• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

EĞİTİM BİZE NE KAZANDIRIR?

Serdar  Kayhan
“Bir ülkenin geleceği, o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır.”
 
Albert Einstein
 
Herkes eğitimden bahseder durur. Hiç kimseden eğitimsiz de olur diye bir söz duydunuz mu? Duyamazsınız. Kimi insanlar hayatı sadece para kazanmak olarak gördüklerinden onlar için eğitim anlamsız olsa da yolun bir yerinde kazandıklarını tamamen kaybettiklerinde düştükleri yanlışın farkına varacaklardır emin olun.
 
Peki somutlaştırırsak eğitim bize ne katıyor? Eğitim olmazsa ne kaybederiz, neyi yanlış yaparız, neleri doğru yapabiliriz? Kısaca eğitim sadece okula gitme seremonisi midir yoksa bir hayat sistemi değişikliği midir? Bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım.
 
Eğitim, bize neyin doğru yanlış olduğunu anlamamıza yarayan bir disiplindir. Örneğin vatansever bir insansınız. Vatanı çok seviyorsunuz ancak bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Vatanseverlik adına yaptıklarınızın vatanın başını belaya koyduğunu on yıl sonra fark edersiniz ve iş işten geçmiş olur.
 
 Bunun yanında vatanı niçin sevmek zorundayız onu bilmiyoruz vatanı sevmediğimiz takdirde ne olur onu bilmiyoruz?
 
Vatanı sevmediğimiz takdirde esaret altında yaşamak zorunda kalacağımızı bize öğreten eğitim yani rasyonel bilgidir. Esaret altında neler olacağını da..
 
Peki kimine göre vatan sevgisi sertlik ve kaba kuvvet, kimini göre şefkat ve yumuşaklık ise doğruyu neye göre belirleyeceğiz? Akıl ve nefis insana sadece bireysel mutluluğu güdüler.
 
 insan onu eğitim ve merhametle terbiye etmezse başkalarının mutluluğunu düşünmez olur ve en sonunda kendi mutluluğunun da katili olur ancak bunu anlamak yıllar alır.
 
Bizim yanlış uygulamalarımızı, sonuçlarını test ederek öğrenecek kadar vaktimiz yoktur. Zaten hiç bir insan ömrü, yanlışları test edecek kadar uzun ve konforlu değildir. O takdirde milletimizin ve devletimizin bekasını riske atmaksızın en doğruyu bulup uygulamaya koymak gerekiyor.
 
Başka bir örnek verelim: Ticaret yapıyorsunuz çok para kazanmak istiyorsunuz. Kısa vadede çok para getirecek faaliyetler içine girmiş olabilirsiniz, ancak eğitiminiz yoksa yolun bir yerinde tökezleyip iflas etmemeniz mümkün değil. Zira siz müşteri memnuniyetinden ziyade paraya odaklanmışsınız. Kısa süreli bir zorunluluk nedeniyle müşterilerin size olan mahkumiyetlerini genel bir kuralmış gibi algılar ve yanılırsınız. Kazandıklarınız sizi yanıltır ve o zaruret hali kalkar ve rekabet ortamı doğduğunda artık kızgın müşterileri geri çekemez kaçan fırsatları geri döndürme şansınız kalmayacaktır. Bu acı tecrübeyi size yaşatmadan öğreten eğitimdir.
 
Eğitim, bizi yönetenlerin söyledikleri ile ulaşmak istedikleri hedeflere varılıp varılmayacağını ve başka sorunlar ortaya çıkıp çıkmayacağını dolayısı ile yapılanların bize uzun vadede huzur ve saadet getirip getirmeyeceğini denetlememize yardımcı olur.
 
Eğitim bizim yanılmamiza engel olur. Eğitim, analitik düşünme yeteneğini kazandırır. Bizim hakikate ulaşma hızımızı belirler.
 
Eğitim kritik görevlere seçilecek nitelikli ve liyakatli insanların sayısını artırır ve içlerinden en liyakatlisini bulmamıza yardımcı olur. Eğitim, elimizdeki kaynakları en verimli şekilde kullanmayı öğretir bize.. Eğitim, hantallığı ve ataleti en kısa sürede aşmamıza yardımcı olur ve o ülkedeki gereksiz tekrarları en aza indirerek enerjinin boşa harcanmasına mani olur. En kısa yoldan sonucu ulaşmayı temin eder..
 
Eğitim, eğitim serüvenimizi de belirler. En iyi insan yetiştirmenin hangi metodla olduğunu eğitimde zaman israfını önlememize yardımcı olur bize yol gösterir . Eğitim, sadece kendini düşünen bencil insanlardan ziyade insanlığa hizmet edecek kitleler yetiştirmenin formüllerin verir ..
 
Eğitim, kurumlarda ve özel sektörde husumetleri ve anlaşmazlıkları en aza indirir..Bundan kaynaklı sorunları yok eder ve insanları verimli çalışmaya sevk eder. İnsanlar hoş görü, sevgi ve mutluluk temin eder. Bir kişinin veya bir grubun mutluluğunu değil geniş kitlelerin mutluluğunu hedefler.
 
Eğitim imhayı değil, ihyayı önceller. Öldürmeyi değil onarmayı ve diriltmeyi yüceltir.
 
Seni öldürmeye gelen dahi sende dirilsin düsturu ile hareket edecek bir kişilik kazandırır. Adaletin önemini kavramamıza yardımcı olur. Adalet olmayınca nelerin yok olduğunu ve mutluluğun nasıl elimizden kademe kademe yok olacağını gösterir.
 
Eğitim iradeyi öğretir bize, ameliyat olmuş bir insanın su ihtiyacı vardır ancak ona eğitim verilmemişse su içerek hayatını riske atacaktır..
 
Dünyada ileri bir ülke gösterin ki eğitimde geri kalmış olsun. Dünyada bir geri ülke gösterin ki eğitimdi ileri gitmiş olsun. Başka söze hacet var mı?
 
İyi yazıyorsun da peki çare nedir, ,nereden başlayacağız diye sorduğunuzu duyar gibiyim.
 
Bunun cevabı bir sonraki yazıya..
 
Sabırla kalın.
 
Bu yazı toplam 456 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim