• BIST 86.771
  • Altın 247,024
  • Dolar 6,0108
  • Euro 6,7137
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 15 °C

EYYUP SULTAN'IN GÖLGESİNDE

Tugçe Merve Elmacı

Önde imam, arkada askerler, sessizce yürüyorlardı. Çok dikkatli olmaları lazımdı. 90'a merdiven dayamış bu zatın vasiyetini gerçekleştirmek üzere Konsantiniyye'nin devasa kalesinin en yakınına defnetmek için yavaşça surlara yaklaşıyorlardı. İçlerinden bir ses 'daha fazla yaklaşamayız, en uygun yer burasıdır' dedi. Hızlıca kabir kazılmaya başlandı. Ebu Eyyub el-Ensari'nin naaşı buraya konularak üzeri örtüldü. İslam ordusu bu son görevini de yapmanın huzuruyla geri döndüler. Ne kadar hızlı davransalar da Doğu Roma, şehir surlarının yakınına birinin defnolduğunu anlamıştı. İmparatorluk, İslam ordusu kumandanına mesaj gönderdi. 

"Surların önüne sizin için kıymetli bi zatı defnettiniz. Siz gittikten sonra cesedini çıkarıp vahşi hayvanlara atacağım"

 

Eyyüb El Ensari hazretleri ki Peygamber Efendimizin (sav) Medine'ye gelmesiyle tam yedi ay O'na ev sahipliği yapan, Bedir Savaşı'ndan Mekke'nin fethine kadar dur durak bilmeyen, Hz Ömer döneminde Mısır'ın fethinden tutunda Filistin ve Suriye topraklarının fethinde vazife almış. Hz. Osman döneminde Kıbrıs seferine çıkan ordunun içinde yer almış, Peygamber Efendimizin "Konstantiniyye surları önünde salih bir zat defnolunacak" hadisi şerifine mazhar olmuş Eyyüp Sultan Hazretlerine denilen çirkin ithafa karşılık etki yaratacak karşı cevap gelmeliydi.

İslam toplumlarında hiçbir zaman gayrimüslimlere kötü muamele yapılmamıştır. Onların mabetlerinin ayakta durması da bu hoşgörünün en açık delilidir. Bu apaçık kanıtı hatırlatan cevapta şöyle olmuştur; "Eğer buraya defnettiğimiz zaatın naaşına dokunursanız topraklarımızdaki bütün mabetleriniz zarar görecektir" Böylece Eyyub El Ensari'nin kabrine hiçbirşey yapamadılar.

 

Aylar geçer kuşatma sürer ama netice alınamaz. İslam ordusu geri döner ama bu büyük sahabenin duası kabul olmuştur bir kere. Peygaberimizin İstanbul'un fethiyle ilgili "Konstantiniyye mutlaka fetholunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o asker ne güzel askerdir" hadisini gözleriyle göremese de, o ordu içinde olamasa da yattığı yerden tanık olacaktır asırlar sonraki fethe.

Ebu Eyyub el-Ensari'nin kabri için yapı inşa edilmediğinden dolayı Hristiyan Roma, burada bir azizin yattığına inanır. IV Haçlı seferinde Latin istilasında Konstatinapolis (istanbul) 57 sene boyunca yağmalanır. Bu yağmalamadan Eyyup Hazretlerinin kabride tamamen kaybolacaktır. 

Peygamberimizin müjdesine mazhar olmak için Bulgarlardan, Avrupa Hunlarından, Abbasilere kadar birçok imparatorluk İstanbul'u kuşatma yoluna girer ama sonuç alamazlar. Osmanlı dönemine gelindiğinde ise; 1. Beyazıd ve 2. Murat da bir netice elde edememiştir. Fatih Sultan Mehmet ise bu kutlu zafere mazhar olacaktır. Fetih gerçekleşecektir. İstanbul alındıktan sonra ilk işi peygamberimizin sahabesi, Ebu Eyyup Hazretlerinin kabrinin bulunmasını istemiştir ve bu mutluluğada nail olmuştur. Bu büyük sahabi Osmanlının fethinden bu yana baş tacıdır. Huzurunda olmak ise her gönlün istediği yeridir. Şehzadeler onun huzurunda padişah oldu. Padişahlar onun huzurunda huzur buldu.

 

Ecdadımız sahabelerimizi bu kadar baş tacı etmişken biz günümüzde Allah’ın elçisinin sünnetlerini tartışır hale geldik. Kuran-ı Kerim'in insanlığın kullanım kılavuzu olduğunu düşünürken biz yaşam kılavuzumuzun yolunun takibini fitnecilerin fitneleri neticesinde bırakma durumuna geldik. “De ki: Eğer Allah’ı seviyorsanız, bana uyun ki, Allah da sizi sevsin.”(Al-i İmran, 3/31). Bunun üzerine bir şey demeye gerek var mı? “Yakında büyük fitneler olacak, o fitnelerde (yerinde) oturanlar ayaktakilerden, ayaktakiler yürüyenlerden, yürüyenler koşanlardan, daha hayırlı olacaklar. Kim o fitne içinde bulunmuş olursa, ondan uzak dursun. O zaman bir iltica yeri, sığınacak mekan bulursa ona sığınsın.” (Sahihu’l-Buhari VIII, 92; Tefriru’l-Kurani’l-Azim II, 43; Sunenu İbn-i Mace, )

Allah ım sapķınlardan bizi uzak tut.İmanımızı kuvvetlendir ki gözlerimiz, kulaklarimiz açılsın.Huzura erişmeyi bizede nasip eyle.

 

 

instagram: t.mervelmaci

facebook: tuğçe merve elmacı

www.tugcemerveelmaci.com

Bu yazı toplam 805 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim