• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 13 °C

KAYIP İSLAM TARİHİNDE SESSİZ BİR ÇIĞLIK DUYDUM ENDÜLÜS'TE

Tugçe Merve Elmacı

Endülüs'te her adımınızda bir taş karşılar sizi, Allah diye haykırışlarını duyarken dar sokaklarında başka bir taş görürsünüz üstünde ay yıldız işaretli. Her bir köşede yalnızlığa mahkum edilmiş, yüzyıllardır ezanları susmamış camilerin üstünde  bu kudretli geçmişe sahip medeniyete hiç de yakışmamış eğreti duran çanlardan çıkan seslerle ağlar cami taşları.

Ah Endülüs! Hat sanatıyla onbinlerce kez yazılan 'la galibe illallah' larla süslenmiş devasa duvarların arasında, sanatta çığır açan İberya yarımadasında, at nalı pencerelerinden bakarken şehre doğru, en son kaybedilen Gırnata kalesi düşerken, son emiri Abdullah Muhammed'in yaşadığını yaşıyorum, boğazımda bir düğüm... Bu şehir ağlıyor duyanı yok. 750 yılı aşkın medeniyet şehrinde hiç mi alim, derviş yetişmedi de bir tek müslüman mezarı yok? O dönemde 600 kütüphane barındıran, farklı dillerde kaleme alınmış 1 milyon üzerinde kitaba sahip olmakla övünülen, Avrupa’dan eğitim için Endülüs'e gelen binlerce öğrenci varken, ilim ve bilimin kalbinin attığı islam medeniyetinden iz kalmadığını gördükçe içim kanıyor. Kitapların yakıldığı, haftalarca ateşi sönmeyen meydandayım (Babü-r Remle). Kaç yüzyıl geriye gittik acaba? Bilim, ilim, fıkıh, tefsir ve daha nicelerinde ne alim ve bilim adamları yetişti de günümüzde bildiklerimiz bilmediklerimizin kaçta kaçıydı? Avrupada radyolojinin kurucusu Madam Curie nin sesini duyar gibiyim "Müslüman Endülüs'ten bize 30 kitap kaldı, atomu parçaladık. Şayet yakılan bir milyon kitabın yarısı kalsaydı çoktan galaksiler arasında geziyor olacaktık"

Endülüs'te gezerken; Dünyada ilk başarılı uçuş denemelerini yapan  İbn Firnas'la uçtum Kurtuba'da, Muhammed el Gafaki'nin her katarakt ameliyatından sonra Allah'a hamd eden sesini duydum, İbn Rüşd'le anatomi çalıştım, İbn Arabi'den  fıkıh dersi dinledim, El Mecriti'nin icadıyla kıblemi buldum namaza durdum. Yüzyıllar sonra bunlar Latinceye çevrilecek ve Galileo'dan öğreneceğiz Dünyanın döndüğünü. Ne acı! Biz müslümanlar, kusursuz biçimde yaratılan evrenin, dünyanın ve içindekilerin harikulade bir düzende olduğunu görmek ve Allah'a hamd etmek, 'oku' emrini yerine getirmek, Kuran-ı Kerim'de evrenin sırlarını çözmeye davet eden nice ayetler için; tıpta, astronomide, matematikte, coğrafyada ve daha nicelerinde var gücümüzle çalıştık. O'nu daha iyi anlamak için fıkıh ve tefsir okuduk. O'nun eşsiz güzelliğindeki Kuran-ı Kerim'den  kaleme damladı hat sanatındaki rikalar, sülüsler ve tezhipler... Duvarlar O'nun en güzel adlarıyla süslendi. Onu hamd etti gözler, bakarken O'na şükretti. İşte biz bu  halifenin torunlarıyız. Peki bugün ilim, bilim ve sanatta neredeyiz ya da kimleri örnek almaya çalışıyoruz? Aslolan biz değil miyiz!?

Ukbe bin Nafi (ra) Kuzey Afrika'nın en ucuna kadar gidip önüne Akdeniz çıkınca, atını denize sürerek "Ey gazap denizi! Sen önüme çıkmasaydın Allah'ın yolunda cihad için ben daha nerelere gidecektim!" demesiyle başlayan, bir kuşak sonra yetişen Tarık bin Ziyad komutasındaki imanlı askerlerle fethedilen ve 800 yıl hüküm süren bir İslam medeniyetidir Endülüs! Ne kadar yok etmeye çalışsalar da Allah'ın zikri tüm taşlarda duyulan yerdir Endülüs. Kurtuba Camii'nin ortasından katedral çıkarsalarda, Elhamra Sarayı'nın Ulu Camisini yok etselerde, her köşe başındaki camilere çan takıp haç koysalarda flamenko oynarken bile müslüman kadınların ağıtını anlatıyorsun, yüzün gülmüyor uzaklara bakıyorsun, omuzlarında bir şal, yerlere vuruyorsun acından. "Ben müslümanım" diye haykırıyorsun! Benim için hala Granada şehri Gırnata; Sevilla şehri İşbiliyye; Cordoba ise Kurtuba kaldı. Yalnız müslümanların değil dünyanın da tam onun diriltici soluğuna ihtiyaç duyduğu bir zamanda sönecekken bu kadim fener, 'LA GALİBE İLLALLAH' (Allah'tan başka galip yoktur) yazıları hala semalarda dalgalanacak ve bir güneş gibi Osmanlı'nın üstüne doğacaktı.

"İslamiyet güneş gibidir üflemekle sönmez" (Bediüzzaman Said Nursi)

 

 

instagram: t.mervelmaci

facebook: tuğçe merve elmacı

www.tugcemerveelmaci.com

 

Bu yazı toplam 1762 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim