• BIST 110.022
 • Altın 366,939
 • Dolar 6,7790
 • Euro 7,6701
 • Kayseri 26 °C
 • Ankara 25 °C

EDEP YA HÛÛ 

Aşık Nur Cihan-Zekeriya Karadoğu

Saygıdeğer okuyucularım; İnsanlık eğitimi verilen dergahlarımızın giriş kapısına yazılan "Edeb Ya Hu" sözü ile söze başlamak istedim.

Edeb:eline,beline,diline sahip ol demektir. Büyüklerimiz: "Edep bir tac imiş nur-u hüdadan; Giy o tacı, emin ol her türlü beladan" demişler.

İnsan ve hayvan arasındaki en belirgin fark, edebtir. Çünkü, aklımız her gün tövbe eder; Nefsimiz her an tövbemizi bozar. Çağımızda edep ile edepsizlik arasındaki sınırlar kalktı ki haddi aştığımızın en büyük delili oldu.

Edep dersi verecek değiliz kıymetli okuyucularım ancak, insanlık bugün nasıl bir anafor içinde, bunca bela,musibet,afet,salgın hastalık,savaşlar,zulüm,şiddet terör ve anarşi içinde kıs kıs kıvranıyor. Neden ve niçin sorusuna cevap ararken, içimden gelen ses ‘Edep ya Huuuu’ dedi de ondan yazıyorum.

Şeytanın katili edeptir.Bugün dünyaya yön veren üst aklı alt edecek yegane silah;edep,haya,iffet ve güzel ahlak da onun için edebi yazmak icabetti. Yeryüzünü ifsad eden,bozgunculuk yapan,fitne,kargaşa,zulüm,haksızlık gibi sömürü düzeni kuran iblisler, gerçek değerlere,yapıcı tarafa düşmandır.Kaldı ki Şeytanı huzur-u ilahiden azle sebep; haddi aşması,edep ve ahlakı terkidir.

İnsanlık eğitiminde; edep,ilimden önde gelir.İnsanda mevcud olan hayvan sıfatları edeple terbiye edilir,güzel ahlak ile gerçek insanlık ortaya çıkar.

İlim ,bilgi,marifet,tecrübe sahibi her insan;tevazu,edep,haya,ar,utanma ve haddini bilme erdemi ile olgun insan ya da insan-ı kamil olmuş örnek şahsiyetlerdir. Mütevazi insan, öğrenmek merakını varlığında hep diri tutar. İnsan varlığında, ruhumuzun elbisesi, güzel ahlaksa bunun iç astarı edeptir.

Bugün içinde bulunduğumuz dünya hayatı, insani değerlerden yoksundur. Yaratılışı mükemmel olan insanın,yaşayışının da mükemmel olması gerekirdi. Maalesef, Kur'an'da kavimlerin helakine sebep olan her türlü haram ve günahlar bugün hayasızca işlenir oldu.İnsanlık yaratılış ve fıtratından öyle uzaklaştı ki insani değerler birer birer kaybolmaya başladı.Çağdaşlık ve batılılaşmayı medeniyet zannettik.İnsan olmak bir erdem;insanlık haysiyetini,şerefini, namusunu hukukunu korumaksa en yüce faziletti.

Bizler, milli ve manevi değerlerimizi mukaddesatımızı korumazsak,yaşatmazsak halimiz harap. Bizler müslüman olduk belki ama mü’min olamadık. İmanın, edep, haya, temizlik, ilim, amel, ihlas, takva, vera, sehavet, cesaret, güven, sabır, teslimiyet, sadakat...  Hakka tevekkül ile güzel ahlak olduğunu kamil manada idrak edemedik.  Hayır ve şerrin Allah'tan geldiğini,ölümün hakk olduğunu dilden söyledik ama iş başa düşünce kaza ve belaya isyan yolunu seçerek edepsizlik ettik.

Faydasız ilimden,ihlassız amelden,haram maldan,cimri elden,batıl sözden, gaflet uykusundan,haddi aşmaktan Allaha sığınırız.Başımıza gelen her ne ise ilahi takdir ve kader iledir. Bu bilinç ve şuurla yaşamayı Mevla cümlemize hal eylesin inşallah.Unutmayalım ki: "Kula bela gelmez Hakk yazmayınca,Hakk bela vermez kul azmayınca" demiş ehli irfan.

Kovid-19 denen koronavirüsü de bu minval de ele alınmalı.Dünyayı idare eden localar, 21. Yüzyılda yeni dünya düzeni inşasına başladılar.Siyasi,ekonomik, biyolojik,sosyolojik,psikolojik,jeopolitik hülasa küresel bir savaşla karşı karşıyayız.

Tüm insanlık tehdit altında. Karşı taraf yıkıcı taraftır. Tüm değerlere; dini, insani, milli ve manevi değerlere düşman bir cephe var. Kutsalları yok.

Deisizm, yani ateist bir yapı: çağdaş karun,haman, nemrut, şeddat,belam,ebu cehil,kabil,firavun, iblisler bir araya gelmiş akıllarınca dünyaya hükmetmek istiyorlar. Şu an, "Korku imparatorluğunu" deniyorlar. Onlar biz tuzak kurdu,bir oyun sahneye sürdüler. "Tuzak kuranların en hayırlısı" olan Mevlamız bakalım ne tuzak kurdu, seyrediyoruz.

Öyle ya "Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler" demiş İbrahim Hakkı Hazretleri.

Bu kaos ve korku ortamında Devlet ve Millet olarak, bir büyük savaşın içinde olduğumuzu unutmayalım.

Meseleyi hafife alma yanlışına ve gaflete düşmeden, Devletimizi idare eden hükümetimize kulak verelim.Yapılan çağrılara uyalım. Kendi evimizde kendi OHAL'imizi ilan edip; "EVDE KAL TÜRKİYEM" parolası ile, maddi ve manevi temizliğimizi ihmal etmeden, yetkililerin tavsiyesine uyalım.

"Her nefis ölümü tadacaktır". Ancak uçaktan düşen ölmez; Eceli gelen ölür. Korkunun da ecele faydası yok. Vesvese ve paniğe kapılmadan,tedbirimizi alıp Allaha tevekkül ederek bu zor günleri atlatırız inşallah.

Hülasa kıymetli okurlarım, bu tür bela ve musibetlerin: haddi aşmaktan, edep ve hayasızlıktan olduğunu anlamış olduk."Yeryüzünde fitne kalmayıp, din yalnız Allah'ın oluncaya kadar" canla başla çalışıp, Allah'ın şanını,yüce dinimizi ve Allah’ın vadi olan nurunu tamamlayacağı hakikatini,İslâm’ın kutlu sancağını yine Aziz Milletimiz ve Kutlu Devletimiz'in taşıyacağı inancımı ifade ederek, tüm hastalarımıza acil şifalar diliyorum. Sağlık,sıhhat ve afiyette kalın, Evinizde kalın inşallah.

Bu yazı toplam 1246 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim