• BIST 86.796
  • Altın 248,760
  • Dolar 6,0406
  • Euro 6,7414
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 20 °C

Hocalı Soykırımı

Abdulaziz ÖZTÜRK

Bundan  25 yıl önce bugün  Azerbaycan’nın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeni katiller sürüsü Rusya’nın 336.Sovyet Mekanize Alayı’nın da desteği ile Hocalı kasabasına girerek  kadın çocuk erkek ayrımı yapmadan işkenceye varan yöntemlerle eşine az rastlanır bir katliam gerçekleştirdiler. 25 Şubat’ı 26 Şubat'a bağlayan gecede Hocalı kasabasında, 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 masum kardeşimiz  katledilerek şehit edildiler.

Tarihi süreçte Karabağ’da Rus oyunu

Sovyet döneminde Dağlık Karabağ’a yerleştirilen Ermeniler bölgedeki Azeri nüfusu azınlık statüsüne düşürmüştü.  Ermenistan Sosyalist Cumhuriyeti Azerbaycan’a ait olan Karabağ bölgesinin dağlık kısmında Ermeni nüfusunun fazla olduğunu belirterek bölgenin kendisine ait olması gerektiğini iddia ederek 1988 yılında Dağlık Karabağ bölgesindeki Ermenileri Azerbaycan’dan ayrılarak Ermenistan’a katılmalarını istemeleri bölgedeki gerilimi artıracaktı. Dağlık Karabağ Meclisi karar alarak Ermenistan’a bağlandığını ilan etti. Bu gelişme üzerine Azerbaycan, Dağlık Karabağ bölgesinin özerk statüsünü kaldırdığını ve kendine bağladığı yönünde bir karar aldı. Karabağ özerk yönetiminin buna cevabı ise bağımsızlık referandumu oldu. Bölgede yaşayan Azerilerin katılmadığı referandumdan çıkan bağımsızlık kararının ardından 6 Ocak 1992’de Dağlık Karabağ Cumhuriyeti resmen ilan edildi.

Dağlık Karabağ bölgesinde yaşanan bu gelişmeler Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki savaşı başlatan sebep oldu. 1991 yılının sonlarında başlayan savaş Ermenilerin lehine gelişti. Rus desteğini alan Ermeniler Dağlık Karabağ bölgesine girerek bölgeyi işgale ettiler. Hocalı kasabasında yaşananlarsa bu savaşın henüz başlarında yaşanan bir katliamdı. 

Dağlık Karabağ’ın en önemli tepelerinden ve dolayısıyla hakim konumu itibariyle önemli bir mevki olan Hocalı kasabası Ermeni ayrılıkçı-teröristleri için önemli bir askeri hedefti. Kasaba aylarca top ateşine tutuldu ve Ermeni ayrılıkçı-teröristlerince abluka altına alındı. Etrafıyla bağlantısı kesildi. Katliamın gerçekleştiği tarihlerde 10 bin nüfuslu Hocalı’da 3 bin civarı Azeri bulunmaktaydı. Ermeni ayrılıkçı-teröristler 25 Şubat’ı 26 Şubat'a bağlayan gecede Hocalı kasabasında, 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 kişiyi katletti. Yaşanan sadece insanların katledilmesi değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde bir çoğunun yakılmış olduğu, gözlerinin oyulduğu tespit edildi. Hamile kadınlar ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlendi. 

Hocalı’da yaşanan bu katliama Birleşmiş Milletler ve Batılı devletler bugün de olduğu gibi  ciddi bir tepki göstermediler. Bundan cesaret alan  Ermeni ayrılıkçı-teröristler kısa bir süre içerisinde Dağlık Karabağ bölgesini ve bir kısım Azerbaycan topraklarını işgal etti. Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki bu savaş 1994 yılına kadar devam etti. 1994 yılında iki taraf arasında ateşkes sağlandı.

HOCALI SOYKIRIMI VE KATLİAMI’NIN 25.YILINDA GERİDE BIRAKIRKEN…

20.yüzyılın sonlarında gerçekleştirilen bu soykırımın tüm delilleri ve vesikalarının dünya kamuoyunun elinde olmasına rağmen uluslararası kuruluşlar Hocalı soykırımını olduğu gibi değerlendirerek bu  soykırımı yapanları yargılamaması ve cezalandırılması  için hiçbir gereken adımı atmaması başta Bosna’da gerçekleşen soykırım ve katliamların önünü açmaz ve  cesaretlendirmezdi. Bugüne kadar Hocalı soykırımına uluslararası kuruluşların kayıtsız kalması yüzünden günahsız 613 Azeri kardeşimize  karşı soykırım yapmış Terörist Ermenistan askeri birliklerinin  hala basit soruşturmalara bile tabi tutulmamaları en büyük ihanettir.

Her ne kadar başta Rusya, BM ve Batılı devletler Hocalı Soykırımı’nı görmezden gelip Ermenistanın yanında yer alsa da Türkiye Cumhuriyeti  tüm kurumları ile Azerbaycan Cumhuriyeti ile dayanışma içinde olup Dağlık Karabağ’da yaşanan bu soykırımın hesabını bir gün soracak, işgal altındaki  Karabağ’a Azerbaycan bayrağını dikecektir.

Bu katliam ve soykırımın yıldönümünde Azerbaycanlı kardeşlerimizle bu haklı davalarında dayanışma içinde olduğumuzu ve Karabağ hususunun bir milli meselemiz olduğunu bilmemiz gerektiğini vurguluyorum. Bizler ‘Bir millet iki devlet’ ülküsünde ülkemiz içerisindeki herhangi bir toprak parçamız ne ise Karabağ’da öyle olduğunu bilmeliyiz. Bu vesile ile Hocalı Katliamı'nda hayatını kaybeden Aziz Azerbaycanlı kardeşlerimizi rahmetle anıyor, kederli ailelerine ve tüm Azerbaycanlı kardeşlerimize başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz.

Ruhları şad, mekanları cennet rütbeleri ise şehid olsun duası ile… 

Bu yazı toplam 3808 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim