• BIST 1.419,430
  • Altın 487,78
  • Dolar 8,6130
  • Euro 10,0900
  • Kayseri 17 °C
  • Ankara 21 °C

HERKESE ÇOK YAKIŞIYOR U(MUTLULUK)

Psikolog Merve Ceyhan

Mutluluk kulağa hoş gelen ve herkesin yakından tanımak ,sahip olmak istediği bir kavramdır. Peki mutluluğun tanımı nedir? 

Herkesin içinde bulundurduğu bir mutluluk tanımı vardır elbet: Kimine göre başarı, kimine göre aza kanaatkâr olmak, kimine göre sevdiklerinin yanında olması  ya da bütün imkânlara sahip olmak vb.. Mutluluğun tanımı uzun listeler halinde sıralandıkça sıralanır ve herkesin içinden ekleyeceği mutluluk tanımı elbette vardır zihninde! Siz de onları eklersiniz bu satırların içerisine. Her biri ise  farklı farklı anlamlar  bulur insan  zihninde..
Hepimizin mutluluk tanımı farklı olsa da bir ortak nokta yakalarız aslında; iyi hissetmek ve iyi olma hali. Huzurlu, sakin ve coşkulu  hissetmekte  eşlik eder mutluluğun geneline. Mutlu olmak ister herkes elbette.
Mutluluk bir şeker olsaydı ve biz de her zaman mutlu olmuş olsaydık eğer ne olurdu? Şeker komasına girerdik muhtemelen  ve artık şekeri istemezdi vücudumuz. Çünkü her şey zıttıyla anlam bulur tıpkı duygularımız gibi..!
Duygularımızı da anlamlı kılan bizi bu kadar etkilemesine sebep olan şey duygularımızın rengârenk olması ve zıttıyla anlam bulması..
Her zaman mutlu olsaydık mutluluğun ne olduğunu tanımlayamaz ve anlamını yaşayamazdık, şimdiki gibi haz vermezdi bize.
Bunun için duyguların renklerini kabul ederek başlayabiliriz öncelikle..Mutlu olmayı bekleyerek değil mutluluğu o renklerin içinden bularak renkleri kendimize yakıştırarak seçip bulmalıyız, kendimize  uydurmalıyız bize uygun olan renkleri. Herkes kendi bedenini nasıl tanıyor kendine uygun olan kıyafetleri tercih edip seçip  alıyorsa, kendini mutlu edecek olan durumuda tıpkı bu şekilde bulmalıdır. Yerleri,nesneleri  ve kişileri de  seçerek kendine uygun şartları oluşturmalıdır. Mutluluğu tercih edin ki sizden  parçalar olsun..
Mutluluğu başkaların yaşamından öğrenerek mutluluğu onlara göre tanımlarsanız mutluluğa değil  mutsuzluğa adım atmış olursunuz. Çünkü mutluluk başkaların yaşamıyla adlandırılacak bir durum değil. Öyle olsaydı herkes aynı durumlarda mutlu olur farklı durumlarda mutsuz olurdu bunun olması ne kadar sağlıklı ve objektif olurdu?  Bu gerçek bir  mutluluktan ziyade mekanik bir mutluluk olurdu. Çünkü içinde siz yoksunuz ve sizi tanımlayacak  parçalar yok..! 
Mutluluk  kıyaslanarak bulunmaz..! Son zamanlarda insanlar mutluluğu ve mutluluğun tanımı  sosyal medya üzerinden yapıyorlar.
Peki paylaşımlar gerçekten mutlu oldukları için mi yoksa başkalarının onları mutluymuş gibi  görmesini istedikleri için mi?
Bunun üzerine sosyal medyaya bakarak insanlar mutlu ben mutsuzum demek ne kadar doğru sizce?
Hayatınızı ve kendinizi  sosyal medya üzerinden kıyaslayarak mutluluğu tanımak mümkün değildir çünkü biz  hayatın cansız nesneleri değil ÖZNELERİYİZ...!
Mutluluk bir yerde varda ona ulaşmak için bekliyor gibi bir bekleyiş sürdürmek ve mutluluğu geleceğe atfetmek bugünü yaşamamızı engelleyecek  ve anın farkındalığına varmamızı kısıtlayacaktır.  Mutlu değilim mutlu olsam diye beklemek yerine o an durun ve bir düşünün şu an ne yapıyorum ,neyi düşünüyorum ;hangi düşüncem beni mutsuzluğa itiyor ve ben de  alışkanlık yapıyor diye incelersek farkındalık oluşturmuş oluruz. Elimizdekilere bakıp  mutluyum ve  elimdeki imkânlara sahibim diyerek mutluluğu günlük yaşamınıza girdirin. Mutlulugu hep geleceğe , nesnelere  yada kişilere atfetmek yerine anın keyfini yaşayın ve yanınızdaki  kişilere teşekkür ederek onları sevdiğinizi söyleyin. Yanınızda oldukları için mutluluğu hissedin ve  belirtin. Belirtin ki o sevgi sözcüğü hem size hem karşıdaki kişiye ilaç olsun ve mutluluğun aslında ne kadar ULAŞILABİLİR  ve YANIBAŞIMIZDA  olduğunu görelim ve hissedip doyasıya yaşayalım ..!
Biz en yakınımızdakilere teşekkür edip birbirimize sevdiğimizi söylemezsek tebessüm etmezsek : İçimizde hissettiğimiz eksiklikleri mutsuzluk diye adlandırıp mutluluğu hep başka kişilere  yada başka nesnelere atfetmeye devam edeceğiz. 
Geleceği düşünüp yakalamaya çalışırken bugünü ve yanı başımızdakileri farketmeyeceğiz.  Evet gelecek için U(mutlu) olacağız çünkü ümit etmek bütün güzel hisleri uyandırır ve mutluluk da böyle gelir. Bu güzel hissi yaşayacağız , bize güzel anılar yaşatacak güzellikleri de yakınımızdaki kişilerle biriktirecegiz ve mutluluğun sırrına beraber ereceğiz. 
İnsan sevmek ister sevilmek ister; birlikte yaşamak, gülmek ve eğlenmek ister .Bunu da kendinimizi sevip tanıyarak sonra da  bunu çevremizdekilerle yaşayarak   hayata geçireceğiz.. 
Mutluluk içi sınırsızca doldurabilecek bir kelime; o kelimenin içini doldurabilmek ise sizin; eşi  ve benzeri bulunmayan Zihniniz ve Bedeninizde.
U(mutlu) , sağlıklı  ve  sevdiklerimizle birlikte nice  güzel günleri yaşamak dileğiyle...
Yazımı Mehmet Akif ERSOY'un dörtlüğü ile sonlandırmak istiyorum:
Ye's öyle bir bataklıktır ki; düşersen boğulursun.
Ümide sarıl sımsıkı,seyret ne olursun!
Azmiyle,ümîdîyle yaşar hep yaşayanlar;
Me'yus olanın rûhunu,vîcdânını bağlar... 

                                    Psikolog Merve CEYHAN

Bu yazı toplam 4128 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim