• BIST 1.127
  • Altın 441,889
  • Dolar 6,9718
  • Euro 8,1794
  • Kayseri 18 °C
  • Ankara 20 °C

ENTELEKTÜEL YAZI

Ebubekir Bağcı

Sanayi Devrimi ile birlikte insanlar daha doğrusu toplumlar geleneksel bağlarından kopmuştur. Tüm toplumlar modernleşme paradigması bağlamında birbirine benzemeye başlamıştır. Modernleşme, aslında çağın gereklerine uyarak yaşamaktan daha çok Avrupalı toplumlara benzemekten öteye geçmemiştir. Teknolojinin gelişimini açıklamaya çalışan modernleşme, bağımlılık kuram ve teorileri  bir ülkede modernleşmenin, o ülkede teknolojinin gelişmesinin sonucu olarak gelinecek seviyenin batılı toplumlar olacağını belirtiyor. ( Teknolojik belirlenimcilik) Modernleşelim derken aslında farkında olmadan  “haçlılaştıklarının” bilincinde değiller. (Japonlar müstesnadır. Onlar ABD’nin zoruyla dış dünyaya açılmış ama geleneklerine bağlı, kimliklerini kaybetmeden gelişmiş bir dünya toplumudur.)

Gelişen iletişim araçları vasıtasıyla bulunduğumuz yerden binlerce kilometredeki olaylar hakkında anında haberdar olmamız, oradaki insanlarında bizle aynı kıyafeti giymesi, hızlı yemek restoranlarının olması, Modern AVM’ler ve orada satılan küresel markaların ürünleri neredeyse tüm sosyal-kültürel bakış açısıyla toplumlar birbirine benzemeye başlamıştır.  Bu duruma Marshall Mcluhan “Küresel Köy” tanımlamasını yapıyor. Türkiye’de yaşayan biri ile Güney Kore’de yaşayan bir insanın günlük hayatta genellikle giydikleri, izledikleri, internette geçirdiği zaman sürecindeki kullandığı web siteleri aynıdır. Bu tek tipleşme- benzeşme durumunu George Ritzer “Toplumun McDonaldlaştırılması” kavramından yola çıkarak açıklar.

Miladi yılbaşını yani  Hz. İsa’nın doğumunu takvimlerinin başlangıcı olarak  kabul edip onu Noel diyerek kutlayan Hıristiyanlar için daha doğrusu Hıristiyan Avrupa toplumları için önemli bir günken o kültürle hiç alakası olmayan toplumlarda yılbaşını kutlamaktadır. Günlük hayatta giydiği kıyafetlerde batılılar gibidir. Toplantılarda “Medeniyet Yuları” kravatlar giyilir.  Düğünlerinde bile geleneksel gelinliklerini giymek şöyle dursun dekolte gelinlik, biraz Müslümansa türbanlı gelinlik tercih ediliyor.

 

Konuya farklı açılardan yorum getiren tartışmalarda var. Mesela teknolojinin yerel kültürleri yok ettiği vs…  Hegel’in diyaklektiği ile teknoloji toplum ilişkisini açıklamaya çalışanlar var. Tabi bunu “Bilgi Toplumu” çerçevesinde akademik çevreler tartışıyor. 

Teknoloji, Sömürgeci Avrupa’da geliştiği için günümüzde bu sömürgecilik;  sömürünün daha genel ve yumuşak biçimi olan kapitalizm adıyla varlığını sürdürüyor.  Sanayi Devrimi ile gelişiminde ivme kaydeden kapitalizm sömürgeciliğin yüz ameliyatı ile kimliğini değiştirdiği bir ekonomik sistemdir.  Sürekli hızlı tüketimi tetikleyerek, hızlı tüketimi özendirerek yeniden üretimi sağlar. Yani Apple firması ürettiği telefon modelinin üzerinden artık bir yıl bile geçmeden yeni modeller çıkararak sürekli tüketimi sağlayarak “Masaüstü Sömürgecilik” yapıyor.  Bunu akıllı telefon pazarında en iyi yapan Apple’dır.  Kapitalizmi Apple üzerinden anlatacak olursak mesela Iphone’ların şarj cihazları sadece Iphone telefonlara özeldir. Android cihazların şarjı uymaz. Bir Iphone marka telefonun tüm aksesuarlarını sadece Apple üretir. Onların modeline başka cihazların aksesuarı uymaz. 

Bu yazı toplam 409 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim