• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

Arafata çıkarken…

Abdulaziz ÖZTÜRK

Yine mübarek Hac mevsimininin Arefesindeyiz .Rabbimiz yine bir Haccı nasip eyledi sonsuz hamdü senalar olsun. Bir zamanlar Hz. İbrahim (a.s.) çağrısına icabet eden müminler günümüzde de dünyanın dört bir tarafından zengin- fakir, yaşlı-genç demeden bu mübarek belde de Mekke-i Mükerreme’de yine bir araya geldiler.Tüm müminlerden Vatan, renk, zenginlik-fakirlik, kılık-kıyâfet gibi farklılıkların ortadan kalkıp bütün inananların İslâm kardeşliği altında tek bir millet olduğu gerçeğinin tecellîgâhıdır. Orada âmir-memur, zengin-fakir, câhil-âlim hep bir arada, aynı elbiseler içinde, aynı meydanda ve aynı saftadır. Aynı safta olan müminler Kabe’de bir araya geldikleri gibi yarında Arafatta Vakfe’de bir araya gelecekler inşallah.

Arafat  ve Vakfenedir?

Hz. Adem (a.s.) ile Hz. Havva validemiz Cennet’ten ayrılıp yeryüzüne indirildikten sonra, Arafat’ta buluştukları ve tevbelerinin kabul edildiği yerdir Arafat. Bu güne“ Arefe ” bu yere de “ Arafat ” denmiştir. Arafatta vakfe yapılmadan hac görevi tamamlanmaz.

Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) "Hac, Arafat'tır" buyurmuştur . (EbûDavut, Menasik, 68). Vakfe’nin yeri ile ilgili ise Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)  şöyle buyurmuştur. ‘Arafat'ın tamamı vakfe mahallidir’. (Müslim, Hac, 149).

İbn Cüreyc’den gelen rivayette "Arefegünü  Hz. Peygamber (s.a.v) nerede vakfe yapardı?" diye sordum. Şöyle cevap verdi: "Arafat'a giderken sağ taraftaki dağın dibine düşmüş bulunan taşın (Nemira Mescid’nin bulunduğu yer) yanında (vakfe için) konaklamıştı. "(Ebul-Velîd el-Ezrakî, AhbâruMekke, 419).

Hz.Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Veda haccına çıktığında günümüzde Nemira mescidi olarak bilinen küçük bir tepe üzerindeVakfesini yapmış ve Veda hutbesini burada irad etmiştir.

Arafat günün fazileti

Başka bir hadiste ise Allah Resulü (sallallâhualeyhivesellem) şöyle buyurmuştur: “Günlerin en faziletlisi arefe günüdür. Fazilet çecumaya benzer. O, Cuma günü dışında yapılan yetmiş hac dan faziletlidir. Duaların en faziletlisi de arefe günü yapılan duadır.” (Muvatta, Hacc 246)

Hazreti Aişe validemizden ise şu rivayet nakledilmiştir: “Allah, arefe gününde azadettiği kadar kullarını başka günlerde cehennemden azadetmez. Allah mahlukata rahmetiyle yaklaşır ve onlarla meleklere karşı iftihar ederek “Görüyor musunuz kullarım neler istiyorlar!” der.” (Müslim, Hacc 436)  Diğer bir rivayet de şöyledir: “Allahu Teâlâ, arefe günü kullarına nazar eder. Zerre kadar imanı olanı affeder.”

“Arefe günü tutulan oruç, iki senenin günahına keffarettir. Bir önceki sene ve bir sonraki sene.” (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübra, 3/221)

“Bugün,  sizin dininizi kemale erdirdim ve size nimetimi tamamladım.”Bu  âyet, hicri onuncu yılda, Veda Haccı’nda, arefe günü olan Cuma günü ikindiden sonra, Peygamber Efendimiz Arafat’ta “Adba” adındaki devesinin üzerinde vakfe yaparken nazil olmuştu. Deve vahyin ağırlığına dayanamayarak yere çökmüştü.

Arafata çıkarken…

Dünya’nın her tarafından gelen Müminler, Hac ibadetinin en önemli farzı olan "Arafat Vakfesi" için Zilhicceayının 9. Günü bu Perşembe günü (Arefegünü) Sevgili Peygamberimiz "Hac Arafat’tır ve Arafat’ın her tarafı vakfe yeridir"  hadisi şerifine binaen tüm müminler Arafat  meydanın da beyazlara bürünmüş ihram elbiseleri ile adeta kefenli bir şekilde toplanıp, ölmeden once  mahşeri yaşayıp ve güneş batıncaya kadar burada çoşkulu bir şekilde ibadet halinde  bulunacaklar. Tevbe edecekler, göz yaşı dökecekler, evlatları için ellerini açıp dualar edecekler. Tek hedefleri affolunmuş ve günahlarından berat etmiş bir kul olmak olacak inşallah.

Dünyanın dört bir tarafında başta Arakan olmak üzere Suriye, Irak ,Filistin ve diğer bölgelerin de ezilen,  üzülen, horlanan, işkence gören, açlık, kıtlık ve sefalet çeken mazlumlara dua etmeyi ihmal etmeyelim. Onlar  da bizlerin kardeşi ve onların derdiyle dertlendiğimiz zaman gerçek müminler olabiliriz. En azından bu mübarek günlerde dualarımızı esirgemeyelim inşallah.

Rabbim tüm kardeşlerimize Hac yapmayı, o günü görmeyi, yaşamayı ve Allah (c.c.)’ya vaktini tevbeve istiğfarla geçirmeyi nasip eylesin. Amin …

AbdülazizÖZTÜRK / Mekke-i Mükerreme

Bu yazı toplam 635 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 Erte Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 222 12 90 | Faks : 0352 222 12 94 | Haber Scripti: CM Bilişim