• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

İntihar saldırıları üzerine…

Abdulaziz ÖZTÜRK

Maalesef son günlerde İntihar saldırıları gündemi meşgul eden  ve insanlar arasında infial yaratan günümüzün en önemli siyasal olayları arasında yer almaktadır. Özellikle son 10 gün içerisinde İstanbul,  Bağdat ve Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde yapılan bu saldıralara ilaveten Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in mübarek şehri Medine-i Münevvere’de de yapılması, bu saldırıları yapanların İslam  ile herhangi bir bağının olmadığını ve Şeytanın ordusunun mensubları olduğunu apaçık göstermiştir.

Özgürlük , devrim veya şehadet adına hedef gözetilmeksizin yapılan intihar saldırıları ne özgürlük mücadelesidir ne devrimdir ne de şehadettir. Katliamdan başka bir şey değildir. Bu sebeble dinimiz insanları katletmeyi yasakladığı gibi intihar eylemi yapanları da yasaklamıştır. İslam adına intihar eylemi yapanların İslam ile kesinlikle bir alakası olmadığı gibi İslam adına yapılıyor gibi gösterilmesi de İslam ve Müslümanlara yapılan en büyük ihanettir.

İntihar etmek haramdır ve Cenazesi kılınmaz                                              

Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de intihar etmeyi yasaklamış ve bizlere şöyle buyurmuştur: “...Nefislerinizi öldürmeyiniz.”(Nisa: 29) 

 “Resûlullah  (sav)’e ,  intihar eden bir kimse haber verilmişti: “Ben üzerine namaz kılmıyorum!”, buyurdular.” (Ebu Davud, Cenâiz 51)

İntihar eden kimse cehennemliktir ve intihar ettiği şekilde cehennemde cezalandırılır:

 “Resûlullah (sav) buyurdular ki:  “Kim kendisini dağdan atarak intihar ederse o cehennemlik olur. Orada ebedî olarak kendini dağdan atar. Kim zehir içerek intihar ederse, cehennem ateşinin içinde elinde zehir olduğu halde ebedî olarak ondan içer. Kim de kendisine demir saplayarak intihar ederse, cehennemde ebedî olarak o demiri karnına saplar.” (Buhari, Tıbb 56; Müslim, İman 175  )

Kasten öldürmek ebedi cehennem azabıdır:

Yüce Rabbimiz şöyle buyurmuştur: “Kim bir mümini kasten öldürürse cezası, içinde ebedi kalacağı cehennemdir. Allah ona gazab etmiş, onu lanetlemiş ve onun için büyük bir azab hazırlamıştır.”( Nisa Suresi 93)

 “Kim bir insanı bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür. Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa sanki bütün insanları yaşatmıştır.”(Maide 32)

"Yedi helâk edici şeyden sakınınız. Bir tanesi de haklı durumlar müstesna Allah'ın haram kıldığı cana kıymaktır." (Buhârî, Müslim, Ebû Davud ve Nesâi)

“Eğer gök ve yer ehli toplanıp bir müminin öldürülmesinde ortak bulunsalar elbette Allah Teala hepsini de cehenneme atar ve zelil eder.” (Tırmızi)

Dinimiz  intihar ve insan öldürmeyi yasaklamış ve  bu eylemleri gerçekleştirenler hem intihar etmişlerdir hem de masum insanların canlarına kastetmişlerdir. Güzel dinimiz her  şeyin yolunu göstermiş ve  bu  tür yolları sert bir dille yasaklamıştır. Bu yollara tevessül edenler sadece ve sadece Şeytanın ordusuna hizmet edip batıl üzere zail olmaya mahkum olacaktır.

Değerli okuyucularımız! Evlatlarımıza sahip çıkalım ve dinimiz islamı en güzel şekilde öğrenip öğretelim. eğer biz sahip çıkmaz isek birileri devrim adına özgürlük adına veya şehadet adına sahip çıkıp kirli amaç ve hedefleri için acımadan kullanırlar. PKK, DHKP-C, IŞID  ve diğerleri… pusulu havada avlarını bekleyen kurtlar gibi…  bu örgütlerin arkasında kimlerin olduğundan ziyade evlatlarımızı bunların tuzaklarından sakındırmayı araştırmak ve düşünmek daha önemlidir.    

Abdülaziz Öztürk

Medine İslam Üniversitesi Mezunu                                                abdulaziztr@gmail.com

Bu yazı toplam 541 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim