• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

KADİR GECESİNİ ARARKEN...

Abdulaziz ÖZTÜRK

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indiği, bin aydan daha hayırlı olan  ve o gece meleklerin dünya semasına indiği ve o geceye ulaşılıp ihya edildiğinde  bir ömre bedel, manevi değerlerin kazanıldığı bir Kadir gecesinin arandığı günlere yine ulaştık elhamdülillah. Arandığı günlere yine ulaştık diyoruz. Çünkü  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem  Efendimiz  Kadir gecesinin  kesinlikle hangi gece de olduğunu belirtmemis, ancak; “Siz Kadir gecesini Ramazan’in son on günü içerisindeki tek gecelerde arayınız”  buyurmustur.  (Buhari)

Kadir gecesinin fazileti nedir?        

Yüce Rabbimiz bizlere bu gecenin faziletini Kur’an-ı Kerim’de Kadir suresinde şöyle buyuruyor:

1.Biz onu Kadir gecesi indirdik.                                                                 2.Kadir gecesi nedir, bilir misin sen?                                                     3.Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır.                                                         4.Meleklerle Ruh o gece Rabblerinin izniyle her iş için iner de iner.           5.Tam bir esenliktir o gece, tâ tan yeri ağarıncaya kadar." (Kadîr sûresi  1-5)

Yüce Rabbimizin de Kadir suresinde bizlere Hidayet rehberimiz olan Kur'ân-ı Kerîm'in bu gece de indirilmeye başladığını, meleklerle Ruh'un (Cebrail a.s.) bu gece yeryüzüne indiğini ve tan yeri ağarıncaya kadar bu gecenin tam bir esenlik ve selâmet olduğunu bizlere Kadir gecesinin özellikleri olarak beyan etmektedir.                                                                                   

Kur'ân-ı Kerîm'in indirildiği  Kadir gecesi, bu âyette " mübârek bir gece" olarak tanıtılmaktadır. Bu âyetten anlaşıldığına göre Kadir gecesi, Allah katında değerli bir gecedir. Yüce  kitabımız Kur'ân-ı Kerîm işte böyle kadir ve kıymeti yüksek bir gecede indirilmiştir. Böylece o kıymetli gecenin şeref ve fazileti bir kat daha artmıştır.

Fahri kainat Efendimiz (s.a.v.) ise Kadir gecesinin fazileti ile ilgili olarak şöyle buyurmuştur: "Faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır." (Buhârî, Îmân 25, Terâvih 1, Leyletü'l-kadr 1; Müslim, Müsâfirîn 173-176.)

Kadir sûresinde fazileti anlatılan ve  zamanı kesin olarak açıklanmayan o mübarek gecenin fazilet ve bereketine iman edip  sevabını sadece Allah'tan bekleyerek gecelerini  ibadet, istiğfar, dua ve hayır hasenât ile o geceyi idrak ederek yaşamaya çalışan  mü'minlerin elde edecekleri mükafaat, geçmiş günahlarının bağışlanmasıdır. Bu mükafat ise Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem  Efendimiz   bizlere olan müjdesidir. Bu müjdeye nail olmak için önce bu gecenin faziletine iman etmek ve aynı zamanda da bu geceyi ifa etmek  gerekmektedir. Bu geceyi adet olarak değil Yüce Rabbimizin bizlere birer ikramı ve ihsanı olarak eda etmemiz gerekmektedir.                               

Kadir gecesi ne zaman?                                                                             Kadir gecesi  ve  faziletini  Kadir suresi ve Hadis-i Şerifler ile öğrendik.  Kadir gecesinin Ramazan  ayının son on günü içindeki gecelerden biri olduğu ve tek gecelerinde aranması Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem  Efendimiz’in  sünneti seniyyesi ve hadisi ve şerifleri ile sabittir.  Bu konu da Resulullah Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem  Efendimiz. şöyle buyurmuştur:

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem ramazan ayının son on gününde câmiye kapanır ibadete soyunur ve şöyle buyururdu: "Kadir gecesini ramazanın son on günü içinde arayınız!" (Buhârî, Leyletü'l-kadr 3; Müslim, Sıyâm 219).

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Kadir  gecesini  Ramazan'ın  son on günündeki tek gecelerde arayın!" (Buhârî, Leyletü'l-kadr 3)                              

Resûlullahsallallahu aleyhi ve sellem, Ramazan’da diğer aylardan daha fazla (kulluk yapmaya) çalışırdı. Ramazanın son on gününde de ramazanın öteki günlerinden daha fazla ibadet ederdi.    (Müslim, İ'tikâf 8. Ayrıca bk. Tirmizî, Savm 72)                                                             

Memleketimizde ve İslâm dünyasında  Ramazan’ın 27. gecesi Kadir gecesi olarak bilinmekte ve ihyâ edilmeye çalışılmaktadır. Kesin olarak 27.gecesi olarak Kadir gecesini aramak hakkında kesinleşmiş bir hadisi şerif yoktur. Ve özellikle Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem  Efendimiz’in  Ramazan’ın son 10 günü  itikafa girmiş olması ve bu geceleri tamamıyle ibadetle geçirmiş olması bizlere öğretmiş olduğu en güzel Kadir gecesine ulaşma yoludur.

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem  Efendimiz  nasıl istiğfar ederdi?

Âişe radıyallahu anhâ  şöyle dedi:                                                                                 Ey Allah'ın Resulü! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bilecek olursam, o gece nasıl dua edeyim? diye sordum.  "Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla! diye dua et" buyurdu.  (Tirmizî, Daavât 84,  İbni Mâce, Dua 5)

Hz. Âişe vâlidemizin sorusuna  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem  Efendimiz'in verdiği cevap ne kadar özlü ve mânalıdır: "Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla!"

Kadir gecesini nasıl değerlendirmeliyiz?

Değerli kardeşlerim!  Bu gece de özel bir ibadet yoktur. Çünkü bizler Kadir gecesini her gece Kadir gecesiymiş gibi vaktimizi  ibadet, istiğfar ,dua ve gece namazlarıyla geçirip bağışlanma ve günahlardan azat olunma istememiz bu geceleri ihya etmemiz açısından çok önemlidir.  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem  Efendimiz 'in Ramazan’ın son on gününün gecelerini ihyâ ettiği,  ev halkını da buna teşvik ettiği ve tam anlamıyla ibadetle meşgul olduğu bildirilmektedir.  Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem  Efendimiz, Ramazan ayı girince diğer günlerden daha fazla ibadet ederdi. Özellikle Ramazan’ın son on gününde bu mübarek ayın diğer günlerinden daha fazla kendisini ibadete verirdi. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem  Efendimiz 'in bu hareketi, daha doğrusu bu fiilî sünneti, Kadir gecesinin bu günler içinde olduğunu ve onu ihyâ etmiş olmak için, Kadir gecesinin bulunması muhtemel olan günlerin hepsini değerlendirmeye çalıştığını göstermektedir. Bizler de Resulullah (s.a.v.)’  e ümmet olup bugünleri bizler için birer altın fırsat olması açısından idrak edip ihya edelim.                                                                                                                                                 

Değerli kardeşlerim! Rabbimiz gecelerimizi kadir gecesine ulaşıp,  ihya edenlerden eylesin.   Dualarımız da “Allahümme inneke afüvvün tuhibbü’l-afve fa’fu annî (Allah’ım, Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle). Aminnn

       Abdülaziz ÖZTÜRK                                                                            

Medine İslam Üniversitesi Mezunu                                                                                      abdulaziztr@gmail.com

Bu yazı toplam 606 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim