• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

Kadir Gecesi’nin Fazileti ve İhyası

Abdulaziz ÖZTÜRK

Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, Kur’an’ın Allah tarafından Cebrail (a.s.) aracılığıyla Peygamber Efendimiz’evahyedilmeye başlandığı gecedir ve bu gece hikmet ve fazilet bakımından diğer gecelerden ayrılır.

Kadr kelimesi sözlükte “güç, hüküm, değer, şeref” gibi anlamlara gelir. Özellikle Kur’ân’ın bu gecede indirilmesinin geceyi şereflendirdiğini ve kadrini yücelttiğini ifade etmek üzere ona bu isim verilmiştir. Kadir Gecesi’nin rahmet ve berekete vesiledir, biz aciz kullar için günahlarımızdan temizlenmeye ve cennete girmemize vesile olacak bir gecedir.  Melekler  gecenin başından itibaren tan yeri ağarıncaya kadar gruplar halinde inerek müminlere selâm verirler. Bu durum gecenin karanlığı çekilinceye kadar devam eder.

Kadir Gecesi’nin anlamı, bereketi ve faziletini ayet ve hadislerle açıklayalım.

Yüce Rabbimiz (c.c.) Kur’an-ı Kerim’in mübarek bir gecede indiği  şöyle buyurmaktadır:

“Biz Kur’an’ı kutlu bir gecede indirdik.” (Duhânsûresi, 3)

Yüce Rabbimiz (c.c.) Kadir suresinde ise Duhan suresindeki  “Biz Kur’an’ı kutlu bir gecede indirdik.” Ayeti kerimesini teyid edip  Kur’an-ı Kerim’in indiği gecenin adının ‘Kadir Gecesi’ olduğunu beyan etmektedir. Yüce Rabbimiz (c.c.) Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmaktadır:

Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla…

“Biz onu Kadir Gecesi indirdik. Kadir Gecesi nedir, bilir misin sen? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. Meleklerle Ruh o gece Rablerinin izniyle her iş için iner de iner. Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri ağarıncaya kadar.” (Kadîrsûresi, 1-5)

Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Kadir Gecesinin fazileti hakkında ise şöyle buyurmuştur:

“Kadir Gecesi’ni, fazilet ve kudsiyetine inanarak ve sevabını yalnız Allah’tan bekleyerek ibâdet ve tâatle geçiren kimsenin -kul hakkı hâriç- geçmiş günâhları bağışlanır.” (Müslim, Müsâfirîn, 175)

Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)  Kadir Gecesini ihya ederken şu duayı yapmamızı buyurmuştur:

Aişe (r.a.), Peygamber Efendimiz’e: “–Ey Allah’ın Resûlü! Kadir Gecesi’nin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim?” diye sormuş, Efendimiz de:

“«Allah’ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla!» diye dua et!” buyurmuştur. (Tirmizî, Deavât, 84)

Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)  Kadir Gecesinin vakti hakkında ise şöyle buyurmuştur:

“Kadir Gecesi ile ilgili rüyalarınızın, Ramazan’ın son yedi gecesi üzerinde toplandığını görüyorum. O halde Kadir Gecesi’ni arayan onu Ramazan’ın son yedi gecesinde arasın!” (Buhârî, Leyletü’l-kadr 2,)

“Kadir Gecesi’ni Ramazan’ın son on günündeki tek gecelerde arayın!”(Buhârî, Leyletü’l-kadr 3)

Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)  Kadir Gecesi günlerinde şöyle yapardı:

Hazret-i Aişe(r.anha)’nın rivayetine göre Resûlullah (s.a.v.)’in   Ramazan’da diğer aylardan daha fazla (kulluk yapmaya) çalışırdı. Ramazan’ın son on gününde de Ramazan’ın öteki günlerinden daha fazla ibadet ederdi. (Müslim, İ’tikâf 8)

Hazret-i Aişe(r.anha) şöyle buyurdu: “Ramazan ayının son on günü girdiğinde Resûlullah geceleri  ihyâ eder, ev halkını uyandırır, ciddiyetle ibadete soyunur ve eşleriyle ilişkiyi keserdi.” (Buhârî, Leyletül-kadr 5)

Kadir Gecesinde Melekler inerler:

“Meleklerle Ruh o gece Rablerinin izniyle her iş için iner de iner. Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri ağarıncaya kadar.” (Kadîrsûresi, 3-5)

Melekler kendileri gibi Allah’a kulluk yapan insanlara dua etmek, onlar hakkında istiğfarda bulunmak, onlara selâm vermek, onların ibadet, zikir meclislerine katılmak için inerler de inerler o gece.

Bu selâm işi, ta fecrin tuluuna kadar devam eder. Meleklerin mü’minleri selâmlamalarından ötürü o gece sabahına kadar selâmdır, selâmettir, esenliktir.

Değerli kardeşlerim eğer bizler içimizle dışımızla bu gece de Rabbimize yönelebilirsek bilelim ki arşın meleklerinin desteği Rahmete mazhar olup günahlarımızdan arınmamız için fırsat olacaktır.

Rabbimiz bu geceyi ihya edip af olunan ve bu gecenin faziletine nail olan kullarından eylesin! Amin…

Bu yazı toplam 4229 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim