• BIST 1.479,930
 • Altın 553,18
 • Dolar 9.5897
 • Euro 11.1482
 • Kayseri 16 °C
 • Ankara 17 °C

Erdoğan: İslam'da böyle bir şey yok

Erdoğan: İslam'da böyle bir şey yok
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etiyopya'daki Addis Ababa Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada Mogadişu'daki saldırıya tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Etiyopya Addis Ababa Üniversitesinde yaptığı konuşmasında, Fransa'nın başkenti Paris'te bir dergiye terörist saldırı yapıldığını ve insanların öldüğünü hatırlattı.

Saldırının hemen ardından tüm Avrupa ve dünyada bütün Müslümanlara yönelik hoşgörüsüzlük sergilenmeye başlandığını vurgulayan Erdoğan, camilere, ibadethanelere, Müslümanlara yönelik saldırıların da olduğunu ifade etti.

Erdoğan, Paris'teki saldırıdan sonra Müslümanlara, ibadethanelere saldırıların daha da arttığına işaret ederek, "Arkadaşlar terörün dini olmaz, terörün mezhebi olmaz, terörün hiçbir insani değeri olmaz. Terör cinayettir. Bunu, adı Müslüman olan birisi de yapıyorsa teröristtir, Hristiyan olan birisi de yapıyorsa teröristtir, Musevi olan biri de yapıyorsa teröristtir. Bunlar katildir, canidir, barbardır" diye konuştu.

"Suriye'nin başındaki zatı da aynı tavırla kınamak görevimizdir"

Türkiye olarak 40 yıldır terörle mücadele ettiklerine dikkati çeken Erdoğan, bölücü terör örgütünün, şu anda Suriye'de kan döken DEAŞ terörünü de Filistinlilere yönelik İsrail devlet terörünü de dünyanın diğer bölgelerindeki tüm terör örgütlerinin eylemlerini de birer cinayet olarak niteledi.

Terör ve şiddetin sadece silahla yapılmayacağını ifade eden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kutsal değerlere saldırı bir terördür, bir şiddet eylemidir. İnançlara saldırı, ırkçılık, ayrımcılık bir terör eylemi, şiddet eylemidir. Dünyanın tüm ülkeleri bunu görmek, terörün ve şiddetin her türüne karşı ortak tavır almak zorundadır. Elbette, Paris'te bir dergiye saldıran teröristleri şiddetle kınayacağız, kınıyoruz ve onlara karşı ortak mücadele vereceğiz. Ama aynı şekilde, 350 bin insanın ölümüne sebep olan ve hala öldürmeye devam eden Suriye'nin, terörist başı olan, başındaki zatı da aynı tavırla kınamak, aynı şekilde onlara karşı tavır belirlemek de bizim insani ve vicdani görevimizdir."

Şu anda Türkiye'de 1 milyon 700 bin sığınmacının olduğunu bildiren Erdoğan, Lübnan da yaklaşık 1 milyon 700 bin, Ürdün'de 1 milyon ve Etiyopya'da ise 500 bin Somali'den sığınmacı olduğunu kaydetti. Erdoğan, bu insanların buralara canlarını kurtarmak için geldiğini söyledi.

"Dinimizde 'insanları git öldür' böyle bir şey yok"

Bugün yine Somali'de terör eylemi olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Her şey çok açık ortada, ne adına yapıyorlar bunu? Eğer 'İslam adına yapıyoruz' diyorlarsa ben bir Müslümanım. İslam'da böyle bir şey yok. Bir Müslüman bir defa intihar edemez. Öldürdüğü insan kim, onlar da Müslüman. Böyle bir İslam kesinlikle yok, bizim dinimizde de 'İnsanları git öldür' böyle bir şey yok. DEAŞ terör örgütüne, diğer terör örgütlerine karşı aynı ortak ve samimi mücadelenin sergilenmesi şart. İsrail'in Filistinliler'e karşı uyguladığı sistematik teröre karşı da aynı ortak tavrın, aynı ortak mücadelenin sergilenmesi şarttır. 

Antisemitizme karşı olduğum kadar islamofobiye, ırkçılığa, ayrımcılığa, kutsal değerlere saldırıya karşı da insanlığın ortak tavır takınması şarttır. Eğer bu samimi ve ortak tavır takınılmazsa işte bugün olduğu gibi vicdanlar yaralanır, vicdanlarda adalet duygusu zedelenir."

Erdoğan, Türkiye'nin terör karşısındaki tavrına da değinerek, "Kimden gelirse gelsin, nereden gelirse gelsin, hangi bahanenin hangi maskenin arkasına saklanırsa saklansın, biz ülke olarak terörün tamamen karşısındayız. Biz İslami terör gibi son derece yanlış bir isimlendirmeye karşıyız. Kimse İslam ile terörü bir anda anamaz. Zira İslam barıştır, kelime itibarıyla da barıştır" ifadesini kullandı.

Bir insanı öldürenin, tüm insanlığı öldürmüş gibi olacağına işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu İslam'ın köküdür. Bir insanın yaşamasına vesile olanlar, tüm insanlığın yaşamasına vesile olmuş gibidir. Dolayısıyla bu tür terör saldırılarına, farklı inançlara yönelik saldırılarda ne yazık ki dünyada birlikte yaşama kültürünü yok ediyor. Biz, Türkiye olarak bunu görüyor, bütün dünyaya bu noktada uyarılarımızı yapıyor, barış çağrılarımızı hiç bıkmadan, usanmadan yapmaya devam ediyoruz."

"Etiyopya'yı barışın tesisinde politik güç olarak görüyoruz"

Etiyopya ile aynı hassasiyeti aynı düşünceleri taşıyor olmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getiren Erdoğan, "Başbakanlığım sırasında güzel ülkenizi birkaç kez ziyaret etmiş ve değerli dostum müteveffa Başbakan Zenavi ile kapsamlı görüşmeler de bulunmuştum. Kendisinin ülkesi için yaptığı hizmetler her türlü takdirin üzerindedir. Bu vesileyle müteveffa Başbakan Zenavi'yi saygıyla anıyorum" dedi.

Bu ziyaretinde de Etiyopya Başbakanı Hailemariam Desalegn ile çok verimli görüşmeler yaptığını ifade eden Erdoğan, Türkiye'de büyükelçi olarak görev yapmış Etiyopya Cumhurbaşkanı Mulatu Teshome Wirtu ile bu defa Cumhurbaşkanı olarak bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Erdoğan, "Umuyorum ki Türkiye ile Etiyopya gerek teröre karşı gerek yoksulluğa, sömürüye, adaletsizliğe karşı kararlı mücadele verecek ve dünyaya örnek ülkeler olmaya devam edecektir. Özellikle hoşgörü ülkesi Etiyopya ile hoşgörü ülkesi Türkiye'nin işbirliği dünya barışına inanıyorum ki eşsiz katkılar sağlayacaktır. Biz Etiyopya'yı Afrika ülkesini ilgilendiren meselelerde üstlendiği sorumluluklar ve bölgesel konulardaki etkisiyle kıtada istikrarın ve barışın tesisinde önemli bir politik güç olarak görüyoruz" diye konuştu.

Afrika Birliği Örgütü ve hükümetler arası kalkınma otoritesi örgütünde Etiyopya'nın güçlendiği yapıcı rolü takdirle takip ettiklerini anlatan Erdoğan, Etiyopya'nın Somali ve Güney Sudan başta olmak üzere bölgesel istikrarın teminine verdiği katkıları önemsediklerini söyledi.

Özellikle Somali'nin istikrarı ve kalkınmasına yönelik çalışmalardaki ortaklığı daha da geliştirmek gerektiğini düşündüklerini bildiren Erdoğan, bu konuları da bugün ele aldıklarını kaydetti.

"3 bin 95 Afrikalı öğrenci burslar sayesinde Türkiye'de"

Heyetlerindeki iş adamlarının Addis Ababa'da muhataplarıyla görüştüklerini, iş forumunu gerçekleştirdiklerini vurgulayan Erdoğan, Türkiye ve Etiyopya'nın işbirliği daha da yoğunlaşacağını dile getirdi.

Türkiye'nin ekonomik ortaklığının yanı sıra her ihtiyaç duyulduğunda tereddüt etmeksizin Afrikalıların yardımına koşan bir ülke olduğunu anlatan Erdoğan, tahsis ettiği bursların bu alanda çok önemli ve hayati bir boşluğu doldurduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, halihazırda 3 bin 95 Afrikalı öğrencinin lisans ve doktora seviyesindeki burslar sayesinde Türkiye'de bulunduğunu söyledi.

Etiyopya'dan bin 181 öğrencinin bu kapsamda Türkiye'nin en kaliteli üniversitelerinde hiçbir masrafta bulunmadan eğitim hayatlarına devam ettiklerini aktaran Erdoğan, Başbakan Desalegn'e, gelecek öğrencilere de hazır olduklarını ifade etti.

Gelecek dönemde imkanlar nispetinde bu sayıyı artırarak daha fazla Etiyopyalı öğrenciye eğitim fırsatı sunacaklarını bildiren Erdoğan, "Küresel bir sağlık meselesi olarak gördüğümüz Batı Afrika'daki Ebola salgınının bir an önce durdurulması için elimizden gelen her türlü katkıyı sağlıyoruz. Ebola salgınıyla mücadele için ayırdığımız 5 milyon dolarlık katkıyı ve muhtelif tıbbi malzemeyi salgından etkilenen ülkelere ulaştırıyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Başkanlığı (TİKA) Adis Abbaba ofisi aracılığıyla Etiyopya'da da muhtelif alanlarda çok sayıda projeyi desteklediğini, kalkınma faaliyetlerine katkıda bulunduğunu söyledi.

Her zaman Afrika'nın yanında olmaya devam edeceklerini kaydeden Erdoğan, şunları belirtti:

"Başkaları gibi elmas için, kömür için, petrol için, ucuz iş gücü için değil. Kardeşimiz, dostumuz özellikle o dostluk bağı içinde gördüğümüz Afrikalıların her durumda yanlarında olacağız. Bir kez daha sıcak misafirperverliğiniz için teşekkür ediyorum. Şahsıma tebliğ edilen fahri doktora unvanından dolayı sizlere şükranlarımı sunuyorum. Etiyopya'da bulunmaktan bu vesileyle sizlere hitap etmekten büyük bir memnuniyet duyduğumu bir kez daha belirterek hepinize sevgilerimi saygılarımı sunuyorum." 

Erdoğan'a konuşmasının ardından Addis Ababa Üniversitesi tarafından Fahri Doktora unvanı verildi.

Ahaber

Bu haber toplam 635 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim