• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

BİR MERHABAYLA DEĞİŞİR DÜNYA

Ebubekir Bağcı

Modern hayat insanı beton bloklara hapsetmekte, birbirimizi her gördüğümüzde aynı selamı vermekteyiz. Günaydın, iyi akşamlar, nasılsın… Robot muyuz? Nasılsın? Diye sorup arkasını getirmek ne kadar zor olabilir ki?  Psikolojik, psikiyatrik problemlerin, şikâyetlerin ilacı selamlaşmak, dertleşmek çünkü kimse dertleşecek samimi insan bulamıyor. Günümüzde artan “Psikolojik Danışmanlık” neden önem kazandı. Yalnızlık duygusu, sevgisizlik gibi durumların sebep olduğu “Depresyon” inanılmaz boyutlarda artış gösteriyor. Düne kadar “Deli Doktoru” diyerek gitmeye üşenilen, gidenin yakınlarına söyleyemediği Psikologlar ve Psikiyatristler şimdi kıymete bindi. Üniversitelerde puanları da bir hayli yüksek. (Alıcısı arttı)

Büyükler “Ev alma komşu al” demişler. Çocukluğum da annem pazara gitmeden önce beni komşuya emanet ederdi. Ramazanda birbirimizi iftara davet ederdik. Bir gün onlar bize ertesi gün biz onlara iftara giderdik. Arada bir misafirliğe giderdik. Hal hatır sorardık. Şimdi teknoloji gelişti fakat sosyal ilişkilerimizdezayıfladı.  Apartmanda, sitelerde oturan insanlar birbirine selam vermeye çekiniyor. Karşı komşusunu taşındığı günden beri tanımayan, tanışmayan merak dahi etmeyen insanlar var.

Çin’de hükümet hafta sonu tatilini uzatma kararı aldı. İki buçuk gün uzatıldı. Gerekçesi çalışan ailelerin birbirine daha çok vakit ayırması. Konfüçyüs öğretisinin etkin olduğu ülkede dini adetler, sosyal değerlere çok önem veriliyor. Sözde yüzde doksanı Müslüman olan memleketimde Çin gibi bir durum söz konusu değil. Sosyal bozukluk hat safhada. Televizyondan genç zihinlere aşılanan çirkinlikleri ve aile yapısını bozan, ensest ilişkileri, nikâhsız gezmeyi, yani her türlü pisliği ve ahlaksızlığı normal gösteren, meşrulaştıran bilinçli yapılan programlar, diziler aile yapısını Türk toplumunun örf ve âdetini bozduğu kanısındayım

O kadar güzel bir dine ve peygamberine sahibiz ki insanlar her şeyi unuttuğu gibi maneviyatını da unutmuş. Âlemlerin şefkatli sahibi evrenin kitabından insanlara “Size bir selâm verildiği zaman, ondan daha güzeliyle veya aynı selâmla karşılık verin. Şüphesiz Allah, her şeyin hesabını gereği gibi yapandır.” (Nisâ Sûresi 86)” diyerek selamın önemini vurguluyor. Bir başka ayette Yüce Allah “Rahmân’ın kulları, yeryüzünde vakar ve tevazu ile yürüyen kimselerdir. Cahiller onlara laf attıkları zaman, “selâm!” der (geçer)ler.” (Furkan Sûresi 63)” sevdiği insanları selamın önemini vurgulayarak ifade ediyor.

Âlemlere yol gösterici olarak gönderilen son Nebi (S.a.v)“Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki; İman etmeden Cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmeden de iman etmiş olmazsınız. Size yaptığınız takdirde birbirinizi seveceğiniz bir işi göstereyim mi? Selamı aranızda yaygınlaştırınız.” (Müslim, İman: 17; EbûDâvûd, Edeb: 27)” diyerek insanların selam vermekle nasıl kaynaşacağının şifresini veriyor.

Bugüne kadar bir toplantıda, konferansta nerede olursa olsun Allah ömür verdikçe tanıştığım insanlara bir kez “Merhaba” dedikten sonra selamımı sürdürmeye gayret ediyorum. Birbirinden değerli insanlarla tanıştım. Bir selam, bir merhaba, nasılsınız gibi kelimeler çok değerli insanların hayat tecrübesinden, görgüsünden, ilminden istifade etmenin kapısını açtı. Deyim yerindeyse “Bir merhabayla hayatım değişti” 

Günümüzde her gün kan ve gözyaşı döken mümin kardeşlerimize yardım etmenin, birlik olmanın yolu bin dört yüz yıl önce söylenmiş. O günden beri Müslümanlar Allah’ı ve Resulü ’nü dinleselerdi bu halde olmazlardı. Hem toplumsal birliğin hem ümmet bilincinin çimentosu birbirimizle selamlaşmaktır.  Selamlaşmak asansörde, yolda, işte, okulda insanın olduğu her yerde günlük rutin birkaç heceyi geçmeyen sözcükleri tekrarlamak değildir. Kastedilen aynı zamanda merhabayla açtığımız kapının hal hatır sormakla insanları birbiriyle dertleşerek aralarında sevginin de muhabbetinde yayılmasına vesile olmasıdır.

Asansöre binince insanlar göz göze gelmemek için aşağı yukarı, sağa sola bakıyor. Yahu konuşsanız Allah canınızı mı alır? Düşman mısınız?  Selamlaşmakla ilgili çok ayet ve hadis var.  (S.a.v) in şu hadisiyle bitiriyorum “Yemin ederim ki, imanı olmayan Cennete girmez. Birbirinizi sevmedikçe, imana kavuşamazsınız. Birbirinizi sevmek için çok selamlaşınız!” (Tirmizi)” Selam ve dua ile.

Bu yazı toplam 807 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim