• BIST 1.409,560
 • Altın 526,14
 • Dolar 9,2050
 • Euro 10,6650
 • Kayseri 20 °C
 • Ankara 21 °C

'Baştacı çiftçimiz için elele çalışacağız'

'Baştacı çiftçimiz için elele çalışacağız'
Kayseri Şeker, Türkiye’de şeker oranı en yüksek ikinci bölge oldu

Kayseri, Sivas, Yozgat çalışma alanı içerisindeki bölgede bu yıl şeker oranının 16.81 olarak gerçekleştiğini kaydeden Hüseyin Akay, "Bizi Türkiye sıralamasına taşıyan çiftçimize biz de tüm gücümüzle destek olacağız" dedi.

 


TÜRKİYE'DE şeker oranı en yüksek ikinci bölge Kayseri'de 2014 yılını değerlendiren Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker’in çalışma alanı içerisinde yer alan tüm bölgede şeker pancarındaki şeker oranının 16.81 olarak gerçekleştiğini kaydetti. Akay, "Türkiye'de şeker oranının 17 seviyesi ile en yüksek olduğu Erciş bölgesinden sonra bizim bölgemizde elde ettiğimiz şeker oranı Türkiye'de ikinci sırada yer almıştır" dedi. 
Hüseyin Akay, "Kayseri Şeker olarak bölgemizde Kayseri’nin ilçeleri, köyleri, Sivas’ın Gemerek, Şarkışla, Altınyayla, Yıldızeli, Yozgat’a bağlı Boğazlıyan, Yenipazar, Yenifakılı, Çandır, Şefaatli, Çayıralan, Sarıkaya’nın bazı köyleri yanında Avanos ve köyleri, Kozaklı’nın bir kısım köyleri, bizim çalışma alanımız içerisinde olup bütün bu bölgede şeker pancarında ki şeker oranı 16.81 olarak gerçekleşti" şeklinde konuştu. 
"Bu sene biz Kayseri Şeker olarak şeker oranımızın yüksek olmasından memnunuz" diyen Akay, "Türk Şeker’in verdiği fiyat 157.5 TL iken biz fabrika teslimi pancara 165 lira fiyat uygulaması gerçekleştirdik. Ayrıca temiz pancara pirim uygulaması devam ediyor" dedi.


Aslolan çiftçinin kazanması 
Başkan Hüseyin Akay, asıl olanın çiftçinin yaptığı faaliyetten ailesini geçindirecek geliri elde etmesi ve insanca yaşaması, bir taraftan da işinin kolaylaşması olduğuna vurgulayarak, "Bu ağır şartlarda köyde yaşayan insanların gelirinin daha iyi olması lazım ki orada yaşamalarının bir karşılığı olsun. O sebeple de çiftçimizin gelirinin artması birinci öncelik olması gerekir. Asıl zevk aldığımız yer de burası. Biz özellikle yaptığımız her işte en önde olmayı hedefliyoruz. Fabrikanın veriminin, çiftçinin gelir seviyesini artırma noktasında çaba sarf ediyoruz. Yaptığımız işlerin sürdürülebilir olmasının yolu hem Avrupa ile hem de dünya ile rekabetten geçiyor. Bu verimlilik randıman ve maliyet açısından da böyle. İşte biz her yönüyle bunları başarmaya çalışıyoruz. Biz dikkatimizi dağıtmadan konsantrasyonumuzu bozmadan bu işte gelişmeyi hedefliyoruz" dedi.

 


Çuval Fabrikasını 
Kayseri’ye taşıdık

Çuval fabrikasının Gaziantep’te olmasının Kayseri Şeker'e pratikte hiçbir faydasının olmadığını ve birtakım problemler olan bir fabrika olduğunu dile getiren Akay, sözlerini şöyle sürdürdü. "Orada jelibon, sakız, bisküvi fabrikası vardı ve Kayseri Şeker’e büyük zararları olan bir fabrikaydı. Biz geldikten sonra yaptığımız hamlelerle kara geçirdik ancak orada olmasının bize hiçbir faydası yoktu. Kendi gözümüzün önünde ve kendi bölgemizin insanı burada çalışma imkanı bulsunlar diye Kayseri’ye getirmek istedik. Güneş Hastanesi bu şirketin çiftçisine zarar veren bir kuruluştu sattık. Bünyemizde Pan İmar adlı bir şirket vardı. Ankara’da Pan Şeker denilen bir kuruluş vardı. Sıfırı tüketmişlerdi, kapattık.


Gücümüzü çiftçiden  alıyoruz
BİZ
 çiftçinin emanetçisiyiz, onun malına sahip çıkıyoruz. Gücümüzü de, cesaretimizi de çiftçiden alıyoruz. Biz onların emanetini taşıyoruz bu işi hakkıyla yürütmek için gayret gösteriyoruz. Çiftçi de bunu gördüğü için bize bütün gücüyle destek veriyor. Bizde bu gücü hakkıyla kullanıyoruz. Çiftçinin hakkını kimsede bırakmayacağız.


Devlet elindeki kotaları
KOTAMIZIN 
311 bin tondan 500 bin tona çıkmasını arzu ederdim. Bu bizim tek başımıza elimizde değil. Devlet önce elindeki kotaların satışını gündeme getirecek bunun ihalesini açacak ki bu olabilsin. Şimdi devletin elinde ki şeker fabrikalarını ya da bu fabrikaların kotasını satması gerekiyor. Şu anda seçim atmosferinden dolayı bunlar gündeme gelmedi. Şayet 2014 yılında bu gerçekleşmiş olsaydı biz bunu başarmış olacaktık. Dolayısıyla da gerek çiftçimiz, gerek çalışanımız gerekse de bölge insanımız adına bundan büyük bir mutluluk duyacaktık.

 
Çiftçimizi rahatlattık
ÇİFTÇİLERE
 olan ödemelerimiz noktasında son derece memnuniyet sağlamış durumdayız. Bu konuda çiftçimiz memnuniyetini her fırsatta bize ve kamuoyunda dile getiriyor. Biz her ihtiyaç olduğunda yetişiyoruz. Çiftçi bunalmış, borca girmiş, elektrik şirketine ödeme yapamadığından elektriği kesilmiş ve siz burada parmağınızı oynatmıyorsunuz, böyle bir şey olmaz bu yöneticilik değildir. Çiftçilerimizin en önemli giderlerinin başında elektrik paraları var. Elektrik parasını ödemekte zorluğa düşüyordu. Biz buna köklü bir çözüm bulduk. Geçen sene elektrik şirketleriyle görüştük anlaştık. 'Çiftçinin borcunu bizden tahsil edeceksiniz, çiftçiye bu konuda sıkıntı vermeyeceksiniz' dedik. Şimdi elektriği kesilen çiftçimiz olmuyor. İlave yüksek faiz ödemek zorunda kalan çiftçimiz olmuyor. Ayrıca açma-kapama bedeli ödemek zorunda kalan çiftçimiz olmuyor.

Kayseri Şeker şimdi çok daha güçlü
BİZ
 son üç senede gerek Kayseri Şeker gerekse Boğazlıyan Şeker Fabrikası olarak 55 milyon liralık yatırım yapmışız. Bu parayla Organize Sanayi’de 4-5 fabrika kurarsınız. Bu sene Kayseri Şeker Fabrikası’nın 60 yıllık şeker kurutma ünitesini yeniledik.  Böylelikle fabrikanın bu yenilemelerle birlikte verimi daha da artıyor. Kayseri Şeker Fabrikası bütün bunları yaparken, bir taraftan da geçmişteki batak dönemlerden bu yana 174 milyon faiz, 16 milyon da yılsonu itibariyle ödenecek, toplamda 190 milyon faiz ödemiş. İşte Kayseri Şeker’in bu gücü var. Alınan krediler düzenli olarak faizleriyle ödeniyor. Çiftçinin her türlü ihtiyacı karşılanırken hem de önemli oranlarda vergi ödenerek devletin bütçesine önemli oranlarda katkı sağlıyor.

Kayseri Şeker'de İkinci Koordinasyon buluşması 

KAYSERİ Şeker’de 2014 faaliyetlerinin değerlendirilip 2015 hedeflerinin masaya yatırıldığı koordinasyon toplantısı yapıldı. Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay Koordinasyon toplantısında yapmış olduğu konuşmada,  Son dört yılda Kayseri Şeker’in batmaktan kurtulup örnek ve güçlü kuruluş haline gelmesinde Yönetim ve denetim Kurulu üyeleri, bağlı şirketlerin yöneticileri, pancar çiftçileri, idareciler ile  çalışanların herkesin kendi çapında bir katkısı olduğunu belirterek katkısı olan herkese teşekkür etti.
Başkan Akay, "Kayseri Şeker camiasını yöneten ekibin hepsi resmin bir parçasıdır, herkes kendi kısmını görüyor değerlendiriyor ama resmin tamamını görmeden doğru değerlendirme yapılamaz, motivasyon sağlanamaz, onun için ikinci senedir yapılan bu toplantıları bütün bu camiayı yöneten sizlere resmin tamamını göstermeye yarayan toplantılar olarak görüyoruz" dedi. Toplantılar sayesinde takım olarak motivasyon kazandıklarını kaydeden Akay, sözlerini söyle sürdürdü. "Birbirimize daha fazla destek vereceğimize inanıyorum. Başarımız her geçen gün yükselerek gidiyor Kayseri Şeker Fabrikası da yükseldikçe zorlanıyor bu zorluğa katlanacak enerjiyi bulmamız lazım zorluğa katlanacak gücü bulmamız."

'Şeker Ailesi'nin başarısı
Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer ise yaptığı konuşmada; "Kayseri Şeker’in Dört  yılda nereden nereye geldiğini belirterek  bu başarıda Başkanımız  Hüseyin Akay’ın büyük katkısı olmuştur. Bu Fabrika daha nice yıllar kimlere ekmek kapısı olacaktır. İnşallah hayırlı hizmetler artarak devam eder" dedi.
Daha sonra söz alan Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Levent Benli de Büyük Şeker Ailesi'nin önemine dikkat çekerek, "Bizler her zaman 'Şeker Ailesi'nden bahsediyoruz. Bu ailedeki paydaşlarımız şeker pancarı üreticilerinden şeker üretimi pazarlamasına kadar bundan menfaatlenen katkısı olan herkes bu ailenin içinde olarak kabul ediyoruz. Bu ailenin amacına ulaşabilmesi aile olabilmesi için herkesin paylaşımından menfaatlenmesi gerekiyor" dedi. 
Koordinasyon toplantısında; Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Pancar Kooperatif Yönetim Kurulu  Başkan Vekili Avni Hokkaömeroğlu, Kayseri Pancar Kooperatif Yönetim Kurulu Üyeleri İlhan Argun, Harun Halıcı Nizamettin Çatak, Denetim Kurulu Üyeleri Mehmet Güntay, Menderes Baran, Prof. Dr. Mahmut Özdevecioğlu, Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atilla Yalçın, Yönetim kurulu  Üyeleri Hurşit Dede, Halis Lektemur, Niğmetullah Sevim, Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Levent Benli, Kayseri Pancar ekicileri  Kooperatif  Müdürü İsmet Aksoy, Genel Müdür yardımcıları, Kayseri Şeker’e bağlı iştiraklerin müdürleri, ziraat teşkilatı ile Bölge ve Birim Müdürleri, Şeker-İş Sendikası Başkanı İsmail Yücer'in yanısıra Kayseri ve Boğazlıyan Şeker Fabrikaları ile Pancar Ekicileri Kooperatifi yetkilileri hazır bulundu.  

 

Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim