• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

DOLARDAKİ DÜŞÜŞÜN KISA ÖZETİ

Harun KARTAL

Dolardaki hareket sürüyor.
Dolar/TL’ de geçtiğimiz pazar akşamı piyasalar kapalı iken test edilen 7.24 seviyesinin ardından BDDK ile Merkez Bankası’nın aldığı tedbirler ve hamlelere, Katar’la yapılan 15 milyar dolarlık anlaşma eklenince 5.75 seviyesine kadar gerileme yaşandı. Gelişmelere baktığımızda hareketlerin nedeni anlaşılıyor. Kurdaki hareketlenme ile birlikte pozisyon alan yabancı birkaç fon, BDDK’ nın swap operasyonları nedeniyle milyonlarca dolar zarara uğradılar. Fonlar BDDK’ nın bu hareketi nedeniyle sıkıştı ve Türk Lirası’ na muhtaç kaldı. Londra’da TL’ ye aşırı talep olduğu söyleniliyor. Sıkışan fonlar, para bulamadıkları için borsadaki TL varlıklarını satmaya başladılar. Önceki günlerde en güçlü hisselerde bile çok sert satışların yaşandığı görüldü.
Şimdi yeni bir strateji uygulayıp uygulamayacakları bekleniyor. Bu strateji zarar yazan pozisyonların son bir hamle ile yukarı çekilme hamlesi olabilir. Bunun için piyasanın sığ olması en uygun ortamı yaratır. Bayramda piyasalar kapalı iken yurtdışı piyasalar açık olacak. TL üzerindeki spekülatif ataklar, fonlar pozisyonlarını kapayıncaya kadar sürebilir. Kapatamazlarsa zararına satış yapacaklardır ki bu da kuru aşağı çekecektir. Fakat zarar pozisyonlarının kapanmaması için direneceklerdir.
Türkiye’nin istikrarı tüm dünya için önemli dolar kurunda gerileme var. Bu, devam da edebilir. Fakat çıkış hızında bir düşüş beklemek için erken. Yıl sonuna doğru ABD ara seçimlerine kadar yüksek volatil seyir devam edecek. ABD, yıl sonuna kadar yüksek gerilimi gündemde tutmak için beklenmeyen hamlelerle de gelebilir. Bu nedenle kur zirvede fakat oynak bir seyir izleyebilir. Kurdaki yükseliş şoku sonrası normalleşme süreci zaman alacak. Burada Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın küresel yatırımcılarla telekonferansı, yabancıların direkt birinci ağızdan Türkiye ekonomisini ve atılacak adımları dinlemesine olanak tanıdı. 6000 civarı katılımcı ile gerçekleşen bu konferans tüm dünyada gözlerin Türkiye’de olduğunu gösteriyor. Türkiye’de meydana gelebilecek bir ekonomik sıkıntı şimdiden Euro Bölgesi’ni ve gelişmekte olan ülkeleri etkiledi bile. Türkiye’de kur oynaklığının durulması ve ekonomide istikrar hem bulunduğu coğrafya, hem de gelişmekte olan ülkeler için önemli. Para hareketlerinin gölgesi kısa olacaktır. Ancak ekonomik etkilerinin yarattığı tahribat için çok ciddi çalışmalar gerekmeye devam edecek.

Bu yazı toplam 1456 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim