• BIST 86.796
  • Altın 248,760
  • Dolar 6,0406
  • Euro 6,7414
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 21 °C

DEVLETİN BEKA SORUNU VE ADALET

Serdar  Kayhan

“Ülkeler kılıçla alınır, ancak adaletle korunur.”

Timurlenk
 

Adalet olmazsa bir ülkede ne olur sorusunun cevabını ancak adaleti olmayan ülkelere bakarak anlayabiliriz. Zira suyun değerini çöldeki insan; havanın değerini ise yangın dumanının ortasında kalan bilir.

Adalet yalnızca mahkemelerde icra edilen bir kavramdan ibaret değildir. Hayatın her alanında yaşayan bir dinamizmdir. O var oldukça insanlara huzur ve güven verir.. Adaleti önemsemeyen milletler helak olmaktan kurtulamamışlardır. Tarih bunun örnekleri ile doludur. Bu nedenle “Adalet mülkün temelidir” sözünü bir fantezi olmaktan çıkarıp tüm hücrelerimize ve devletin kılcal damarlarına zerk etmenin yollarını aramak gerek.

 

PEKİ ADALET OLMAZSA NE OLUR?

 

1-Bir ülkede adalet olmazsa zenginlik kaybolur yoksulluk başlar

2-Adalet olmazsa hiçbir ferdin mülkiyet garantisi olmaz.

3-Adalet olmaz insanların hayatı ve hürriyeti her an risk altında demektir

4-Bir ülkede adalet olmazsa suç örgütleri türemeye insanların kazancını kemirmeye başlar. .
5-Adalet olmazsa liyakat olmaz, liyakat olmadığı için devletin işleri ehil olmayanlara kalır ve devlet atalet içinde yoksullaşmaya başlar.

6-Yoksullaşan devlet savaşa hazır devlet değildir. Zira silah alamaz ve asker besleyemez. Ordusu zaafa uğrayan devlet her türlü tehdide açık hale gelir.

7-Bir ülkede adalet olmaz milli bereket kaybolur. Zira çalışanın hakkını alamadığı uyanıkların zengin olduğu bir ülkede bereket gider ve çalışma barışı yok olur..

 

Tarihi iyi bilenler devlet için adaletin ne kadar mühim bir değer olduğunun bilincindedirler..

İran hükümdarı Nuşirevan , Hz. Ömer . Ömer b. Abdülaziz ve Osmanlı imparatorluğunun yükselme dönemine bakanlar adaletin ülke barışı, gelişimi ve saadetinde ne kadar önemli bir yer teşkil ettiğini anlayabilirler.

Adaletsizlik demek umutsuzluk demektir. Adaletsizlik demek kin tohumlarını yeşertmektir. Adaletsizlik demek kurnazlık ve uyanıklığın yaygınlaşması demektir. Adaletsizlik demek çalışma ve emeğin ziyanı demektir.

 

Eskiler kılıcın yapamadığını adalet yapar demişler. Zenginliğin veremediği huzuru adalet verir. Zira insanlar yoksulluğa katlanırlar ancak adaletsizliğe tahammül etmek zordur her vicdanın içine sindireceğini bir durum değildir.

 

Bir ülke ne kadar zengin olursa olsun, ne kadar yetişmiş insan gücü olursa olsun adalette zaafiyet yaşıyorsa günün birinde tökezlemeye mahkum olacaktır. Adalet yoksa kazançların helallığı sorgulanmaya başlar. Haram yaygınlaşır ve bir ülkede haram yaygınlaşmaya başlarsa bereket kaybolur.

 

Bereket ise huzurun çekirdiği ve ruhudur. Huzuru kaybolan toplum ise sarsılmaya ve nifak tohumları ile can çekişmeye mahkum olur.

 

 

Sözümüzü Herakleitos’ un bir sözü ile bitirelim.

 

"Adalet, milletlerin ekmeğidir; milletler daima adalete acıkırlar."

Selam ve dua ile....

Bu yazı toplam 614 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim