• BIST 1.479,930
 • Altın 553,18
 • Dolar 9.5897
 • Euro 11.1482
 • Kayseri 10 °C
 • Ankara 13 °C

ÇOK TARTIŞILAN PAKET GÖRÜŞÜLMEYE BAŞLANIYOR

ÇOK TARTIŞILAN PAKET GÖRÜŞÜLMEYE BAŞLANIYOR

TBMM Genel Kurulu, hükümet ile muhalefet arasında tartışmalara neden olan İç Güvenlik Paketi’ni görüşmeye başlıyor. Polisin üst arama yetkisini genişleten tasarı, eylemde yüz kapatmaya da ceza getiriyor. Tasarı, sapan ve demir bilye taşıyanlara da 4 yıla kadar hapis cezası verilmesini öngörüyor

 

HÜKÜMETİN hazırladığı “İç Güvenlik Paketi” TBMM Genel Kurulu’nda. Bugün görüşmelerine başlanacak olan, tam adıyla “Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın TBMM İçişleri Komisyonu’ndaki görüşmeleri uzun süren tartışmalara sahne oldu. Hükümet AB normlarının esas alındığını savunurken, muhalefetdüzenlemenin demokratikleşme hedeflerine uygun olmadığını ileri sürdü. TBMM İçişleri Komisyonu’ndaki görüşmeler sırasında iktidar kanadının önergeleriyle tasarıda bazı değişiklikler yapıldı. “Kiralık araçlara GPS sistemi takılması zorunluluğu” ve “İçişleri Bakanı’na OHAL yetkisi” düzenlemelerinden vazgeçildi. TBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülecek yasa tasarısında öne çıkan düzenlemeler şöyle:

*Polis, kendisine veya başkalarına, işyerlerine, konutlara, kamu binalarına, okullara, yurtlara, ibadethanelere, araçlara, kişilerin tek tek veya toplu halde bulunduğu açık veya kapalı alanlara molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı, boğucu, yaralayıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya saldırıya teşebbüs edenlere karşı, saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla ve etkisiz kılacak ölçüde silah kullanabilecek. 

*Polisin üst ve araç arama yetkisi genişletilecek.

*Hâkim kararı veya gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Emniyet Genel Müdürü veya İstihbarat Dairesi Başkanı’nın yazılı emriyle, telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin tespit edilip, dinlenip, sinyal bilgileri değerlendirilirken; gecikmesinde sakınca bulunan hallerde verilen yazılı emir, artık 24 saat yerine 48 saat içinde yetkili ve görevli hâkimin onayına sunulacak. 

*Toplantı veya gösteri yürüyüşlerinde, havai fişek, molotof ve benzeri el yapımı patlayıcılar, demir bilye ve sapan taşıyanlar 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. 

*Gösteri yürüyüşlerinde yüzünü kapatanlara 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek. 

*Polis Koleji ve Güvenlik Bilimleri Fakültesi kapatılacak; öğrencileri iktisadi ve idari bilimler fakültelerine kaydırılacak.

*Jandarma Teşkilatı’nın atanması, terfi ve cezalandırılmasında İçişleri Bakanlığı ile mülki amirlerinin yetkileri artacak.

KOMİSYONDA SERT TARTIŞMALAR YAŞANDI

TASARININ, TBMM İçişleri Komisyonu’nda görüşülmesi sırasında iktidar ilemuhalefet partileri arasında keskin görüş ayrılıkları yaşandı. İktidar vemuhalefetin İç Güvenlik Paketi ile ilgili değerlendirmeleri şöyle:

‘PROSEDÜR UZUN’ 

İçişleri Bakanı Efkan Âlâ: Bu düzenleme ABD standartları dikkate alınarak yapıldı. Polisin insanlara kimlik sorma yetkisi yok mu, var. Gündüz de, gece de kimlik sorma yetkisi var. Suçüstü halinde bir evde hırsız yakalanıyor ya da dükkânda yakalanıyor ve polis onu gözaltına alamıyor. Çünkü gözaltına almak için adli makamlardan karar alması lazım, o da çok uzun bir prosedür. Suç işlememiş, temel hak ve özgürlüklerini molotof atmadan kullanan hiçbir vatandaşımıza yönelik en ufak bir olumsuz düzenleme yoktur. Molotof atarak fikir açıklanabilir mi? Molotof atmak bir hak mıdır? O zaman neyi tartışıyoruz? Biz molotof atanlara yönelik düzenleme yapıyoruz. Biz çocuklarımızı korumak zorundayız. Biz bonzai satmayana, uyuşturucu satmayana en ufak bir düzenleme yapmıyoruz.

‘PAKET ATOM BOMBASI’ 

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök: İç Güvenlik Paketi’yle Silahlı Kuvvetler idareye bağlanıyor. Bunların hepsi gündemi değiştirmeye yönelik algı operasyonlarıdır. İç güvenlik yasası bir atom bombasıdır. Hükümeti uyarıyorum: Bu yasayı derhal geri çekin. Bu yasa çatışmaları artıracaktır. Otoriter rejimin artık son adımlarından biridir. Türkiye bu yasayı taşıyamaz. Her maddesi Anayasa’ya aykırıdır, kabul edilemez.

‘ZAFİYET OLUŞUR’

MHP Milletvekili Hüseyin Türkoğlu: Tasarının getirilmesinde en önemli saik, yolsuzluk ve rüşvet başta olmak üzere ortaya çıkan büyük soruşturmalar ve terör örgütüyle müzakereler. Tasarı, operasyonlar daha jandarma karakolundayken imha edilmek için getirildi. Bu düzenlemeyle güvenlik zafiyeti oluşacaktır. Atama ve denetlemede siyasi iradenin yetkilendirilmesi jandarmayı siyasallaştıracaktır. Bundan sonra ‘Jan Bir-Sen’ sendikası kurulabilir.

‘HUZURSUZLUK ARTAR’ 

HDP Milletvekili Altan Tan: Türkiye daha özgürleşecek, demokratikleşecek derken, özgürlükleri kısıtlayarak bu işler çözülemez. Daha fazla demokrasi lazım, Terörle Mücadele Kanunu’nu kaldırmak mecburiyeti var. Yüz örtme, taş atma cezasını 4 yıldan başlatmanın bir mantığı yok. “Ben yaptım oldu, çoğunluk ben, istediğimi yaparım” mantığı sadece içerideki huzursuzluğu artırır; başka bir işe yaramaz

"HER ALANDA TEHDİT EDEN YASA"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, dün düzenlediği basın toplantısında, komisyonda gösterdikleri muhalefet performansını genel kurulda da göstereceklerini söyledi. Gözaltı kararlarını, yargıçlar ve savcılar olmadan valiler ve kolluk kuvvetlerinin, dinleme kararlarını valilerin verebileceğini belirten Tanrıkulu, “Bu getirdikleri bir yasa olabilir, bu Meclis’ten de çıkabilir. Yasa da olsa hukuka uygun olmayacak ve hukuk devleti ilkeleri ile örtüşmeyecek. Bunun Meclis’ten geçmemesi lazım. Bunun için bütün kamuoyunu duyarlılığa davet ediyorum. Özgürlük için güvenliğinden vazgeçenler ne özgürlüğe ne de güvenliğe layıktır” dedi. Güvenlik güçlerine verilen silah kullanma yetkisinin nasıl orantısız kullanıldığını bildiklerini söyleyen Tanrıkulu, “Birçok faili meçhul cinayete ve orantısız güç kullanımı sonucu ölüme hazır olmalıyız. Bu yasa bizi her alanda tehdit eden bir yasadır” diye konuştu.

HUKUKÇULAR NE DİYOR?

‘PAKETİN GEREKÇESİ GEZİ KORKUSU’ 

Avukat Celal Ülgenİç Güvenlik Paketi aslında temel bir korkunun ve içgüdüsel bir önlem alma refleksinin ifadesidir. İktidar, Kobani ve Gezi adı verilen eylemlerin yinelenmesinden ve yayılmasından çok korkuyor. Bu nedenle, görmek istemediği kâbusu şimdiden polisin yetkilerinin artırılması ile ertelemek ya da ötelemek istiyor. Siyasi iktidarlar için elbette toplu eylemler büyük sorun yaratır. Ama iktidar olmak, bu sorunların üstesinden özgürlükleri daraltarak değil, genişleterek gelmektir.

‘YENİ ‘ALİ İSMAİL’LER İSTEMİYORUZ’

Prof. Dr. Ersan Şen: Bu yetkilerini, Doğu’da kullanamayıp Batı’da kullanacaksan ne anlamı var? Terör örgütü tehditler savuruyor, mevcutyetkilerini kullanamıyorsun. Çözüm süreci adı altında hukukta ve yargıda çifte standart olmaz. İç Güvenlik Paketi bir torba yasa. Birden fazla kanunda değişiklik öngörülüyor. Benim karşı olduğum hükümleri barındırıyor, ama “Bu olabilir” diyeceklerim de var. Polise verilen gözaltı yetkisine karşıyım. Bu savcıyetkisidir. Molotofkokteyli hazırlamak ve taşımak suç olmalı. Ama cezası ne olmalı? Belki silahın cezası da artırılmalı. Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde yüzünü kapatana 2 yıl, sapan ve bilye atana 4 yıl anlayışıyla girerseniz, belki bu fiillerin de suç olması lazım, ama ceza hakkaniyeti bakımından uygun değil. Kişi hak ve hürriyetleri konusunda olumsuz bazı noktalar barındırdığı gerçek. Yeni Ali İsmail Korkmaz’lar istemiyoruz. Kötüye kullanılacak yetki tanınmamalı. Tanınıyorsa da denetimi iyi sağlanmalı.

YASADA ÖNE ÇIKAN BİRKAÇ MADDE

*Polise patlayıcı atana karşı “etkisiz kılacak ölçüde” silah kullanma yetkisi

*Eylemlerde molotof, demir bilye, sapan taşıyanlara 4 yıla kadar hapis cezası

*Gösteri yürüyüşünde yüzünü kapatanlara 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası

*‘Dinleme’yi hâkime bildirme süresi 24 saatten 48 saate çıkarıldı

Haberturk

Bu haber toplam 549 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim