• BIST 1.552
  • Altın 441,907
  • Dolar 7,3665
  • Euro 8,9421
  • Kayseri -6 °C
  • Ankara -7 °C

GELECEK (H)EBA OLMASIN

Yavuz Dülek

Yüz yüze eğitime hasret kaldığımız bu günlerde kendini eğitime ve öğretime adayan emekçi ve fedakar tüm öğretmenlerimizin gününü en kalbi duygularımla kutluyorum. Her alanda olduğu gibi eğitim hususunda da topyekün seferberlik ruhuyla çalışan eğitim ordusunun emeklerini görmezden gelemeyiz. Şartların elverdiği ölçüde ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarına inancım tam.

Fakat gayret çok olmasına çok da, bir de altyapının güçlü olmaması bu gayretlerin boşa gitmesine sebep oluyor çoğu zaman. Bizzat şahidi olduğum; internet kota yetersizliği, internet hızının düşük olmasından veya sistemin yoğun olmasından kaynaklı bağlantı kopukluğu, tablet veya bilgisayar olmaması gibi daha onlarca nedene bağlı uzaktan eğitilememe problemlerimiz var.  Özellikle yüz yüze eğitim olmazsa eğitilmesi ve öğretilmesi zor bir kesim var o da ilkokullar.

Yeni bir harf öğrenecek olan birinci sınıf öğrencisi bir dersi kaçırdığında eğer ailesi bu konuda pedagojik bir altyapıya sahip değilse telafisi mümkün olmayan noktalara gideceğinden sanırım hiç kimsenin şüphesi yoktur. Harfin çıkış noktasının öğretilmesi, seslendirilmesi ve somutlaştırılıp öğrenciye sunulması noktasında çoğu velinin sorun yaşadığı kanaatindeyim. Tabi ki salgın artarak devam ederken öğrencilerin eski günlerdeki gibi okula devam etmesini beklemek de yanlış olur elbette.

Yalnız benim bu konuda düşüncem; en azından ilkokul öğrencileri için bir çözüme gidilebilir. Nasıl mı? İşte öneri: Kırk kişilik bir sınıf düşünelim. Bu sınıfı 5 gruba ayıralım. Ortalama her gruba düşen 8 öğrenci sınıf içerisine homojen bir şekilde dağıtılıp saat 09.00 ile 16.00 arasında 7-8 ders yaparak haftada bir günle bu temel eğitim işi çözülebilir. Covid olan öğrenci de sadece kendisi eğitime ara vererek diğer öğrencilerin eğitimini aksatmadan süreç işlemeli. Zaten maske takmayan öğrenci olmayacak ve mesafe de fazla olmuş olacak.

Aslında bugünkü durumda bile şehir içi ulaşımda testi pozitif olan birine; hangi saatte hangi otobüse bindin?  Kaç dakika yolculuk yaptın? Otobüste kim vardı? Türünden sorular sorulmuyor ve onlar temaslı sayılmıyor. Bundan hareketle aslında sınıftaki öğrenciler de temaslı değil aslında. Çünkü benim düşünceme göre sınıfta en fazla 8 kişi var ve bunlar arasında en az ikişer metre mesafe var.

Bütün bu dediklerim aslında gelecek neslin eğitim konusunda eksiklik yaşamaması adına bir fikir. Eba ve uzaktan eğitimin aksamalara uğradığı bu günlerin bir an önce geçip gitmesi, hatta bu salgın hastalığın bir an önce dünyayı terk etmesi, sağlıklı günlere ulaşma umudu ve duasıyla…

Bu yazı toplam 1369 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim