• BIST 1.527
  • Altın 404,475
  • Dolar 7,2588
  • Euro 8,7512
  • Kayseri 0 °C
  • Ankara 3 °C

(AŞI)LAMAYANLAR

Yavuz Dülek
Çok büyük kafa karışıklığı yaşanıyor bu günlerde. Bundan birkaç ay önce "Aşı ne zaman bulunacak. Keşke aşı hemen bulunsa da kurtulsak bu sıkıntıdan." gibisinden cümleler dillerde dolaşırken. Şimdilerde ise "Ben aşı olmam. Güvenilir değil." ifadelerini içten içe söyleyenler de var, "Neden halka aşı yapılmıyor. Devlet yetkilileri ve sağlık çalışanları neden bu kadar ayrıcalıklı." türünden ifadeleri açık açık haykıran da. 
 
Ancak bu konuda hükümet önceliği halka tanıyıp, ne sağlık çalışanlarına ne de bürokrasiye aşılama yapmasaydı ne olurdu sizce?
 
Ben söyleyeyim : "Bu adamlar bizi öldürmek istiyor o yüzden kendilerine yaptırmadılar aşıyı." cümlesini en yüksek perdeden dile getirecek hatta malum çevre bunu linç malzemesi olarak kesinlikle kullanacaktı.
 
Ama bence yapılması gerektiği gibi ilk önce halka güven verilmesi adına öncelik verilmesi gereken kesim isabetli bir karar ile belirlenmiş. Gerisi bir an evvel bu hastalıktan kurtulmak için sürekli ifade edilen muhteşem üçlü Maske-Mesafe-Temizlik kuralına bir dördüncü olan Aşıyı da ekleyip mücadeleye tam gaz devam etmek. 
 
Şu ana kadar 290 milyonun üzerinde Çin aşısı alındı. İçerisinde 50 milyon adetle de biz varız. Bu konuda neredeyse nüfusunun tamamına yakınını 40 doların üstünde bir ücret karşılığında aşılayan israil, mücadelede en kararlı ülkelerden biri. Bizde de mücadele hızlı başladı açıkçası. Bir hafta bile olmadan dünyada ilk ona girmiş durumdayız. Hatta hiçbir ücret talep etmeyen ülkelerden de biriyiz.
 
Ayşe Teyze de, Ahmet Amca da tedbiri elden bırakmadan aşı sırasının kendisine gelmesini bekleyecek ve sıra kendisine gelince isterse gidip aşısını olacak. Konuyu başka taraflara çekmeyecek, siyasi malzeme olarak kullanmayacak. 
 
Gücümüzü iç ve dış düşmalarla, aynı zamanda virüsle mücadeleye ve ülke ekonomisini geliştirmeye harcarken bir de fitne ile uğraşıp birbirimizi yormanın ülkesini seven hiçbir kişiye fayda sağlamayacağını unutmamalıyız.
 
Yakınlarını kaybetmenin üzüntüsü ve ekonomik olarak bu süreçte çekilen sıkıntılara sabır temennisi; güzel, huzurlu ve sağlıklı günlere ulaşma ümidi ve duasıyla...
Bu yazı toplam 740 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim