• BIST 1.407,460
 • Altın 491,77
 • Dolar 8,6350
 • Euro 10,1255
 • Kayseri 12 °C
 • Ankara 16 °C

KAYSERİ DÜŞÜNCE OKULU DÜNYAYA AÇILIYOR

KAYSERİ DÜŞÜNCE OKULU DÜNYAYA AÇILIYOR
Kayseri Düşünce Okulu, önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği çalıştay ile önemli bir konuyu Türkiye’nin gündemine taşımaya hazırlanıyor..

Kayseri Düşünce Okulu,  2014 yılının ortalarında kuruldu. Kısa süre önce kurulmasına rağmen Kayseri’de önemli etkinlikler gerçekleştiren KDO, kamuoyunun dikkatini bir anda üzerine çekti.  
Kayseri Düşünce Okulu,  iş ve fikir dünyasının yakından tanıdığı 7 isim tarafından kuruldu. Kayseri’nin düşünce ve fikir hayatındaki boşluğu fark eden ve bu alanda ortaya çıkan boşluğu doldurmak amacıyla bir araya gelen bu 7 isim,  iş adamı Mühendis Kemal Tekelli etrafında birleşerek bir oluşum gerçekleştirdi ve ardından kapılarını Kayseri ve Türkiye’ye açtı. Bir biri ardına gerçekleştirilen kültürel etkinlikler, ünlü yazar ve gazetecilerle birlikte düzenlenen sohbet toplantıları, çalıştay ve kongreler derken, Kayseri Düşünce Okulu bir anda Kayseri’nin gündemine oturdu ve Türkiye’nin entelektüel hayatına katkı vermeye başladı.

Kayseri’nin sosyal, kültürel, fikri ve düşünce hayatına yön vermek amacıyla yola çıkan Kayseri Düşünce Okulu’nun kurucuları arasında yer alan ve Genel Koordinatörlük görevini yürüten Ferhat Akmermer, oluşumu  ve yaşanan gelişmeleri  bakın nasıl anlatıyor,..

“Düşünce Okulu’nun kurulmasında, Kayseri’nin entelektüel derinliğinin artırılması, medeniyet mirasının öne çıkarılması, yerelden genele hizmetlerin geliştirilmesi ve yerine getirilmesi gibi düşünceler bize öncülük etti. Bu alanda şehirde yaşanan boşluğun doldurulması ve Kayseri Kamuoyunun entelektüel düşünce ile tanışması amacıyla yola çıktık.

Ve bunda da başarılı olduğumuz düşüncesindeyim. Gerçekleştirdiğimiz her etkinlik, Kayseri’nin düşünce hayatına yeni bir kapı açmış, Kayseri’ye davet ettiğimiz her konuk Kayseri’nin fikir ve düşünce hayatına katkı sağlamaya çalışan insanlarımızın önüne yeni ufuklar koymuştur. Kayseri Düşünce Okulu’nun öncelikleri arasında, özellikle Kayseri’de var olan sivil toplum kuruluşlarının bu anlamda yapılan çalışmalarının sürekliliği ve standardını sağlamak yer almaktadır.

 

Kayseri Düşünce Okulu, her düşünceye ve her fikre saygılı ve kapılarını sonuna kadar açık tutan yeni bir kuruluş olarak önemli hizmetler yapacağı düşüncesindeyim.

Kamu yararına söylemler geliştirmek, özellikle büyük boşluk bulunan Kayseri’nin entelektüel hayat derinliğinin gelişmesine yardımcı olmak görevlerimizden belki de birincil olanıdır.

İnsan Hakları, temel hak ve hürriyetler, hukuk ve adalet gibi kavramlar en fazla hassasiyet göstereceğimiz ve üzerinde duracağımız konulardır. Bu konularda toplumun bilinçlendirilmesi amacıyla çalışmalar sürdürmeyi ve insanlarımızı fikir ve düşünce hayatına katarak bu dünyanın içerisinde yer almalarını sağlamayı hedefliyoruz.”

 

Türkiye’nin yaşayan en önemli yazarlarından Nuri Pakdil ile birlikte gerçekleştirilen kahvaltılı toplantı,  Kayseri Düşünce Okulu’nu kamuoyu ile tanıştıran etkinliklerin ilki oldu.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berat Özipek’in katılımı ile gerçekleştirilen konferans, Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bedri Gencer’in konuşmacı solarak katıldığı etkinlik Kayseri Düşünce Okulu’nun kapılarını Türkiye’nin fikir ve düşünce hayatına açmaya yetti. 

Liberal Düşünce Derneği’nin düzenlediği “Liberal Düşünce Kongresi”,  Kayseri Düşünce Okulu’nun tanınırlığını daha da artırdı.  Kayseri Düşünce Okulu’nun Başkan Kemal Tekelli ve Genel Koordinatör Ferhat Akmermer ile temsil edildiği Ankara’da düzenlenen, “Muhafazakâr Düşünce Sempozyumu”na katılım ise, Kayseri Düşünce Okulu’nu fikir ve düşünce dünyası ile kaynaştıran bir diğer etkinlik oldu.

Kayseri Düşünce Okulu Genel Koordinatörü Ferhat Akmermer, oluşumu gerçekleştirmek için yola çıkarken kimlerden ve nasıl  etkilendiklerini  anlatırken, Necip Fazıl Kısakürek ve Büyük Doğu Düşüncesi ile olan yakınlığını açık bir şekilde ifade ediyor ve  şairin hayatında  Kayseri’nin çok önemli yeri bulunduğuna dikkat çekerek  şöyle söylüyor..

“Necip Fazıl Kısakürek İstanbul’da doğmuş, uzun yıllar bu şehirde yaşamış burada ölmüş, hatta İstanbul’u en iyi anlatan şairlerden biri olmuştur. Ama onun hayatında İstanbul’un dışında üç şehrin çok önemli olduğu görülür. Bunlardan Kahramanmaraş, ailesinin geldiği şehir olması itibariyle, onun hayatında hep önemli olmuştur. Sık sık buna vurgu yapar. Kayseri, şaire göre öz ruhunun temsilcilerinin bulunduğu ve Büyük Doğu davasına herkesten fazla sahip çıkanların bulunduğu şehirdir. Erzurum ise, şairin hayatında belki de İstanbul’dan sonra en fazla tesir etmiş şehirdir. Defalarca geldiği bu şehri, özellikle insanî özellikleri açısından önemli bulur. Başta Bâbıâli ve O ve Ben olmak üzere, birçok yazısında, hatta edebî eserlerinde, bu üç şehri değişik özellikleri ile ele alır.

Şairin hayran olduğu bir kentte, fikir ve düşünce hayatında bir boşluk varsa, o boşluk doldurulmalıdır düşüncesi Kayseri Düşünce Okulu’nun doğuş fikri olmuştur.  

Şubat ayı başlarında Türkiye’nin gündeminde yer alan çok önemli bir konu üzerinde bir çalıştay gerçekleştireceğiz. Türkiye’nin önemli bilim adamları,  önde gelen toplum liderleri ve kanaat önderleri ile bir araya gelerek bir çalıştay gerçekleştireceğiz.  Bu çalıştayın son derece önemli sonuçlar vereceğine ve toplumsal barışa önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Kayseri Düşünce Okulu Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisine katkı sağlamak ve toplumsal barışa uzanan yolda önemli bir adım atmak için hazırdır. Türkiye’de çok sayıda düşünce topluluğu ve düşünce kuruluşu var. Biz,  sadece Türkiye’de ki kuruluşlarla değil, Dünya’nın neresinde olursa olsun, fikir ve düşünce konusunda çalışma yapan tüm kuruluşlarla temas halinde olacağız. Biz sadece Kayseri için değil, Türkiye genelinde bu işin hızlı tanınacağını ve bu noktada bizim geri besleme alacağımızı düşünmemiştik. Özellikle Türkiye’de bununla ilgili birçok ilde düşünce kuruluşu var. Bunların batıdaki ifadeleri ile ‘Think Tank’ denilen kuruluşlarla çok da temasımız oldu ve ortak  programlar hazırlığı içerisinde olduk, bundan sonra Türkiye’ye mal olmuş kurumlarla birlikte hareket edeceğiz. Bir süre önce Kanal 24’te hafta sonu programına davet edildik. Türkiye’deki yaşam kalite ve standardının ölçüm raporlarını açıkladık..  Bu tür çalışmaları da destekleyerek devam edeceğiz. Bundan sonraki araştırmalar sadece hayat standardı değil, yerelden genele ulaşabilecek politika üretme ve bu noktadaki çözüm önerileri, faaliyet süreçlerinin hızlandırılarak bir yol haritasına dönüştürülmesi noktasında konu başlığı ekonomi, sosyal ve kültürel olan birçok alanlarda araştırma ve çalışmalar yaparak bunları kamuoyuyla paylaşacağız.

Bu tür araştırmalar çok zaman alıyor.. Mesela en son kamuoyuna açıkladığımız çalışmalar ile ilgili araştırmalar 6-7 aylık bir süre aldı. Yapılan araştırmaların konusuna ve kapsamına göre bu süreler değişkenlik gösterebilir. Yılda belki 2-3 kere bu gibi araştırmalar yapacağız ama bizim çalışmalarımız sadece bu değil, bununla sınırlı değil. Özellikle Kayseri gündemini sürekli dinamik tutacak, entelektüel derinliğini genişletecek, bizim ilk kuruluş amaçlarımızın da içerisinde yer aldığı Makar-ı Ulema, ulemanın karar kıldığı Davut el Kayseri gibi, Mimar Sinan gibi çok büyük alimleri yetiştiren Kayseri’nin medeniyet gibi bir mirası var ve bunu daha çok ortaya çıkartıp, bu anlamda gelişmiş modern bir şehir yapısı ile beraber medeniyet yapısının da ön planda tutulması için yapacağımız çalışmalar da buna entegre olacak.

Bu programların temelindeki yatan düşünce; fikri yapıların, oluşturulmuş eserlerin, yazarların özellikle Kayseri’de insanlarla buluşturularak, bu anlamda bir kültürel faaliyet yapısının zenginleştirilmesine katkıda bulunmaktır.

Kayseri Türkiye’de çok önemli bir kent.. Bu çalışmada Kayseri’nin yerini ortaya koyduk.  Kayseri, yaşam standardı bakımından 10. Sırada. Sıralamada ki yerimizin şehre yansımış olması ve şehrin daha ön planda olması gerekir.  Amacımız tamamıyla yerel ve genel idarecilerin de hizmet portföylerinde kullanması üzere politikalar üretmektir.. Bu açıdan yaptığımız bu araştırmaların çok önemli olduğu kanaatindeyiz.”

 

Adı genel seçimlerde milletvekili adayları arasında geçen Ferhat Akmermer, bu teveccühün kendisini son derece onurlandırdığını belirterek, “Kayseri ve ülke menfaatlerine katkı sağlayabileceğimiz hiçbir görevden kaçmam. Asıl olan, Kayserimizi layıkıyla temsil edecek, dava ruhu taşıyanların mecliste milletin vekili olarak yer almasıdır” dedi. 

Bu haber toplam 719 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim