• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

İftar sofraları israf sofrası olmasın!

Abdulaziz ÖZTÜRK

Onbir ayın sultanı Ramazan ayını idrak ettiğimiz bu günleri heyecan ve coşku ile ifa ederken, Ramazan günlerimizi de ibadet, istiğfar ve dua ile idrak etmeye azami bir şekilde gayret gösteriyoruz. Camiler cemaatler ile dolup taşarken, bize emanet olan bu bedenimiz ise oruç ile zekatını ödüyorken, iftar sofraları ile ümmet kucaklaşırken sosyal yönden de birlik ve beraberliğimizi daha da anlamlı oluyor. Bu birlik ve beraberliğimizi de birbirimize iyiliği emredip kötülükten nehyetme babından israf konusunu gündeme getirmemiz bizler için bir görev olmalıdır. Maalesef iftar sofralarımız israf sofraları haline gelmektedir. Bunu gerek evlerimizde gerek lüks restoran veya lokantalarda ve gerekse toplu davetlerimizde en zengin menü ve en güzel sofra açmalıyız derken Acaba niçin? Açmazsak ayıp olur, elalem ne der diye mi?   deyip nefsimizin emrini Rabbimizin emrinin önüne geçirmemizden dolayı...                         

Yüce Rabbimiz ne buyuruyor bizlere: ...Yiyiniz, içiniz ama israf etmeyiniz. Şüphesiz ki O (Allah) israf edenleri sevmez. (Araf 31)

İsraf nedir? Sorusuna en güzel cevap  ihtiyaç fazlası harcamalar yapılmasına ve tutumsuz davranışlarda bulunulmasına “israf” denir. Bu harcamalar gerek yeme içme gerek vakit ve gerekse mal olabilir. İsraf Yüce Rabbimizin yasakladığı çirkin bir davranıştır.                                                                                                        Sosyal olarak baktığımızda ise İslam ümmetinin Kuran ahlakından uzak yaşamaları  pek çok insanımız için sınır tanımaz bir şekilde para harcama daha sonra bununla övünmeyi sözde prestij kazandığını zannetmesinden başka bir değildir. Fakat bu  kişilerin tutumu Kuran’da şu şekilde bildirilmiştir:

“O: “Yığınla mal tüketip-yok ettim” diyor. Kendisini hiç kimsenin görmediğini mi sanıyor?” (Beled Suresi, 6-7)

Bu ayeti kerime de bildirildiği şekilde gaflet içinde olan kardeşlerimizin  göz ardı ettikleri bir gerçek bulunmaktadır: Yüce Rabbimiz dünya hayatında insana, kendi bedeninden soluduğu havaya, yediği yemekten kullandığı teknik aletlere kadar sonsuz nimetler nasip etmiştir. Gökte ve yerde bulunanları onun emrine vermiş, görünür ve görünmez nimet ve rızıklarını onun kullanımına vermiştir. İnsana düşen bu nimetleri Allah rızası için ölçülü bir biçimde kullanmak ve israftan kaçınmaktır.

Peki bu israfın ölçüsü nedir?                                                                                                 

Rabbimiz israf etmemek için dikkat edilmesi gereken ölçüyü Kuran’da şöyle bildirmiştir:

“Onlar, harcadıkları zaman, ne israf ederler, ne kısarlar; (harcamaları,) ikisi arasında orta bir yoldur.” (Furkan Suresi, 67)

Yüce Rabbimizin bizlere buyurduğu gibi sarf ederken ölçüyü korumalıyız. Bu ölçü hayatımızın her safhası için geçerli olmalıdır. Allah (c.c.)’ın verdiği her nimetin, Allah rızasını gözetmeden gereksiz yere harcanması bir israftır. Allah, insanların kendilerine verilen nimetleri nasıl değerlendirdikleriyle ilgili ahirette sorguya çekileceklerini “Sonra o gün nimetten sorguya çekileceksiniz.”  (Tekasür Suresi, 8) ayetiyle haber vermiştir.

Değerli kardeşlerim! Başı rahmet ortası mağfiret sonu cehennem ateşinden berat olan bu mübarek ay da ve hayatımızın her safhasında israfdan sakınalım. Bugün Suriye’de,Irak’ta,Afrika’nın birçok ülkesinde ve açlığın pençesinde yaşam mücadelesi vermeye çalışan kardeşlerimizi gözümüzün önüne getirip Rabbimizin bizlere ikram eylediği sonsuz nimetlere şükredelim. Ve unutmayalım ki bugün bu nimet bolluğu içerisinde rahatça yaşarken yarın belki elimizden gideceğini aklımızdan çıkarmayalım.                                                      

Nefsimizin emrini değil Rabbimizin emrini kendimize hayat rehberi edinirsek, Rabbimizin bizlere vaad ettiği ebedi cenneti kazananlardan oluruz inşallah.                

Ey Rabbimiz! Biz aciz kullarına  bu dünyanın gelip geçici zenginliklerinin sevgisini değil, Ahiret hayatının baki zenginliklerinin sevgisini nasip eyle! Amin…

Allah’ın Rahmeti ve Bereketi üzerinize olsun…

 

                                                                                                                                   Abdülaziz ÖZTÜRK           

Medine İslam Üniversitesi Mezunu

                                                              abdulaziztr@gmail.com      

Bu yazı toplam 505 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim