• BIST 1.084
  • Altın 460,837
  • Dolar 7,3653
  • Euro 8,7151
  • Kayseri 19 °C
  • Ankara 24 °C

Kadın Ağaç Toplum Ormandır

Ebubekir Bağcı

Osmanlı ile zirve yapmış bir medeniyetten geriye kalan bakiye üzerinde yaşamaya devam ediyoruz. Eskiden olduğu gibi dünyayı etkileyen bir milletiz.

Araplar puta tapıyor kız çocuklarını diri gömüyordu, Ortaçağ Avrupa’sında, Cahiliye Araplarında kadına mirastan pay verilmez, yok sayılırdı.

 Bizler Orta Asya’da devlet kurmuştuk. Günümüzdeki haliyle “Demokrasi” belirsiz değildi. Hukuk devletimi dedin. Töreye, devletin yöneticilerinin en tepesinden halka kadar herkes uymak zorundaydı. Kararlar herkesin bir arada fikrini özgürce beyan ettiği bir mecliste görüşülürdü. Sultan yoksa mecliste söz sultanın eşindeydi.  Kadınlar baş üstündeydi. Erkekler gibi at biner, kılıç kuşanır, devlet yönetiminde söz sahibidir, savaş yönetir, sultan yoksa onu vekâleten devlet işlerini yürütürdü. Biz Türklerde kadının miras hakkı vardı.

 

Bunu aşağılamak için söylemiyorum İslamiyet öncesi Araplar hepinizin malumu dolayısıyla İslam dini kadını yücelttiği halde esasında onlarda İslamiyet’i tam hayatlarına oturtamamışlar. Araplarla münasebetler arttıktan sonra bizde kadın yavaş yavaş kamusal alandan çekilmiş, evine kapanmıştır. Saray çevresindeki kadın söz sahibi olmuştur fakat halk içindeki kadın o kadar şanslı değildi.

 

Dikkat ederseniz büyük bir nehri küçük derelerin beslediğini görürsünüz. Saray eşrafından kadınlar büyük sularda yaşarken, halk içindeki kadın küçük sularla yetiniyordu. Yetinmeye zorlanıyordu.

 

KADINSIZ AİLE, AİLESİZ TOPLUM OLMAZ

Diğer husus aile. Aile okullarda “Toplumun en küçük yapı taşı” diye tanımlanarak anlatılır. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de bu taşın çimentosu kadındır. Kadının bir toplumda değerini yitirmesi demek yavaş yavaş o toplumun çölleşmesi anlamına gelir. Bir dönem ABD nüfusunu arttırmak için Çin’den kadın getirmeyi planlamıştır.

Devam edelim. Batı’nın bize dayattıkları yasalar esasında kadını yok ediyor. İstanbul Sözleşmesi, CEDAW vb… kendilerinde dağıtılan aileyi bizde de dağıtmaktadır. Bu sözleşmeler kadını koruması bir yana iyice kötü durumda bırakmıştır.

Artık kadınların üzülmesini istemiyorum. Hem kadın hem erkek olsun her ikisinin eşit haklara sahip olduğu, birinin göklere çıkarılıp, diğerinin yok sayıldığı bir ülke olmaktan çıkmalıyız.

 

Resullulah s.a.v. şöyle buruyor;

"Eşlerinize yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, sakın onları dövmeyin ve onları incitecek çirkin sözler söylemeyin."

(Ebu Davud, Nikak, 40-41)

 

Mersin’de üniversite dönemimde hocam özel haber istedi. Bende TRT Çukurova Bölge Müdürlüğü TRT Haber muhabiri tanığımdan Mersin Limanında Vinç Operatörü olan yaşları on dokuz ile kırk arasında değişen kadınların vardiyalı çalıştığını duyduğumda şaşırdım. Belki tuhaf gelecek ama çocukken köyde cami duvarında oturur yoldan geçen araçları seyrederdik. Kadın sürücü görürsek şaşırırdık. Bugün Suudi Hanedanı kendilerini sattıkları Amerikan Devletinin Ilımlı İslam Projesi diyerek emrettiklerini yapıyor. Bu emirler çerçevesinde halktaki kadına ehliyetli sürüş izni veriyor, sinema, tiyatroya gitme izni veriyor. Konserler düzenleniyor ABD’li dini belirsiz izimler konser veriyor. İran’da kadınların stadyuma gitmesi yasak. Allah bilir daha neler yasaktır.

Geçmişinde diri diri gömdükleri kız çocuklarını bugünde İslam’ın temiz adını kullanarak

 İslam kurallarıdır diyerek eziyorlar.

 

Hala ülkemizde kadının farklı bir eylemde bulunmasına şaşırıyoruz yahu uzaydan gelmediler zamanında ata biner, devlet yönetir, savaşırdı o asil Türk kadını bize unutturdular. Çanakkale’de kadınlarımızın üstlendiği misyonu hatırlayın. Bugün adını bilmediğimiz nice asker, pilot kadınlarımız var.

 

BİR RİCA

 

Kız çocuklarınızı, durumunuz iyiyse yetim, öksüz kızları lütfen okutun; eğitimine, kendi ayakları üzerinde durması hususunda ne gerekiyorsa yapın. Kocalarının maaşlarına muhtaç, elin oğlunun hizmetçisi olmasınlar.

 

Üniversite döneminde tanıştığım Mardin’li bir hanım kardeşim babasından bahsetmişti. Babasının kitap okuduğunu, bunları çocuklarıyla tartıştığını yani kendisiyle de babasının okuduğu kitaplar hakkında tartıştığını anlattı. Tüm kız evlatlarını da okutmuş o asil babadan Allah razı olsun. Böyle babalara, annelere ihtiyacımız var. 

 

KADIN BOZULURSA BİREYDE BOZULUR.

Kadın bozulursa toplumdaki bireyde bozulur. Kadın toplum ormanını oluşturan ağaçtır. Eğer ağaç hasta olursa meyvesinin kıymeti kalır mı? Kadın her şeydir. Kadın ağaç toplum ormandır.

Resulllah s.a.v. efendimizin hadisiyle bitiriyorum.

"Kadınların haklarını yerine getirme husûsunda Allâh'tan korkunuz! Zîrâ siz onları Allâh'ın bir emâneti olarak aldınız."  (Salih-i Müslim)

 

Selam ve dua ile

 

 

 

Bu yazı toplam 3468 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim