• BIST 85.485
  • Altın 247,908
  • Dolar 6,0472
  • Euro 6,7594
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 28 °C

HRİSTİMAN

Ebubekir Bağcı

Kimse “ben Müslüman değilim” diyemiyor. Diyemiyor ama İslami bir yaşamı da yok. Bunu bilmeyecek kadar koyu cahil, zır cahil bir Müslüman. Kuran okur ne okuduğunu anlamaz ama oda sevaptır okur. Kuranda alemlerin merhametli sultanının her ayette okuyup, düşünesiniz diye size kuranı indirdik demesine rağmen buna devam ediyor. Bu ülkede kimsenin ailesi çocuklarına sağlam, sapasağlam bir dini terbiye ile yetiştirmiyor. Çünkü ailede anne- baba o sağlam terbiye ile büyümemiş. Benim üniversitedeyken  çok Hristiyan arkadaşım vardı. Dinlerine o kadar sadıklardı ki tabir-i caizse Müslüman olsalardı evliya olurlardı. Yaşamlarının her yerinde dinlerinin vecibelerini uyguluyorlar.

Mehmet Akif  “Kuran’a Hitap” şiirinde durumu net özetliyor.

“İbret alınmaz her gün okuruz ezbere de;

Bir ibret aranmaz mı ayetlerde ?

Ya okur geçeriz bir ölünün toprağına

Ya açar bakarız nazm-ı celilin yaprağına” şiirin devamını okumanızı tavsiye ediyorum.

Türk’e din, doğduğunda isim koyarken, öldüğünde musalladan uğurlarken lazım oluyor.

Din,  insan hayatını çepeçevre kuşatan bir atmosfer gibidir. Dünyadaki yaşam Marsta yoktur..Atmosfer, dünyadaki yaşam için çok önemlidir. Atmosferde  hava olayları oluyor.  Dünyayı uzaydan gelen meteorlardan koruyor. Marsta atmosfer olmadığı için uzay saldırılarına açık. Din atmosferse, onun emirleride o atmosfer içindeki yaşam gibidir. İslamiyeti yaşamayan müslüman kimseler tıpkı Mars gibidir. Yaşamadığı din onları korumaz.

 

Türkiye’deki Müslümanlar İslamiyet’in içine Hristiyanlıktan, Musevilikten ve eski dönemlerinden kalan hurafe ve alışkanlıkları doldurmuşlar. Hepsinden üçer beşer almış. Yada aldırılmış bilmiyor. Türkiye bana göre burada başı çekiyor. Nazar boncuğu, seccadedeki semboller masonik çağrışımlar… Hz. Fatıma’nın eliymiş…  aklıma gelmiyor ama çok fazla. Namaz kıldığı seccadedeki şekiller. Kutlu Doğum tıpkı Noel gibi. Hristiyanlarda peygamberlerinin doğumunu kutluyor.  Sende “KUTLUYORSUN” Bu dinde böyle şeyler yoktur. Nazara Felak ve Nas suresi var. Hz. Fatıma’nın Eli dedikleri şey Hristiyanlıktaki ikonalardan farklı değil.  Bu  şeyin  Aleviler için özel bir değeri varmış. Kötülüklerden koruduğuna inanılıyormuş. Belki bu Alevi insanlar için önemli olabilir. Ama bir Müslümanın bunun bilincinde olması gerekiyor.

 

İslamiyette manevi saldırılardan zahiri olanlar sizi korumaz. Furkan suresinin 77. Ayetinde “De ki: 'İbadetiniz (duanız) olmasa Rabbim size ne diye değer versin?' Ey inkarcılar! Yalanladığınız için, azap yakanızı bırakmayacaktır.” deniyor.

 

Sonra Müslüman bacımın bir yandan örtünürken öteki taraftan makyaj yapması… Sen önce neden örtünüyorsun onu öğren. Bunu bilmeyen üniversiteli cehl-i mürekkep bacımın parfüm kokusu yirmi metreden geliyor. Kendinden önce kokusu size merhaba diyor. Parfümü sıkmamış bilakis sanki duş almış gibi yoğun bir kokusu oluyor. Allah seni ahlaken korunmak için, hayâdan örtünmeyi emrederken sen tutmuşsun kapanmışsın ama makyajla, parfüm kokunla benim Müslüman kardeşimin dikkatini çekmenin derdindesin. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Parkta, sokağın neresinde denk gelirse sarmaş dolaşsın… Adı Müslüman genç kızı işte ne yaparsın.   Kızla birlikte yoldan çıkan Müslüman genci ise kızla olan münasebetinin sarhoşluğundan olsa gerek o kadar rahat ki parkta annemden utandım. Böyle devam. Nede olsa Allah günahlarımızı affedecek. İman ettiğimizden cehennemde çok kalmayacağız. Şöyle biraz misafir olup cennete gideceğiz sonuçta Müslümanız ama değil mi?

 

Abdurrahim Karakoç’un diliyle  söylemek gerekirse;

“Başımız ayıkmaz binlerce halttan

Örf, adet gemimiz delindi alttan

Analar Muğla'dan, Van'dan, Tokat'tan

Bebek Avrupalı, bez Avrupalı.”

 

Hz. Muhammed (S.a.v.) müşrikler ne yaparsa tersini yaparken sen onlara benzemişinde haberin yok. Dışın islam için müşrik olmuş. Dışarıdan bakınca çok güzel görünen, içine bakınca çürümüş ceviz. Şimdinin Müslümanları artık böyle yaşıyor. (Müslüman olduğuna inanmış ama İslamiyet hakkında tek bilgisi yok.) Haberlerde karısı istemediği için annesini sokağa atan hain evladın haberini okumuştum.  Uzakta aramaya gerek yok çevremdede benzeri var.

Bir arkadaşımın dedesi vefat etti. Anneannesine  teyzeleri bakıyor, dayıları bakmıyor. Hatta ziyaret dahi etmiyorlarmış. Annesine bakacak sekiz kardeşten sadece kızlar annesine bakıyor. Erkek evlatların  dördü karılarına ses çıkaramıyor. “ O benim annem onu nasıl yalnız bırakırım, sokağa atarım. Benim dinimde  böyle bir şey yok. Ona bakıp rızasını alalım” diyemiyor. Dayılarının dördününde  karılarına karşı gıkı çıkmıyor. Eşinin korkusundan annesini evine almayan bu insanlar yaşlı annesini terk eden bu insanlar Allah huzurunda anne ve babasına,  Allaha ne diyecek. Nasıl helallik alacak.  Kendi annesine bakıyor, kocasının annesine bakmıyor. Ama sonuçta müslüman insanlar. Resulullah (s.a.v) “Cennet annelerin ayakları altındadır.” derken bu insanlar yaşlı annelerini terk ediyor. Utanmadan emekli maaşına göz dikiyor, evinde kalıyor. Böyle insanları çevremde sık duyuyorum.

 

Sonra hayvanlara eziyet edenler... Yoktan yere hırpalayan yaratıklar. Birkaç hafta önce Kurşunlu Camii’nin yanındaki parkta otobüs duraklarının önünden geçerken arkadaki parkta üç köpek yoldan geçenleri izliyor, kendilerini sevdiriyorlardı. Birden yaratığın biri geldi tekme attı, hayvanlar sağa sola acı içinde havlayarak kaçtı. Dünyayı böyle yaratıklarla şimdilik paylaşmak zorundayız. Yerdekilere merhamet etmeyene göktekilerde merhamet etmez. Yaz yaz, konuş konuş bitmez.

 

Hristiyanlıkla İslamiyetten birer parça alarak tam olarak ne Müslüman ne Hristiyan olamamış benim  kardeşim ikisinin bileşkesi bir hayat sürüyor. Haberi yok. Müslümanca değil, ‘’Hristimanca’’ yaşıyor.  Mehmet Akif’in şiirlerinde çok güzel tespitler var.

“Müslümanlık Nerde”  şiirinde diyor ki;

 “Davranın haykırmadan nakus-u izmihaliniz...

Öyle bir buhrana sapmıştır ki, zira, halimiz:

Zevke dalmak söyle dursun, vaktiniz yok mateme!

Davranın zira gülünç olduk bütün bir aleme,

Bekleşirken gökte yüz binlerce ervah, intikam;

Yerde kalmış, naşa benzer kavm için durmak haram! ...

Kahraman ecdadınızdan sizde bir kan yok mudur?

Yoksa, istikbalinizden korkulur, pek korkulur. ” Anlayana bu sözler tokat gibi gelir.

 

Yazımızı Mehmet Akif’in dizeleriyle bitirelim.

“Müslümanlık nerde! Bizden geçmiş insanlık bile...

Adem aldatmaksa maksad, aldanan yok, nafile!

Kaç hakiki müslüman gördümse, hep makberdedir;

Müslümanlık, bilmem amma, galiba göklerdedir;”

Mehmet Akif Ersoy / Müslümanlık Nerde

 

Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 603 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim