• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

FIRTINA GİBİ ‘’FAİZ ARTIŞI’’ GELİYOR!

Harun KARTAL

Piyasalar satış baskısı altında. Bir yanda merkez bankalarının faiz kararlarından yüksek beklentiler, bir yanda faiz artışının getireceği büyüme kaygıları gerilim yaratıyor. Bu hafta içerisinde Arjantin, Türkiye, Rusya Merkez bankalarının faiz toplantıları var. Bunlar içerisinde en fazla odaklanılan ise Türkiye. Kaygılar yüksek. Faiz artışının reel sektörde yaratabileceği olumsuz etki, stresi yüksek tutarken Borsa İstanbul’da banka hisselerinde satışlar yaşanıyor. Merkez Bankası’nın olası faiz artışının büyümede sert inişe neden olabileceği beklentisi banka hisselerinde satışa neden oluyor.
Bankacılık sektör endeksi yılbaşından bu yana TL bazında yüzde 44.36, dolar bazında yüzde 67.41 oranında değer kaybetti. Banka hisselerinde yaşanan sert değer kaybı ve yükselişlerdeki zayıf ataklar henüz dip seviyelerin oluşmadığını gösteriyor.
Bu arada şirketler ve bankalar aşırı gerileyen hisse fiyatlarının gerçek değeri yansıtmadığı gerekçeleriyle geri alım programıyla borsadan hisse topluyor.
İş Bankası piyasadan 12.3 milyon adet ISCTR hissesini 3.90-3.95 fiyat aralığından satın aldığını açıkladı. Böylece bankanın geri alım programı başlangıcından itibaren satın aldığı hisse adedi 42.4 milyon adede ulaştı ve toplam satın alım bedeli 170 milyon TL oldu. İş Bankası geri alım için 550 milyon TL kaynak ayrıldığını duyurmuştu. Önümüzdeki dönemde şirketlerin geri alımları sürdürdüklerini görebiliriz.
Faiz artış beklentisi
Yerli ve yabancı kuruluşların, analistlerin faiz artış beklentileri sürüyor. Yabancılar ağırlıklı olarak 500 baz puanlık faiz artışı bekliyor. Yerli kurumlar ise TCMB’nin 13 Eylül Perşembe günkü toplantısında 375 baz puan faiz artırım kararı almasını bekliyor. Bunun nedeni eylül ayı TCMB beklenti anketinin sonuçları. Yayınlanan sonıçlara göre TCMB 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranına ilişkin beklenti, cari ay içinde yüzde 17.75’ten yüzde 21.44 seviyesine yükselmesi yönünde. Söz konusu beklenti yarınki TCMB toplantısında 350-375 baz puan faiz artırımı beklentisine işaret ediyor.
Merkez Bankası’nın yarın faizi artırmama ihtimali ise olasılıklarda görünmüyor. Ağustos enflasyonunun yüzde 17.9’a yükselmesinin ardından Merkez sıkılaştırma yapacağı sinyallerini vermişti. Bu açıklamadan sonra yarını pas geçme ihtimali olasılıklar arasında görünmüyor.
Kredi faizleri  % 40 sınırında
Bankaların verdiği ticari kredi faiz oranları yüzde 40’a dayanmış durumda. Son 15 yılın zirvesinde. Kredi faizlerindeki bu yüksek seyir önümüzdeki süreçte ekonomide sert inişe neden olacaktır. Hayatında banka olan küçük ve orta ölçekli şirketlerde ve döviz ile kredi kullanmış olan şirketlerde telafisi mümkün olmayan sıkıntılara sebep olacaktır. Maalesef ilk çatırtının geleceği iller arasında KAYSERİ üst sıralarda. ALLAH herkesin yardımcısı olsun.

Bu yazı toplam 1692 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim