• BIST 1.527
  • Altın 404,791
  • Dolar 7,2588
  • Euro 8,7512
  • Kayseri 1 °C
  • Ankara 1 °C

BAĞCIYI DÖVMEYİN

Yavuz Dülek

Dış kaynaklı olduğu düşünülen ve asıl amacının hükümet ve cumhurbaşkanı olduğu kesin olan bir linç girişimi yaşanıyor bu günlerde. Şaşırdık mı? Tabi ki hayır. Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü kabul etmediğini ifade etmek isteyen büyük bir grup insan var. Ama bu insanların çoğunluğunun üniversite ile yakından uzaktan ilgisi yok. Sadece adamların yüreğine çok dokunmuş ve kendilerine böyle bir vazife çıkarmışlar.

Yalnız vazife çok ağır. Hem devletin polisine hakaret edeceksin, hem devlet işleyişine başkaldıracaksın. Polise taş atacaksın ve başına gelecek adli işlemler ile ilgili de karşı taraftan nezaket ve anlayış bekleyeceksin. Çok şükür ki polisimiz herhangi bir provakosyona gelmeyerek sakinliğini korudu. Karşı taraf da istediğini alamadı elbette.

Üniversiteye rektör atanması hususunda yönetmeliğin düzenlenmesi gerekiyorsa oturup konuşulur. Nitekim bu rektör ataması ile ilgili kanun düzenlemesini içeren kanun hükmünde kararname ilan edildiğinden bu yana konu ile ilgili hiçbir kimse “Bu konuyu cumhurbaşkanı ile görüşelim. Yasa teklifi için önerge sunalım. Bu hususu siyasi parti temsilcileriyle görüşüp bir katkı sunalım.” Tarzında bir yaklaşım içerisinde olmadı. Rektör ataması ile ilgili sürecin nasıl işleyeceği yani perşembenin gelişi belli idi zaten. Ama bizde mesele üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğundan işleyiş de böyle oluyor maalesef.

Tv kanallarındaki tartışma pogramlarında ifade edilen durum da aynı yönde: Rektör atamaları daha demokratik bir sistem ile gerçekleşsin. Protesto etmek isteyen öğrenciler sakin bir şekilde protesto hakkını kullansın. Ama taşkınlık, provakasyon ve linç olmamalı. Aksi takdirde çözüme yaklaşmak bir yana bir adım öteye bile gidemeyiz.

Virüs bitiyor derken, yeniden toparlanalım derken yapılan çok sayıda rektör atamasını problem etmeyen zihniyetin, sadece Boğaziçi üniversitesi ile ilgili böyle bir provakosyona girmesi de manidar değil mi? Ama biz ne zorluklar aşmış bir milletiz. Bu da gelir bu da geçer. Daha güzel, huzurlu ve sağlıklı günlere ulaşma ümidi ve duasıyla…

Bu yazı toplam 664 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim