tugçe Merve Elmacı

Sabahın olmasına az bir vakit vardı. Yatsı namazından sonra uyumamış, Kuran-ı Kerim okumuş, tesbih çekmişti seccadesinin üzerinde. Alim de olsa insandı Seyyid-i Burhaneddin Hazretleri. Hocası Bahaeddin Veled'in vefatı çok derinden etkilemişti O'nu. Seneler önce memleketi Tirmiz'den Belh şehrine gidişi gözünün önünden geçti. Bereketli yıllar geçirmişti İslam şehri Belh'te. Eğitimini kıymetli alim Bahaeddin Veled hazretlerinden almıştı. Çok emeği vardı üstünde. Kendisi kadar hocası da O'nu çok severdi. Can parçası oğlu Celaleddin'i (Mevlana) O'na emanet etmiş eğitimini üstlenmesini istemişti. 12 yıl boyunca hem ilmen ve hemde manen olgunlaşmış, Mevlana'yı da omuzlarında taşımıştı bir lala gibi.

12 yıl sonra Tirmiz'e dönerek hocasından aldığı icazetle irşada başlamıştı memleketinde. Seyyidi Burhaneddin Hazretleri daha o zamanlardan Buhara ve Horasan alimleri arasında mühim bir yer tutuyordu. O gün tekrar canlandı gözlerinde;

1 yıl önceydi. Yatsı vaktiydi. Tirmiz'de ilim meclisinde Allah'ı zikrediyorlardı. Bir anda kendinden geçerek "Eyvah! üstadım gitti! Alimlerin sultanı olan efendim vefat etti. Bizi terkederek baki aleme göç etti" diyerek ağlamaya başladı. Oysa kendisi Tirmiz'de hocası da Konya'daydı. Aralarında binlerce kilometre olmasına rağmen Allah'ın izniyle kalp gözüyle görmüştü hocasının vefat ettiğini.

O günden beri kendini toparlayamamıştı. Bunları düşünürken seccadesinin üzerinde uyuyakaldı gün ağırmasına yakın. Rüyasında hocası Bahaeddin Veled karşısındaydı. ''Konya'ya git, Celalettin (Mevlana Hz.) sana emanetimdir. O'nu yetiştir, ilim ve terbiyeyle olgunlaştır'' dedi. Ter içinde kalmıştı. Doğruldu yerinden. Hocasının vasiyetini yerine getirmesi gerekiyordu. Yol çetin ve uzundu. Hazırlıklarını tamamlayıp en kısa sürede yola çıktı. Konya'ya gelmesi tam bir yıl sürdü. Hz. Mevlana babasını kaybettiği günden beri çok hüzünlü ve kederli günler geçiriyordu. Hocasını karşısında görünce çok sevindi. Seyyid-i Burhaneddin, bu kıymetli talebesinin yetişmesi için çok gayret gösterdi. Mevlana'da merhum babasının çok kıymetli talebesinden büyük aşk ve şevk ile bu yüksek zatın derslerine devam etti. 9 yıl sonra batıni ve zahiri ilimlerde kemale ermİşti artık. Tasavvufta yüksek derecelere kavuşmuştu. Artık Seyyid-i Burhaneddin Hazretleri Konya'dan ayrılarak Kayseri'ye gitmeye karar verince Mevlana ayrılığa tahammül edemeyeceğini söyleyerek gitmemesi için çok ısrar etti. Seyyid hazretleri kararlıydı. Buraya kuvvetli bir aslan yöneldi. Senin asıl mürşidin Konya'ya gelmek üzeredir. Fakat bende bir aslanım. Bir postta iki aslan oturmaz' diyerek Şemsi Tebrizi'yi Mevlana hazreterine müjdeledi ve hayatının geri kalanını Kayseri'de geçirmek üzere yola çıktı ve burada vefat etti. (1165-1244)

Vefat edeli tam 774 sene olmasına rağmen ondan alınan manevi terbiye nesilden nesile ulaşmış, O'nun gibi halkı aydınlatan ulema ve onun manevi ikliminden etkilenen cemmat hiç eksik olmamıştır Kayseri'de. Ne kadar şanslıyız ki Peygamberimizin (sav) 'Ehli Beytim' dediği Hz. Ali soyundan gelen Hz Hüseyin'in torunlarından bu topraklarda bir seyyid yatıyor.

Kayseri'nin en eski mezarlığında  bulunan 19. yy'da yapılan türbenin çevresinde, Seyyid hazretleri başta imam, ecdat da onun imametinde secdeye varmış.

Orada yatan bu büyük zaatın haliyle hallenmemiz için O'nun gibi Allah dostu olmak için dua etmeye buyrun.

İBADETİN ÖZÜ NEFSİN ERİMESİDİR.

GERİ KALANIN HEPSİDE İBADETİN KABUĞUDUR.

 

 

İnstagram: t.mervelmaci

facebook: tuğçe merve elmacı

www.tugcemerveelmaci.com

Bu yazı toplam 2848 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim